• |
ide | kryesore

Grafiku/ Shqipëria me pagën mesatare më të ulët në Ballkan. “Ju lutemi lidhuni me euron”

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ekonomisti austriak Gunther Fehlinger, anëtar i bordit të Grupit për Integrim Ekonomik Rajonal në Ballkan ka publikuar grafikun me pagat mesatare në rajon ku Shqipëria renditet në vendin e fundit.


Ai thotë se vendi që ka pagën mesatare më të ulët është pikërisht Shqipëria, shteti që ka një politikë të pavarur të monedhës që përdor duke refuzuar të miratojë euron.


“Tabela tregon pagën mesatare mujore në Ballkanin Perëndimor. Gjejeni cili vend ka një politikë të pavarur të valutës që nuk lidhet me euron ose ka refuzuar të implementojnë euron, por edhe ata që promovojnë një qasje të çuditshme, kundërshtuese të përqafimit të euros.

Edi Rama, Banka e Shqipërisë, ju lutemi lidhuni me euron”, shkruan ai.

5 Comments

  1. Pastrohet me lehte paraja e piste me monedhen tende. Pastaj fakti qe ka informalitet nuk eshte i mjaftueshem per te ndryshuar monedhen. Ketu i gjithe korrupsioni dhe droga behen me euro. Nuk do ndikonte nxjerrja jashte qarkulllimi e lekut.

  2. ikni mor idjoter. shifni punet tuaja hej dreqer parazite. ja ku i ke sot grek e etaliane te mbaruar qe kur hyri €. be u shkatrrofte se as dreqit si duhet dhe njerezia duhet te jene te lire te shkojne e te jetojn ku te duan. sic ka qene me pare.sharlataner njerez.

  3. Sna duhet € neve,ne,populli,vazhdojme me leke te vjetra,se ato duken shume per te rrejt kte budall popull,ndersa sa per €,ehh,me kte valute vjedhin pushtetaret,se duket si pak ne syte e budall popullit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.