• |
ide | kryesore

Denzel Washington nderohet me Medaljen Presidenciale të Lirisë

-Instant, Paparazzi, Slider

Të premten, Presidenti Joe Biden emëroi shtatëmbëdhjetë individë të vendosur për të marrë Medaljen Presidenciale të Lirisë, duke përfshirë Denzel Washington dhe Simone Biles.


Çmimet do të jepen në Shtëpinë e Bardhë të enjten, më 7 korrik, dhe do të nderojnë ata që “kanë dhënë kontribute shembullore për prosperitetin, vlerat ose sigurinë e Shteteve të Bashkuara, paqes botërore ose përpjekjeve të tjera të rëndësishme shoqërore, publike ose private.” Washington dhe Biles janë ndër ata që do të marrin medaljet, që konsiderohet nderimi më i lartë civil në vend.


Gjithashtu e vendosur për të marrë medaljen është  Sandra Lindsay, infermierja e NYC që mori dozën e parë të vaksinës COVID-19 në TV live. Bashkëthemeluesi i ndjerë i Apple, Steve Jobs do të marrë një medalje pas vdekjes, ashtu si edhe republikani nga Arizona, John McCain, i cili shërbeu me Biden në senat. “Ata kanë kapërcyer pengesa të rëndësishme për të arritur arritje mbresëlënëse në arte dhe shkenca dhe vepruan me guxim për të nxitur ndryshimin në komunitetet e tyre – dhe në mbarë botën – duke ndezur shtigje për breza të tërë”, tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë.

Të nderuarit e tjerë përfshijnë medaljen e artë olimpike Megan Rapinoe, kampione e futbollit e cila është gjithashtu një aktiviste e shquar për të drejtat e LGBTQ+ dhe drejtësinë racore. Khizr Khan, djali i oficerit të ushtrisë i cili u vra në Irak, do të marrë gjithashtu medaljen. Ai u bë një objektiv i zemërimit të Donald Trump pasi bëri komente përçmuese kundër ish-presidentit në Konventën Kombëtare Demokratike të vitit 2016./Lapsi.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.