• |
ide | kryesore

Erdhi nga India me 50 dollarë, tani aksioneri i Milan: pronari i Sacramento Kings kalon nga NBA në Serie A

-Instant, F1, Sport

Vivek Yeshwant Ranadivé është emri i ri i Milanit. Nuk është një mbrojtës apo një mesfushor sulmues, por manjati indian që është gati të investojë në klubin kuqezi bashkë me RedBird. Bisedimet me Gerry Cardinalen, i cili ka qenë i impenjuar në SHBA për të kërkuar investitorë në javët e fundit, kanë nisur tashmë dhe 65-vjeçari shpreson të arrijë një marrëveshje së shpejti. Ranadivé është i njohur tashmë në botën e sportit si pronar i Sacramento Kings, një skuadër e NBA-së, por ai dëshiron të hyjë edhe në futboll siç dëshmohet nga oferta e fundit për të blerë Chelsea.


Shifrat janë ende tepër sekrete, por dihet se RedBird po kërkon, me një mbledhje fondesh, një pjesë të 1.2 miliardë eurove që do t’i paguhet Elliott në kohën e mbylljes së caktuar deri në shtator 2022. Kështu që Ranadivé do të ishte gati të shkonte në ndihmë të Cardinales dhe të rirpopozojë modelin e Sacramento Kings: klub i blerë në 2013 për 534 milionë dollarë dhe i çuar në një vlerësim aktual prej 2.06 miliardë dollarësh sipas Sportico. Një rezultat i shkëlqyer financiar nga pikëpamja financiare, më pak nga ai sportiv ku nuk arritën rezultatet e pritura. Në vitin 2010 Ranadivé ishte gjithashtu bashkëpronar i Golden State Warriors përpara se të detyrohej të shiste aksionet e tij për të blerë Kings.


Manjati amerikano-indian i njohur nga të gjithë për kreativitetin dhe idetë e tij novatore, u largua nga India kur ishte një djalosh me vetëm pesëdhjetë dollarë në xhep, studioi në Kembrixh, Massachusetts dhe bëri pasurinë e tij në botën e teknologjisë, fillimisht me Teknekron dhe më pas me themelimin e TIBCO në vitin 1997, një kompani e specializuar në prodhimin e softuerëve për fushat e integrimit.

Vitet e fundit ai e ka zhvendosur biznesin e tij në botën e sportit dhe tani, pasi u përpoq pa sukses me Chelsea, i ka vënë syrin Milanit. Së bashku me djalin e tij Aneel, ai foli me Cardinale për të studiuar hyrjen e tij në operacion. Para të tjera, një ndihmë e rëndësishme për RedBird për të përfunduar marrëveshjen me Elliott. Nga NBA në Serie A, Ranadive është gati për sfidën e tij të re.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.