• |
ide | kryesore

Reuters: Shqipëria negociata me NATO-n për një bazë detare në Porto Romano

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Agjencia e lajmeve Reuters i ka kushtuar vëmendje deklaratës së kryeministrit Edi Rama se “Shqipëria është në bisedime me NATO-n për të ndërtuar një bazë detare në Porto Romano”.


Rama tha në konferencën për shtyp se Porto Romano, që ndodhet pranë qytetit bregdetar të Durrësit dhe synohet si porti më i madh i vendit, do të ketë një seksion tregtar si dhe një bazë detare ushtarake.


“Baza ushtarake do të ndërtohet dhe do të bashkëfinancohet nga NATO dhe Shqipëria”, – tha ai.

“Së shpejti do të kthehemi në Bruksel për të vazhduar diskutimet në lidhje me propozimin tonë… për instalimin e një baze detare të NATO-s në portin e ri në Durrës”, – shtoi Rama.

Në maj, Rama tha se qeveria e tij po i ofronte NATO-s bazën e saj detare Pashaliman rreth 200 km (124 milje) në jug të Tiranës. Pashaliman u krijua nga Moska si një bazë nëndetëse në vitet 1950 për të pritur 12 nëndetëse pranë Vlorës, ku bashkohen detet Adriatik dhe Jon.

NATO po rindërton tashmë bazën ajrore të Kuçovës, rreth 80 km (50 milje) në jug të Tiranës, që do të përdoret nga aleanca. Shqipëria u bë anëtare e NATO-s në vitin 2009. ©LAPSI.al

4 Comments

  1. Pse jo. Ja ka lene baba trashegim Porto Romanon kermes!
    Keta jane bere dinasti monarkie e dyte. Se e para eshte ajo e zogollit ani pse nyk shfaqet ne publik

  2. Nuk e vendos ti o robqir se kujt ja jep territorin shqiptar.

    Do te besh baza ushtarake te huaja per cifutet qe te rrish gjithe jeten ne pushtet dhe te shtosh nr e ushtareve te huaj ne Shqiperi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.