• |
ide | kryesore

SHBA: Putin ende kërkon të pushtojë pjesën më të madhe të Ukrainës

-Instant, Arkiva, F1, Planet

Presidenti rus Vladimir Putin ende dëshiron të pushtojë pjesën më të madhe të Ukrainës, besojnë agjencitë e inteligjencës amerikane.


Trupat e Moskës janë dobësuar aq shumë nga luftimet, saqë zyrtarët amerikanë vlerësojnë se ato janë në gjendje të bëjnë vetëm fitime të ngadalta territoriale.


Kjo do të thotë se lufta mund të zgjasë për një kohë të gjatë, thotë Drejtori i Inteligjencës Kombëtare Avril Haines.

Në mars, Moska i ripërqendroi përpjekjet e saj për të pushtuar zonën e Donbasit të Ukrainës, pasi dështoi të pushtonte Kievin dhe qytete të tjera.

Putin ka ende të njëjtat synime si ato që kishte në fillim të konfliktit, tha zyrtarja më e lartë e inteligjencës amerikane zonja Haines, të marrë pjesën më të madhe të Ukrainës.

Por, thotë ajo, Rusia nuk ka gjasa ta arrijë këtë qëllim së shpejti.

“Ne perceptojmë një shkëputje midis objektivave ushtarake afatshkurtër të Putinit në këtë fushë dhe kapacitetit të ushtrisë së tij, një lloj mospërputhje midis ambicieve të tij dhe asaj që ushtria është në gjendje të arrijë,” tha ajo në një konferencë të Departamentit të Tregtisë së SHBA.

Që nga dështimi për të arritur qëllimin e saj fillestar për të pushtuar Kievin, Rusia është përqendruar në marrjen e territorit në rajonin lindor të Donbasit – një zonë e madhe industriale ku Putin pretendon në mënyrë të rreme Ukraina ka kryer një gjenocid kundër rusishtfolësve.

Forcat ruse kanë arritur përfitime atje, duke marrë së fundmi kontrollin e qytetit të Severodonetsk, por përparimi ka qenë i ngadaltë dhe forcat ukrainase kanë bërë rezistencë të fortë.

Lufta e gjatë 

Në komentet e saj të para publike që nga maji mbi vlerësimin e inteligjencës amerikane të luftës, zonja Haines sugjeroi se pushtimi rus do të vazhdonte “për një periudhë të gjatë kohore” dhe se “situata mbetet mjaft e zymtë”. 

Ajo tha se agjencitë e inteligjencës shohin tre skenarë se si mund të zhvillohet lufta, me shumë gjasa që të jetë një konflikt i ngadalshëm me Rusinë duke bërë “fitime në rritje, pa zhvillime të forta”. 

Mundësitë e tjera, më pak të mundshme përfshijnë një përparim të madh rus, ose një stabilizim të vijës së frontit me Ukrainën që arrin përfitime të vogla.

Kjo mund të nënkuptojë se Moska bëhet më e varur nga “mjetet asimetrike” për të targetuar armiqtë e saj; duke përfshirë sulmet kibernetike, përpjekjet për të kontrolluar burimet e energjisë dhe madje edhe armët bërthamore.

Komentet e zonjës Haines erdhën të mërkurën pasi udhëheqësit e NATO-s u zotuan të qëndrojnë në krah të Ukrainës për aq kohë sa duhet, duke rritur praninë e tyre të trupave në të gjithë Evropën dhe duke ftuar Finlandën dhe Suedinë që t’i bashkohen grupit.

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg e quajti atë rishikimin më të madh të aleancës që nga Lufta e Ftohtë, me presidentin e SHBA Joe Biden duke u zotuar se NATO do të “forcohet në të gjitha drejtimet në çdo fushë – tokë, ajër dhe det”. 

Duke iu përgjigjur mundësisë që dy vendet nordike të bëhen anëtarë të NATO-s, Putin akuzoi aleancën ushtarake për përshkallëzim të qëllimshëm të tensionit.

“Nëse trupat dhe infrastruktura e NATO-s vendosen, [Rusia] do të detyrohet të përgjigjet,” tha Putin gjatë një udhëtimi në Turkmenistan.

Ndërkohë, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar do të ofrojë një ndihmë ushtarake prej 1 miliard paund (1.2 miliardë dollarë) për Ukrainën, një gati dyfishim i mbështetjes së saj deri më tani. Vetëm SHBA-ja ka dhënë më shumë ndihmë ushtarake për Ukrainën sesa Britania e Madhe.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky thotë se vendit të tij i duhen rreth 5 miliardë dollarë në muaj për të financuar luftën kundër Rusisë.

BBC, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.