• |
ide | kryesore

Ministrja Kushi njofton rritjen e pagave për mësuesit e sistemit arsimor parauniversitar

-Instant, Lajme, Të fundit

Ministrja e Arsimit Evis Kushi ka njoftuar rritjen e pagave për mësuesit e sistemit arsimor parauniversitar.


Nga data 1 korrik, pagat do të rriten me 6%, ndërsa rritje do të ketë edhe për pagesën e orëve suplementare.


“Për të gjithë punonjësit e sistemit arsimor parauniversitar, finalizuam angazhimin që kemi ndërmarrë që në fund të vitit të kaluar me miratimin e buxhetit për këtë vit. Do të rriten 6% pagaet e punonjësve të sistemit të arsimor parauniversitar. 36 mijë punonjës që do përfitojnë nga data 1 korrik. Po rritet edhe paga e punëtorëve psikosocialë dhe oficerëve të sigurisë. Dua të theksoj që do të ketë rritje edhe për orët suplementare të mësuësve. Me 10% shtesa e orës suplementare për mësuesit”, njoftoi Kushi. /abcnews.al


10 Comments

 1. Po veten kur ka protesta beheni sikur po qeverisni more hajduta? Duket qe e kane marre me frike protesten, me cdo menyre duan te dekurajojne njerezit

  1. O injorant pagat e mesuesve jan ne plan per tu rritur dhe do vazhdojin te rriten akoma me shum deri ne fund te mandatit pagat e mesuesve do te rriten me 40% por jo preji protestave tuaja mos genjeni veten kot

 2. Po nuk u bene 300 000 vete neser, dhe 500 000 ne protesten e radhes, eshte deshtim. Aq thelle i ka shkaur thika ne palce njerezve, sa duhet ti japim pergjigjen e merituar Rames, jo me 100 000 njerez por me 300 000 – 500 000

  1. 14:22 Po ti mire i pa emer po qenke edhe koqe kanari.nafta do ulet nesër rrogat do ngrihen.
   Si puna jote ishte edhe nji plakë andej nga jugu tha kemi 3 vjet pa uje po unë për kryeministrin do votoj.
   Do votoj edhe unë për kryeministrin të mbajë ajo kurriz shtremta dhe katër vjet ujë në kurriz.

  2. O injorant po keni fytyr e surrat ju te flisni per bagat e mesuesve por kur ishte sali berisha ne pushtet mesuesit e 9 vjeçares merrnin dyqindmilek te vjetra ne muaji mesuesit e gjimnazeve merrnin treqind milek te vjetra ne muaji petagoget merrnin katerqind milek te vjetra ne muaji dhe ate rrog u jipshin nje her ne gjsht muaji gjasht muaji rrishin mesuesit pa rroge ne kohen kur ishte sali berisha ne pushtet plus qe mesuesit i perdorshin per fushata ne kohen kur ishte sali berisha ne pushtet

   ndersa sot mesuesit plus qe e marrin rrogen rregullisht por paguhen me shum se dje sot mesuesit e 9 vjeçares marrin pesqindmilek te vjetra ne muaji mesuesit e gjimnazeve marrin gjashtqindmilek te vjetra ne muaji petagoget marrin shtatgjindmilek te vjetra ne muaji dhe keto do vazhdojin ende te rriten deri ne fund te mandatit pagat e mesuesve dhe petagogeve do rriten me 40%

   prandaji ju kelyshet e sali berishes beni mir ta mbyllni gojen dhe mos komentoni fare se po te ishte sali berisha ne pushtet pagat e mesuesve nuk do rriteshin as 1 %

   1. O injorant o goji qelbur po ku ju ka gjetur sali berisha juve nga shpella kjo ministre qe shan ti esht nje zonje shum e nderuar dhe punon pes fish per arsimin por injorantet rrugaçet idjotet si puna jote nuk e duan dhe vetem shajin ven e pa ven

    sa per pagat aty perfshihen te gjithe edhe universitet po ti as nuk degjon dhe as nuk lexon se e ke mendjen vetem te sahash injorant i ndyre dhe me goji qelburi ne univers

 3. O injorant o goji qelbur po ku ju ka gjetur sali berisha juve nga shpella kjo ministre qe shan ti esht nje zonje shum e nderuar dhe punon pes fish per arsimin por injorantet rrugaçet idjotet si puna jote nuk e duan dhe vetem shajin ven e pa ven

  sa per pagat aty perfshihen te gjithe edhe universitet po ti as nuk degjon dhe as nuk lexon se e ke mendjen vetem te sahash injorant i ndyre dhe me goji qelburi ne univers

 4. ata qe e shajin shpifin dhe trillojin historira per Evis kushin jan njerez pa kulture njerez qe nuk duan te shkojin ne shkolle njerez qe nuk duan te punojin njerez qe nuk duan te pagujin taksa njerez qe rrin Gjith Diten e han fara neper cepat e pallateve injorantet rrugaçet dembelet hileqaret bixhozxhinjt pijanecet plenagjijt dallaveraxhinjt parazitet njerez qe kan mbaru universitetin tek kristali agallare pa shkolle qe jan pasuru me para te pista

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.