• |
ide | kryesore

Artistët që kanë ndryshuar emrat e tyre për famë

-Instant, Paparazzi, Slider

Disa të famshëm kanë ndryshuar emrat e tyre që kur hynë në Hollywood.Lista përfshin yje të mëdhenj si Marilyn Monroe, Audrey Hepburn dhe më shumë.


 


Kirk Douglas

Kirk Douglas has regrets after changing his name from Issur Danielovitch when he entered Hollywood.

Aktori i ndjerë lindi Issur Danielovitch përpara se të ndryshonte emrin e tij teksa fitoi famë në Hollywood.

Në vitin 2015, ai pranoi për revistën People se “do të donte” të kishte mbajtur emrin e tij, por pretendoi se ishte “shumë hebre” për Hollywood në atë kohë. Ai vdiq në vitin 2020 në moshën 103-vjeçare.

 

Marilyn Monroe

Marilyn Monroe was born Norma Jean Baker.

Marilyn Monroe ikonike lindi Norma Jean Baker. Ajo nuk e ndryshoi ligjërisht emrin e saj deri në vitin 1956 edhe pse ajo njihej nga publiku si Monroe që nga viti 1946.

Para se të ishte Monroe, ajo ishte e martuar me James Dougherty dhe u bë Norma Jean Dougherty.

Audrey Hepburn

See the source image

Audrey Hepburn lindi Audrey Kathleen Ruston. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, nëna e Hepburn ndryshoi emrin e saj në Edda Van Heemstra, për të maskuar trashëgiminë e saj britanike.

Ndërsa u bë e famshme, ajo mori mbiemrin e babait të saj Hepburn-Ruston dhe e shkurtoi atë për të marrë emrin e saj skenik.

 

John Legend

John Legend first got his nickname from Kanye West. He was born John Roger Stephens.

Muzikanti lindi John Roger Stephens përpara se Kanye West ta bindte të bënte ndryshimin.Në një paraqitje të vitit 2021 në “The Tonight Show Starring Jimmy Fallon”, ai tha: “Kanye nxori një mixtape dhe ai më quajti John Legend në mixtape”.

 

Dove Cameron


Actress Dove Cameron changed her name to honor her late father when she was 15.

Dove Cameron, lindi Chloe Celeste Hosterman. Babai i Cameron vdiq në vitin 2011 kur ajo ishte 15 vjeç, gjë që e shtyu atë të ndryshonte emrin e saj.Pseudonimi i babait të saj për të ishte Dove, kështu që pas vdekjes së tij, ajo ndryshoi ligjërisht emrin e saj.

Vin Diesel

See the source image

Ndryshe nga disa të tjerë të famshëm, aktori Vin Diesel ndryshoi emrin e tij përpara se të bëhej i famshëm. Në moshën 17-vjeçare, Diesel hoqi emrin e tij të lindjes, Mark Sinclair.Ai u quajt Vin, i cili ishte një version i shkurtuar i emrit të njerkut të tij, Irving H. Vincent. Diesel erdhi nga një shaka me miqtë, ndau Hollywood Reporter.

 

Nicki Minaj

See the source image

Nicki Minaj – e lindur Onika Tanya Maraj – nuk e zgjodhi emrin e saj artistik në fillim të karrierës së saj. Reperja ndau me Guardian në vitin 2012 se nuk e pëlqen mbiemrin e saj, por nuk varet nga ajo.

“Dikush më ndryshoi emrin,” tha ajo për gazetën. “Një nga marrëveshjet e para të produksionit që firmosa, djali donte që emri im të ishte Minaj dhe unë e kundë rshtoba. Por ai më bindi. Unë e kam urryer gjithmonë.”Reperja e “Superbass” tha se nuk i pëlqen kur familja apo miqtë e saj i referohen si Nicki Minaj sepse “Unë nuk jam Nicki Minaj kur jam me ta”.

Calvin Harris

See the source image

DJ Calvin Harris lindi Adam Richard Wiles. Kur filloi karrierën e tij muzikore në moshën 22-vjeçare, ai mendoi të kishte një emërtjetër pasi do të ishte më i mirë për karrierën e tij.Ashtu si Minaj, Harris nuk i pëlqen që miqtë dhe familja e tij ta quajnë Calvin dhe këmbëngul që t’i referohen si Adam.

Miley Cyrus

See the source image

Ikona e popit Miley Cyrus ndryshoi ligjërisht emrin e saj kur ishte vetëm 16 vjeç. Ylli i “Hannah Montana” lindi Destiny Hope Cyrus, por ajo u quajt “Smiley Miley” gjatë gjithë fëmijërisë së saj.

Jamie Foxx

Jamie Foxx changed his name from Eric Marlon Bishop early in his comedy career.

Jamie Foxx, i lindur si Eric Marlon Bishop, ndryshoi emrin e tij herët në karrierën e tij të komedisë.Në një paraqitje në “The Late Show”, Foxx i tha Stephen Colbert se emri i jepte probleme për të performuar në fillim të karrierës së tij./Lapsi.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.