• |
ide | kryesore

Dior publikon bashkëpunimin me Travis Scott pas tragjedisë në Astroworld

-Instant, Paparazzi, Slider

Marka franceze e modës Dior më në fund është gati të publikojë bashkëpunimin e saj me Travis Scott.


Një burim ka treguar për Page Six se bashkëpunimi, i cili fillimisht ishte planifikuar të përfundonte në verën e vitit 2022, do të jetë i disponueshëm në dyqane të enjten.


Në dhjetor, Dior mori vendimin të ndalonte koleksionin – i cili erdhi nga një bashkëpunim mes Drejtoreshës Kreative të Dior Men, Kim Jones dhe Scott, i cili drejton shtëpinë krijuese Cactus Jack – pas tragjedisë Astroworld.

Dhjetë persona, përfshirë një djalë 9-vjeçar, u vranë në festivalin muzikor të reperit në Houston në nëntor 2021, pasi njerëzit nxituan në skenën e vendit.Treqind të tjerë u plagosën gjatë ngjarjes.

Pas ngjarjeve tragjike, Dior tha për WWD në dhjetor, “Në respekt për të gjithë të prekurit nga ngjarjet tragjike në Astroworld, Dior ka vendosur të shtyjë pafundësisht lançimin e produkteve nga bashkëpunimi Cactus Jack fillimisht të synuara për t’u përfshirë në koleksionin e  verës 2022.”

Bashkëpunimi u njoftua për herë të parë në qershor 2021 dhe do të jetë hera e parë që marka punon me një muzikant.

Sidoqoftë, shtyrja e koleksionit të Scott ishte shqetësimi më i vogël i tij – duke parë se 400 padi u ngritën kundër tij, Live Nation dhe të tjerëve, duke i akuzuar ata për neglizhencë. Ato u kombinuan në një çështje civile që përfaqësonte rreth 2800 viktima.

Në dhjetor 2021, reperi  pohoi në një intervistë se ai “nuk i dëgjoi” britmat e fansave të tij dhe bëri gjithçka që mundi për të shmangur tragjedinë. Ai shtoi se synon të kuptojë saktësisht se çfarë shkoi keq./Lapsi.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.