• |
ide | kryesore

Rindërtimi i Ukrainës, kryeministri: Kemi nevojë për 750 miliardë dollarë ndihmë

-Instant, Arkiva, Planet, Të fundit

Kryeministri ukrainas, Denys Shmyhal ka deklaruar se Ukraina ka nevojë për 750 miliardë dollarë për një plan rimëkëmbjeje pas pushtimit rus.


Shmyhal tha në Konferencën e Rimëkëmbjes së Ukrainës, që po zhvillohet aktualisht në Zvicër, se kishte mbi 100 miliardë dollarë dëme të drejtpërdrejta në infrastrukturë nga agresioni rus.


Konferenca dyditore në Lugano, në të cilën ka folur tashmë edhe nga presidenti Zelensky, po mbledh së bashku disa liderë botërorë dhe OJQ me synimin për të hartuar një udhërrëfyes për rindërtimin e Ukrainës pas luftës.


4 Comments

  1. Keta kreret e Ukraines sikur jane ne merkato futbolli e jo ne lufte. Si i llogariten demet kur luftimet vazhdojne e do te kete te tjera?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.