• |
ide | kryesore

Ngrihet një padi ndaj Ricky Martin

-Instant, Paparazzi, Slider

Ndaj Ricky Martin është ngritur një padi prej 4.3 milionë dollarësh nga ish-menaxherja e tij, Rebecca Drucker.


Drucker – e cila ka punuar me Martin nga viti 2014 në 2018-ën dhe më pas përsëri nga 2020-a në vitin 2022 – po padit ikonën e muzikës latine për komisione të papaguara, sipas dokumenteve ligjore të paraqitura të mërkurën në Gjykatën Qendrore të Qarkut të Los Anxhelosit që përmend akuza që mund t’i japin për fund karrierës së Martin, raporton New York Post.


Drucker vuri në dukje se ajo punoi me të në dy raste të ndara për shkak të “jetës së tij personale dhe profesionale që ishte e trazuar” dhe supozohet se e ndihmoi këngëtarin portorikan të hynte në botën e “regjistrimit të kontratave, turneve dhe marrëveshjeve të sponsorizimit dhe përpjekje të tjera profesionale”.

“Rebecca Drucker shpëtoi karrierën e Ricky Martinit”, pretendohet në padinë prej 15 faqesh. “Ekziston vetëm një problem: Martin plotësisht dhe me keqdashje refuzoi t’i paguante Rebecca-s miliona dollarë komisione që ai i detyrohej asaj sipas marrëveshjes së tyre të menaxhimit. Me Rebecca-n në krah të tij, Martin bëri miliona dollarë dhe për këtë arsye i detyrohet asaj komisione të konsiderueshme”, thuhet në ankesë.

Drucker pohoi gjithashtu në padi se këngëtari u kërcënua dhe u frikësua me një “pretendim të mundshëm për përfundimin e karrierës” në shtator 2020.

Në padi pretendohet se Rebecca e këshilloi Martinin dhe solli një avokat të lartë gjyqësor për të trajtuar çështjen. Për shkak të ndihmës dhe njohurive të saj për industrinë e muzikës, vuri në dukje ajo, Martin thuhet se “doli i padëmtuar dhe vazhdoi me ringjalljen e tij profesionale”.

Padia gjithashtu akuzon Martinin se ka “një mjedis pune toksik” dhe diskutoi “një incident veçanërisht të shëmtuar në Dubai që përfshin Martin dhe përfaqësuesin e tij José Vega” në vitin 2018.

Drucker pohoi gjithashtu në padi se megjithëse karriera e Martinit lulëzoi që kur ai ripunësoi Rebecca-n si menaxhere të tij në maj 2020, ajo u detyrua të merrej me një sërë çështjesh personale të Martinit, të tilla si “problemet me dadot që ai punësoi për t’u kujdesur për fëmijët e tij, mospagimi i taksave nga Martin dhe abuzimi i tij me substancat”.

Dokumenti më pas pretendonte se kishte një përfundim “të detyruar” të marrëdhënies së tyre të biznesit dhe pretendonte se Martin e manipuloi dhe e gënjeu, gjë që çoi në largimin e saj në fillim të këtij viti. Drucker pretendoi se Martin e ka “kërcënuar” atë ta mbajë gojën mbyllur dhe të heshtë me një marrëveshje moszbulimi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.