• |
ide | kryesore

Berisha thekson “frikën” e Ramës: Shpall konferencë në të njëjtën orë me ne

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ish kryeministri Sali Berisha tha se protesta e 7 korrikut do jetë “më e fuqishmja që vendi ka njohur ndonjëherë”.


“E ka detyruar Edi Ramën të shpallë Sali-dipendencën, ka caktuar konferencë shtypi në të njëjtën orë me ne por natyrisht sytë mendjet zemrat e qytetarëve janë te protesta mbarë popullore dhe zëri i saj sot në këtë tryezë. Ndaj jam këtu për të drejtuar thirrjen në emër të frontit për shpëtimin e Shqipërisë mbarë qytetarëve shqiptarë të bashkohen më datën 7 korrik në 7 të darkës në bulevardin para Kryeministrisë në protestën më të fuqishme që vendi ka njohur ndonjëherë”, u shpreh Berisha në konferencën me mediat.


30 Comments

 1. O Berish ik e jeto dhe ca dite qe te kane mbetur ti me nje kembe ne varr do kercenosh Ramen…mjere ajo pakica qe te ndjek tyyy

 2. po po friken rama ja ka shume sales sa qe i thit i vdekur ahhahahaha po rrini o njerez neper shpia shifeni protesten ne tv me dalur ne shesh me salen eshte budallik

 3. Ky Berisha qenka budalla fare se kupton qe gjithe ato vite ne pushtet dhe si ka dhene Shqiperise asgje por vetem ka mbushur xhepat me leket e popullit😳dhe tani benka proteste,me vjen keq per disa qe i shkojne akoma nga mbrapa ketij plakut

 4. O sali se mos ben prap si ne 2011 , qe dhe urdher per vrasje

  Sali Berisha ka bërë deklarata kontradiktore sa i takon urdhrit për të hapur zjarr mbi protestuesit në 21 Janar 2011. Nga njëra anë, Berisha ka deklaruar se nuk ka dhënë asnjë urdhër se garda vepron me ligj, por nga ana tjetër ka deklaruar publikisht se urdhri ishte për të vrarë ata që hynin brenda gardhit. “Në mënyrë kategorike dhe absolute as edhe një urdhër. Urdhri ishte ky, që ta dish ti, ai që do të hynte brenda ai nuk do të mund të dilte më, i vetmi urdhër”. Organi i akuzës nuk ka thirrur për të pyetur se kush e kishe dhënë këtë urdhër dhe mbi ç’bazë ligjore.

 5. Ja 38 krimet më të rënda të Sali Berishës në 28 vite postkomunizëm:

  Ai është njeriu që urdhëroi ngjarjet tragjike të 2 Prillit 1991 në Shkodër ku u vranë Arben Broci dhe tre dëshmorët e tjerë të demokracisë, që në fillim të pluralizmit.
  Ai është përgjegjësi kryesor për urdhërimin e vrasjeve në Shkollën e Bashkuar në Tiranë.
  Ai ngriti dhe bekoi firmat mashtruese Piramidale e përvetësimin e 1.2 miliardë dollarëve kursime të shqiptarëve nëpërmjet përdorimit të pushtetit politik dhe SHIK-ut të Gazidese.
  Ai është autori që urdhëroi arrestimin dhe dënimin e liderit të PS Fatos Nano.
  Ai është autori i manipulimit dhe vjedhjes së votave më 26 maj 1996 dhe në çdo votim të radhës, nëpërmjet blerjeve favoreve fiksimit. disinformimit dhe nxitjes së anarkisë dhe kaosit.
  Ai është urdhëdhënësi i rrahjes masive të opozitës në shesh më 28 prill 1996, tre vjet pasi futi në burg kreun e opozitës Fatos Nano dhe dy ditë pasi vodhi votat e shqiptarëve.
  Ai është autori i rrahjes së gazetarit të “Dita Informacion” Bardhok Lala dhe hedhjen e tij për të vdekur në Sauk dhe drogimit dhe fshehjes së liderit të Ballit Kombëtar Abaz Ermenji në një nga bazat e SHIK në rrugën e Kavajës që të mos denonconte vjedhjen e votës në maj 1996.
  Ai është urdhërdhënësi i djegies së gazetës “Koha Jonë”, torturimit e hedhjes për të vdekur në Malin me Gropa të gazetarit të saj Zamir Dule si dhe vënie tritol në banesën e gazetares Z.Luka.
  Ai është përgjegjës për vjedhjen e floririt në Kërrabë, aktin e dytë të të cilit e përfundoi Meta.
  Ai është autori i vrasjes dhe zhdukjes pa lënë gjurmë të atdhetarit shqiptaro-maqedonas Remzi Hoxha dhe zhdukjen e kufomës së tij nga oficerët e SHIK-ut në Kune Vain Lezhë.
  11.Ai është takuar me kryeterroristin e kryetrafikantin Arkan, kreun e krimeve dhe genocidit të regjimit të Milosheviçit kundër shqiptarëve të Kosovës, ku u planifikua trafiku mafioz i armëve e naftës, thyerja e embargos së OKB dhe vrasja e veprimtarëve shqiptarë për çlirim të Kosovës.

  12.Ai është urdhëdhënësi për arrestimin e Adem Jasharit, Hashim Thaçit dhe veprimtarëve të tjerë të Kosovës, e dekonspirimin e tyre te serbet duke sjellë arrestimin dhe eleminimin e tyre.

  13.Ai është autori i shkatërrimit të shtetit më 1997 dhe i hapjes së depove të armatim-municioneve, si dhe përgatitja e paramilitarëve në Dajt në Tiranë e gjetkë për të sulmuar përfaqësuesit në jugun e vendit, duke e çuar Shqipërinë në prag të luftës civile.

  Nxjerrja e urdhrave përkatës për operacione ushtarake ndëshkuese në jug të vendit, duke planizuar edhe bombardim edhe përdorim të lëndëve helmuese-luftarake edhe këputje të nyjeve të transportit, si ura, mbikalime, përdorimin e njerëzve të infiltruar.

  14.Ai është urdhërdhënësi për veprimet antikushtetuese, që u finalizuan me këtë rast duke vendosur në krye të operacioneve shfarosëse antikombëtare, shefin e shërbimit sekret, njëherësh dhe bashkëpërgjegjës në këto krime, Bashkim Gazidede.

  15.Ai është përgjegjës për një sërë vrasjesh tragjike në rrethin e Tropojës. Gjithçka filloi, me vrasjen në Qafë Luzhë, ku mbeti i vrarë Shkëlqim Haklaj dhe vijoi me vrasjen e mbi 200 djemve të Tropojës.

  16. Ai është përgjegjës dhe duhet të përgjigjet e të japë shpjegime edhe për vrasjen e Ilir Koshtunicës, të UÇK dhe veprimtarëve të tjerë kosovarë që ranë dhe në pritat serbe.

  17.Ai ideoi dhe kërkoi që të bombardohej Ambasada Amerikane dhe të zhdukej ish ambasadorja amerikane në Tiranë Mariza Lino.

  18.Ai është përgjegjës penalisht edhe për planifikimin djallëzor, të vrasjes të Aleksandër Meksit, Skënder Gjinushit, të Sabit Brokajt, të Arben Imamit, Shaban Memisë.

  19.Ai është përgjegjës penalisht për porosinë e përdorimin e çdo lloj mjeti, si telekomandë snajper, çipa me telekomandë, e tjerë për të zhdukur çdo gjë që u takonte dhe kishte lidhje me Haklajt.

  20.Ai është përgjegjës personalisht për kurthin dhe eliminimin e Azem Hajdarit, duke vrarë në këtë mënyrë liderin e Dhjetorit para selisë së PD.

  21.Ai është arkitekti i grushtit të shtetit të 14-shtatorit 1998 dhe kthimin e selisë së PD-së në një fortesë militare dhe të rrezikshme për ndarje kombëtare dhe lufte civile.

  22.Ai mban përgjegjësi penalisht për instrumentalizimin e situatës nëpërmjet bashkëpunimit me Bujar Bukoshin dhe përdorimin e mercenarëve të FARK për grushtin e dështuar të shtetit.

  23.Ai është i akuzuari kryesor për ekzekutimin e ish ministrit të Mbrojtjës së qeverisë së Kosovës në ekzil dhe kryekomandantit të FARK, Ahmet Krasniqi.

  24.Ai është përgjegjës për veprimet dhe përpjekjet e tij kriminale për të asgjësuar të 3 vëllezërit, Izet Haxhia, Ismet Haxhia e Isamedin Haxhia dhe varrosur çështjen “Hajdari”.

  25.Ai është përgjegjës penalisht për atë çfarë ndodhi në supermarketin “VEFA” ku u vranë njerëz të pafajshëm dhe që pasoi vrasjen e ish kreut të burgjeve Kaloshi.

  26.Ai duhet të përgjigjet penalisht për zhdukjen e miliona lekëve shqiptare, si dhe krejtësisht valutës nga banka shtetërore e Shkodrës, Tropojës dhe bankave të tjera në vend, për të cilat ekzistojnë shifra reale.

  27.Ai mban përgjegjësi penalisht për grushtin e shtetit më 1997 pasi përdori Leka Zogun për të sulmuar KQZ, të cilin e nisi të shoqëruar me truporojat presidenciale drejt vendit ku ishin fletët e votimit, përplasje që u mbyll me disa viktima të pafajshme.

  28.Ai është organizator dhe shtytës i funksionimit të linjës së tritolit, sa herë që i është dashur të destabilizojë situatat politike, juridike, ekonomike, shoqërore e sociale në vend.

  29.Ai mban përgjegjësi penale për porositjen e vrasjeve politike në mërgim.

  30.Ai bashkë me Lulzim Bashën, ish ministrin e Transporteve, vodhi 230 milionë euro të Rrugës së Kombit dhe e çoi faturën e kësaj rruge nga 419 milionë euro në 1.5 miliardë euro.

  31.Ai ngriti me vendim qeverie punishten e vdekjes së demontimit të municioneve në pronësi të djalit të tij Shkelzen Berisha në Gërdec, nga shpërthimi i të cilës u vranë 26 njerëz të pafajshëm dhe u plagosën mbi 300 të tjerë.

  32.Ai vrau biznesmenin me shtetësi shqiptaro-amerikane Kosta Trebicka për t’i mbyllur gojën që të mos tregonte djalin e tij Shkelzen, si dhe falsifikoi vrasjen përmes Agron Kuliçit dhe duke ndërhyrë në hetime, e publikoi si vetëvrasje, pasi donte ta shmangte si dëshmitar të Gërdecit.

  33.Ai në bashkëpunim me ministrin e Brendshëm Lulëzim Basha, vrau 4 demonstrues e plagosi 40 të tjerë në 21 janar 2011, duke urdhëruar Gardën të qëlljë mbi demonstruesit paqësorë.

  34.Ai së bashku me ish ministrin e Jashtëm Lulzim Basha shiti “detin” Greqisë duke kryer një akt të lartë tradhëtie kombëtare, akuzë e artikuluar nga Gjykata Kushtetuese.

  35.Ai sëbashku me djalin e tij zhduku nga paratë e shqiptarëve përmes aferës së CEZ-DIA mbi 500 milionë euro, për të cilat tashmë është nën hetim vetë ai dhe djali Shkelzen.

  36.Ai është i akuzuari kryesor për eleminimin e ish ministrit dhe ish deputetit të PD Sokol Olldashi, duke e shitur më pas për aksident automobilistik.

  37.Ai është i akuzuari kryesor për elemenimin në mënyrë të ngadaltë të ish ministrit të Mbrojtjes Safet Zhulali, ish kreut të SHIK-ut Bashkim Gazidede, ish kryetarit të Parlamentit, Pjetër Arbnori, ish kreut të grupit parlamentar të PD Ali Spahia, dhe kushdo tjetër që i ka dalë kundër.

  38.Ai në tërë veprimtarinë e tij antishqiptare që në kohën e diktaturës e deri më sot është akuzuar se i ka shërbyer Serbisë, si dhëndërr i saj dhe si i rekrutuar i UDB.

  1. Po ty o i ploqja i ores 13;25 nuk te paska bere gje ! Degjo or i paloqe; per deri sa te gjitha keto nuk jane te verteteuara je thjeshte nje qen qe te kane dhene nje flete te shkruash me pagese sepse soji i mutit qe jeni hajdute, e i keni vjedh shume para shqiptreve shkruani kunder Berishes, me pagese! Eshte bere biznes sulmi kunder Berishes dhe dihet ne busines kush punon shume fiton shume nga parat qe qen qeveria ju vjedh shqiptareve te ndershem, e ja jep goreve si ti!

 6. Nga nje person non grata nuk ka ca frike te ket jam e bindur qe ai nuk ju sheh as si konkurent ka ikur koha juaj sale

 7. Ti duhet te kesh frik nga Rama se ai eshte kryeministri me i denje i Shqiperise dhe ska dale akoma asnje qe tia kaloje

 8. Dhe do ja dali o plere se ste ndjek njeri ty mo nga mrapa se je 80 vjec do me marr vendin ne kryesim ti plere muti

 9. askush nuk te ka frik ty o monster, se populli eshte teper i qart kush po punon per kete vend dhe kush do te sjelle protesta dhune dhe shkaterrime.

 10. Po cfrike te kemi ty ne mer hajdut ti dhe ke vdekur po na lej rehat se z.rama esht duke bere nje pune shum te mire

 11. Berishen nuk i pergjigjet me as paria e tij e jo m ti bindet populli ato qe do te dalin ate dite atje do te jen cetem ato qe jan paguar per te dal aty

 12. apo nuk e rruan karin Edi Rama nga nje i vdekur e i pakallur! Protesta jote do deshtoi si te tjerat o shpellar Vucidoli

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.