• |
ide | kryesore

Erdogan: Nuk duam luftë me Greqinë, por nuk po i mban premtimet

-Instant, Lajme, Planet

Turqia nuk dëshiron të hyjë në luftë me Greqinë, por do të vazhdojë t’i përgjigjet shkeljeve të hapësirës ajrore turke, tha Recep Tayyip Erdogan, një ditë pas kthimit nga Samiti i NATO-s në Madrid.


Presidenti turk është pyetur për marrëdhëniet greko-turke dhe mundësinë e zbutjes së tensionit, pas deklaratave të Kyriakos Mitsotakis në favor të Turqisë për çështjen e terrorizmit. Siç tha ai, nuk po mendon për ndonjë takim me kryeministrin grek, ndonëse sipas Erdogan, shumë liderë bënë përpjekje për t’i “pajtuar” në Madrid.


“Ne nuk kemi dëshirë të hyjmë në luftë me Greqinë. Megjithatë, Greqia nuk i mban premtimet e saj, ky është problemi”, theksoi Erdogan.

Në të njëjtin kontekst ai akuzoi Greqinë për shkelje.

“Kanë bërë 147 shkelje ajrore në një kohë shumë të shkurtër. Pra, nëse jemi fqinjë, nëse jemi miq, nëse duam të jetojmë në paqe, pse po na shkelni hapësirën ajrore 147 herë? Sigurisht, kur bëni një gjë të tillë, shkeljet, atëherë cila është detyra jonë? Forca jonë ajrore do të ngrihet dhe do t’ju japë imazhin dhe perspektivën që ju nevojitet. Këtë e bën forca jonë ajrore”, tha ai.

“Nëse nuk e bëj, çfarë do të thonë qytetarët e mi? Ku janë forcat tona të armatosura? Prandaj forcat tona të armatosura po bëjnë pjesën e tyre dhe nëse vazhdojnë këto shkelje të hapësirës ajrore, ne do të vazhdojmë të bëjmë atë që duhet. Këtu do të them se Mitsotakis na dha drejtësi, por shumë liderë, nuk e di kush e nisi, bënë përpjekje të mëdha për të na pajtuar. Ne thamë se nuk po mendojmë për këtë tani. Ne po shohim se çfarë do të sjellin kushtet në të ardhmen dhe ne do t’i vlerësojmë ato në përputhje me rrethanat”, tha ai.

4 Comments

  1. Diplomasija interesit eshte kunder rrymes se zhvillimeve.dhe suksesit.sepse interesi nje pale per dicka behet padrejtesi per palet tjera ku hyn padrejtesija vendin e vlerave e zen antivlerat ku hyn dhe respektohet haku hyjn vlerat qartesi gjalleri zgjillje shpres

  2. TE GJITH JEMI TE NJEJTE SI KRIJIM UDHEZIM NATYRALITET FUNKSION NDRYSHOJM VETEM NE ANGAZHIM DHE KJO ESHTE PIKA KONFLIKTIT thotë:

    TE GJITH DUAM TE DREJTEN HAKUN DHE SPRANOJM PADREJTESI TE NA BEHET.POR KUR ANGAZHOHEMI NE PADREJTESI NDAJ TJERVE.DUHET BINDEMI.PRAKTIKISHT DHE SHKENCERISHT SE SIPAS KRIJIMIT DHE UDHEZIMIT HYJNORE QE NE PO I BEJME PADREJTESI VETES.VETSHKATRROHEMI NDERSA VETEN E DUAM.SHUM .KY ESHTE KULMI KJO NDOLL SEPSE U BEM MEKATAR TE MEDHENJ. DHE NA VDIQ ZEMRA EDHE PERSE JETOJME.DHE ZEMRA GJADHEROHET VETEM NESE MENDOJM FLASIM VEPROJME SI THOT I MADHI ZOT.HAKUN NDAJ GJITHCKAJE.KJO ESHTE DOMOSDOSHMERI NE SHERBIM TE EKZISTENCES DHE MIRQENJES SON.NUK DUHET TE PROJEKTOJM ARMIKUN BASI ARMIK SEJCILI KA VETEN E VET EGON PER PUSHTET PARA .LUFTONI VESET E KEQIJA DHOGARISNI VEPRAT TUAJA NE KENDVESHTRIMIN HYJNORE PERPARA SE TJUA DHOGARISIN I MADHI ZOT DHE NDJEHENI MIRE LARGOHUNI NGA PADREJTESIJA SEPSE AJO PLUS QE ESHTE SPROV POR NJE SHAH MAT I VERTET KUNDER LOJTAREVE TE VET KY KOMENT BEHET TI MERRNI DOBIT NUK ESHTE NGA VETJA POR KENDVESHTRIMI HYJNOR.i MADHI ZOT KRIJOJ DHE UDHEZOJ KRIJIMIN E SHOHIM PREKIM SHIJOJM KURSE UDHEZIMI ESHTE PASQYRA TIJE.I MADHI ZOT NUK GENJEN PER CFAR KA KRIJUAR DHE THENE ESHTE PERGJEGJES DHE MBAN FJALEN .KU PER AQ KOHE SA NJERZIT MENDOJN FLASIN DHE VEPROJN SI THOT AI ZOTI MADHERISHEM SHPERBLEN PA MAS NE RAPORT ME ANGAZHIMIN PER AQ KOHE SA NE ANGAZHOHEMI NE .MENDIME FJAL DHE VEPRA TE KEQIJA ZOTI FURRNIZON ME MAS POR NDESHKON SIPAS PERCAKTIMIT TIJE ZOTI ESHTE I DREJTI GJITH.MESHIRESHEM DITUR PUSHTETESHEM I KA TE GJITHA CILESIT DHE MUNDESIT.NA NA DHA DHE JEP SA DESHI AI JO SA DESHIROJM NE ESHTE I PASFIDUESHEM .SEPSE NUK NA DHA CILSI KRIJIMI DHE NUK KRIJOJ NDONJE LEND QE NE SI INDIVID APO GJITH BASHK TA SFIDOJN ATE.POR E KRIJOJ GJITHCKA TE FUNKSIONOJNE SI ZINXHIR UNITETI KU KJO ESHTE DOMOSDOSHMERI KUPTIMI VLERSIMI ANGAZHIMI DHE VEPRIMI PER NE QE NE TE BEHEMI JO ARMIQ POR NDIHMES DHE PLOTESUES NE DOBI.SE KESHUT FUNKSIONOJN ZGJILLJET PLOT QARTESI GJALLERI SHPRES SHPETIM I MADHI ZOT NA LA TE HAPUR NJE DERE PER TE NDRYSHUAR DHE KJO ESHTE DERA E MESHIRES NDAJ NJERI TJETRIT PENDIMI .ZOTI KA GARANTUAR SE PER AQ KOH SA NJERIU LARGOHET NGA E NDALUARA NUK NDESHKON.KETO JAN SHUM TE RENDESISHME PER NE MBASI KUR MENDOJM SHPETIMIN MUNDESIT ZGJILLJET DHE BEGATIN .PER VETEN ATO EKZISTOJNE.ME KRIJIM DHE UDHEZIM HYJNOR SI ME TE LEHTAT.PER NE .POR PSE NE NUK DUAM VETEN .ME ANGAZHIM SHERBIM SIC E DUAM ME NDJESHMERI FJAL ZOTI MADHERISHEM NUK NA KA FAJ.AS TE GJITH ATO QE NA KUJTOJNE UDHEN E DREJTE.POR VETJA JONEGOJA JON DHE PO NA FUNDOS ANGAZHIMI DHE SHERBIMI QE PO I BEJME KESAJ DHOJ EGOJE.UROJ TA KUPTONI TE GJITH SE NE CFAR ANGAZHOHENI DHE CFAR NA PRET GJUHEN E KOMUNIKIMIT DIM TA FLASIM TE GJITH POR JO ENDE PRAKTIKISHT FILOZOFIN E KUPTIMIT SAJ.UROJ MIRKUPTIM

  3. Faktet e zhvillimit tregojn qe rruga qe ndoqem eshte rrug problemesh pa zgjillje.sepse ne thelb ka egon per pushtet pAra Njerit nga ne token me pasurit e saj po ti jepen nuk ngopet po per kAq sa jemi nuk mjafton as gjithesija.keto jemi ne njerzit.qe kur vjen puna per te plotesuR deshirat….perball kemi nje krijim qe funkssionon ne unitet me rregull mAs.dhe nje mundesi udhezim hyj nor si pasqyra kerijimit udhezim meshir per ne.duke na len te kuptojm pergjegjsit e jetes dhe cfar na pret pas cdo dhoj.angazhimi mendimi fjale vepre qe bejme.ne tre gjendjet e veprimit mendim fjal veper.medojm keq do ndjehemi te stresuar futemi ne depresion f lasim keq tjeret do na urrejn kundershtoj ne mbyllin gojen me fakte nese veprojm keq do ndeshkohemi.nese mendojm flasim dhe veproj. Mire pAdyshim eshte e kunderta e te keqes .keto jan ligjet hyjnore te futura ne sistemin e funksionit te krijimit ZOTIT PERMES IMUNITETIT INSTINKTIT MASES KOHES ……UDHEZIMIT NA PELQEN APO JO DUAM APO ZDUAM JEMI TE LIDHUR ME TO ORGANIKISHT SI QENJE JETA NUK ESHTE PA PERGJEGJSI KU NESE SI JUSTIFIKOJM ME HAK NA KTHEHEN NE DHOGARI KUSH BEN Paguan.sipS angazhimit nuk shpeton dot

  4. Nese do verej qe njerzit ne kete bote do qartesohen dhe angazhohen ne mendime fjal vepra qe dhogarija ne rendiment tu dal dobija me e madhe se demi per te gjith me lejen e TE MADHIT ZOT SHPRESOJ TU JAP KETE GJE thotë:

    Angazhimi im mbi 25 VJECAR NE KERKIM TE MOTORIT PA SHPENZIM .ME FUQI SIPAS DESHIRES I LEHT PRAKTIK I THJESHT .KU DOBIN E KA ME TE MADHE SE DEMINPER TE GJITH I PERDORSHEM PER GJITHA FUSHAT.LEHTESUES DHE NDIHMES I MIRE PER JETEN NJERZORE.por ME PAR TE GJITH DUHET TE KUPTOJN DHE JUSTIFIKOJNE PERGJEGJSIT.SE ZOTI E KA NDALUAR TE NDIHMOHEN NJERZIT DEMTUES DHE ZULLUMQAR.KRAHAS KETI KERKIMI BINDJEVE PER EKZISTENCEN FUKSIONIN .DOBIT QE KA PARALEL ME TE NJERZVE JU KAM TERHEQUR VEMENDJEN NE RRJET SOCIAL PER TE QEN ME TE DREJT PARIMOR DHE LARG PADREJTESIS.ANGAZHIMI IM HYN NGA KUPTIMI DHE MIRSIT E ZOTIT RRETH VEPRAVE TE MIRA KESHILLIM PER MIR DHE NDALIM NGA E KEQA.PER MUNDESIT QE KAM PAS ME XERO MUNDESI .TE AFRUAR NGA ASKUSH EDHE PERSE U JAN KERKUAR POR ZOTI ESHTE I MADH I JEP KUJT TE DOJNE DHE AQ SA DON.UN HULUMTIMIN TIM .NE RRUG MENDIMI E KAM PERFUNDUAR .EKSPRIMRNTIMI NGA MENDJA NE LETER DHE PRAKTIKISHT VJEN ME NDRYSHIMET DHE ZGJEDHJET NJERZORE QELLIMI ESHTE VETEM I MIRE NESE NJERZIT NDRYSHOJN PER MIR LARGOHEN NGA PADREJTESIJA .UN JAP KONTRIBUTIN TIM I LUTEM ZOTIT TE ME MUNDESOJN .POR KUR NUK DO TJU SHERBEJ TE PADREJTEVE MIZOREVE PERDERI SA NUK JAM SI ATO CDO GJE VJEN E MERITUAR SI KRIJIM DHE UDHEZIM DHE UN JAM NE KETO MENDIME.UROJ TI KUPTONI DOBIT E JETES KUPTONI .RALITETIN DHE PRANONI ZGJILLJET TE DONI VETEN ME ANGAZHIM DUKE I PRANUAR DHE RESPEKTUAR EDHE TJERET NE KETE BOTE ASHTU SI DHE VETEN TUAJ.NDRYSHE DO ZHGENJEHENI

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.