• |
ide | kryesore

Mijëra skulptura publike vendosen në internet për herë të parë

-Instant, F1, Stil

Më shumë se 13,500 skulptura publike janë fotografuar dhe vendosur në internet për herë të parë.


Organizata bamirëse për edukimin e artit Art UK bëri 140,000 fotografi të veprave të artistëve si Antony Gormley, Henry Moore dhe Barbara Hepworth.


Koleksioni u zbulua në Kopshtet e Ujit në Harlow, Essex.Andrew Ellis, drejtor i Art UK, tha: “Mbretëria e Bashkuar ka një koleksion të pasur dhe të lakmueshëm të skulpturave publike”.

Projekti pesëvjeçar përmban figura të famshme duke përfshirë Princeshën Pocahontas, Kapiten Mainwaring të luajtur nga Arthur Lowe në sitcom Dad’s Army dhe The Bee Gees.

Pak më shumë se 2,600 nga skulpturat publike përshkruajnë ose përkujtojnë njerëz me emër, me më shumë se 460 prej tyre të familjes mbretërore.Mbretëresha Victoria ishte monarkja me shumicën e monumenteve dhe skulpturave publike kushtuar asaj, me më shumë se 175 statuja, shatërvanë, kulla sahati dhe vepra të tjera arti të ngritura në emër të saj.

Por, Art UK zbuloi se vetëm 17% e skulpturave që përshkruajnë ose përkujtojnë njerëz me emër u dedikoheshin grave, me 5.5% burrave dhe grave dhe pjesa tjetër burrave.

Pak më pak se 2% e atyre veprave të artit që përshkruajnë ose përkujtojnë njerëz janë të atyre me prejardhje të ndryshme etnike, zbuloi puna e bamirësisë.Përveç skulpturave, koleksioni përfshin gjithashtu shatërvanët e pijeve, kullat e sahatit, gurët e varreve dhe obeliskë.

Ellis deklaroi se kjo nuk ishte e rëndësishme vetëm për bamirësinë me bazë në Stoke-on-Trent, por “gjithashtu për këdo që kujdeset për artin publik ose thjesht dëshiron të mësojë më shumë rreth asaj skulpture që kalojnë çdo ditë”.

Organizata bamirëse tregoi se pothuajse ka përfunduar regjistrimin e të gjitha skulpturave të 1000 viteve të fundit brenda koleksioneve publike në Mbretërinë e Bashkuar, me 36,000 në internet./Lapsi.al

Out of Order by David Mach The Bee Gees by Andy Edwards SHIP by Anna Gillespie. Halfmoon Bay, Heysham, Lancashire

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.