• |
ide | kryesore

Talebanët thirrje për njohje ndërkombëtare, si po mban peng ndalimi i arsimimit të femrave legjitimimin e qeverisë në Afganistan

-Instant, Arkiva, Planet

Një tubim i mijëra klerikëve dhe dijetarëve afganë ka përfunduar me një thirrje për njohje ndërkombëtare të qeverisë së talebanëve, por me heshtje ndaj ndalimit të arsimit të mesëm për vajzat në këtë vend.


Pasi ka kaluar tashmë një vit që nga ardhja në pushtet me dhunë e qeverisë talebane, pas largimit të trupave amerikane nga vendi, por ende kjo qeveri nuk është njohur si legjitime nga asnjë shtet i vetëm.


Diplomatët ndërkombëtarë janë shprehur se është pikërisht ndalimi i arsimimit të vajzave, një nga arsyet kryesore që talebanët ende nuk njihen.

Procesi mësimor ishte planifikuar që të rifillonte në mars, por se udhëheqësi suprem i talebanëve, Mullah Haibatullah Akhundzada, hodhi poshtë shpresat e vajzave afgane.

Grupi i përbërë vetëm nga meshkuj i udhëheqësve fetarë dhe të komunitetit, kaloi tre ditë duke diskutuar të ardhmen e vendit, kryesisht të bashkuar nën sundimin taleban pas dekadash lufte civile.

Kishte shpresë se ata mund të ofronin stimuj politik në mënyrë që të ndikohej në ndryshimin edhe të qëndrimit të ndërkombëtarëve, por vetëm dy nga më shumë se 4.500 pjesëmarrës kërkuan rihapjen e shkollave të mesme për vajza, njoftoi kanali televiziv Tolo i Afganistanit.

Edhe në komunikatën e tyre përfundimtare, klerikët iu referuan vetëm nevojës për “edukim fetar” dhe për të respektuar “të drejtat e grave”, por nuk sqarohej nëse pjesë e respektimit të këtyre të drejtave ishte edhe shkollimi i vajzave.

“Është e vështirë të emocionohesh shumë për referencat e paqarta për arsimin dhe të drejtat e grave në fund të takimit të madh të talebanëve, kur talebanët më parë bënë një premtim shumë të qartë për të rihapur të gjitha shkollat vetëm për të thyer më pas atë premtim.
Donatorët, diplomatët dhe OKB-ja duhet të veprojnë sikur ky ndalim ka të ngjarë të jetë i përhershëm … Tashmë ka ardhur koha që komuniteti ndërkombëtar t’i përgjigjet aparteidit të tyre gjinor në mënyra më të prekshme sesa deklaratat e shqetësimit të thellë”, tha Heather Barr, bashkëpunëtore për të drejtat e grave. drejtor në Human Rights Watch.

Akhundzada erdhi në Kabul nga baza e tij në qytetin jugor të Kandaharit për t’iu drejtuar tubimit. Ishte udhëtimi i tij i parë i njohur në kryeqytet që kur luftëtarët talebanë e pushtuan qytetin gushtin e kaluar.

Ai sulmoi kërkesat e huaja ndaj qeverisë, ndërsa shefja e të drejtave të OKB-së, Michelle Bachelet bëri thirrje për t’i dhënë fund “shtypjes sistematike” të grave në vend.

Grave u ndalohet puna në shumicën e sektorëve, duke përjashtuar sektorin e shëndetësisë dhe arsimit. Atyre u kërkohet të keni një kujdestar mashkull për udhëtime në distanca të gjata dhe janë urdhëruar të mbulojnë fytyrat e tyre në publik.

Takimi ishte i mbyllur për mediat, por në një regjistrim audio Akhundzada, një lider i vijës së ashpër, djali i të cilit ishte një kamikaz, paralajmëroi komunitetin ndërkombëtar kundër ndërhyrjes në Afganistan.

“Falë Zotit, ne jemi tani një vend i pavarur. Të huajt nuk duhet të na japin urdhrat e tyre, është sistemi ynë dhe ne kemi vendimet tona”, tha ai, sipas agjencisë zyrtare të lajmeve Bakhtar.

1 Comment

  1. Jo vetem kaq, Afganistani, duhet me patjeter ti kete gjithe qeveritaret gra si Albanistani. Kryeqeveritarin ta zgjedhi perendimi permes corbes se zgjedhjeve ‘demokratike’ gatuar nga perndim, me material vendas, si ne Ukraine ose Albanistan.
    Poshte qeverisjet e kombetare e te pavarura. Qeverite qe te njihen nga perendimi duhet te sherbejne si mekembese te shumekombesheve amerikane. Shteti i tyre s’ka nevoje te kete ushtri te veten se do funksionin do e kryeje Nato. (E cila ka perditesuar misionin dhe nuk sherben me vetem per vendet e Atlantikut Verior, me synimin te jete organizim ushtarak legjitim te nderhyje ne gjithe globin).
    Talebanet mos presin tua thone drejtperdrejte, se qeveria e tyre duhet ti pershtatet rendit global liberal (i cili uzurpoi rendin e ashtuquajtur ‘demokraci’, pas deshtimit te Hillari Clinton ne zgjedhjet e 2016s ne usa) ne menyre qe ta njohin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.