• |
ide | kryesore

Berisha rikthen PD në protestë, mesazhi për Ramën: Ne jemi armiq!

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Numri i madh i protestuesve që Berisha arriti të nxjerrë në bulevardin Dëshmorët e Kombit, me njerëz që qëndronin nga kryeministria deri afër sheshit Skënderbej ka lëshuar disa sinjale mbi paqartësitë e situatës politike të opozitës në këtë periudhë.Duket e mbyllur dilema se pas kujt shkon shumica e anëtarësisë së PD-së. Lulzim Bashës i kanë mbetur vetëm pak deputetë. Ndarja tani është në nivelet drejtuese të partisë, sepse protesta konfirmoi edhe një herë se bazën e ka Berisha.

Fakti që Berishës iu përgjigjën në një protestë si kjo në datën 7 Korrik, dëshmon edhe një herë për diferencën e aftësive të organizimit mes tij dhe Bashës. Kjo periudhë, zakonisht, vitet e fundit, e ka gjetur PD me pushime.

Protestës iu bashkuan edhe disa deputetë që deri vonë mbështesnin Lulzim Bashën. Duke pasur të qartë se ish-kryetari nuk qe i ftuar, disa prej ndjekësve të tij gëlltitën akuzat që i kishin bërë dikur Berishës dhe iu bashkuan qytetarëve në bulevard.

Sinjali për ide Ramën ishte i fortë dhe i qartë në protestë. Përveç akuzave për korrupsion dhe plaçkitje, Berisha tregoi se opozita nuk do të jetë më e njëjta kundrejt pushtetit.

Në një mesazh të drejtpërdrejtë të tij, ai tha se me Ramën ishin armiq, një fjalë që bën diferencën me “kundërshtarë” apo “konkurentë” siç jemi mësuar të dëgjojmë rëndom brenda etikës politike.
Duke lënë të kuptohet se koha e kompromisit politik ka marrë fund, Berisha iu drejtua Ramës me këto fjalë:

Edi Rama ne të dy sot jemi armiq! Jemi armiq! Po pse jemi armiq? E randë, e hidhur ta them këtë fjalë, por zemra ime fjalë tjetër nuk nxjerr: se ti Edi Rama ke për ideal pushtetin pushtetin dhe vetëm pushtetin!

Kurse unë me këta burra, gra, djem dhe vajza kemi për ideal, lirinë lirinë dhe vetëm lirinë!
Ne jemi armiq Edi Rama, se ti pushtetin e don për të pasuruar veten, për të varfëruar qytetarët, për t’i poshtëruar qytetarët, kurse unë dhe këta që janë këtu lirinë e duam për të bërë të lirë shqiptarët, për t’u kthyer atyre dinjitetin!

Edi Rama ne jemi armiq! Ne jemi armiq! Sot ti ia ke mbathur, gabim ke bërë. Sot ke blinduar dyert, gabim ke bërë! Së pari, dua të them se ne nuk veprojmë në pabesi! Kur të të themi “mbathja” do t’ia mbathësh!

Së dyti, mos harro o i mjerë se me forcën e idealeve tona të lirisë ne thërrmojmë çdo bunker, ne shpojmë çdo blind, asgjë nuk na ndal ne në përpjekjen tonë për liri. Edi Rama ti je problemi i madh i lirisë së shqiptarëve! Ti je problem i madh i çdo shqiptari se ti qëndron në pushtet me votën e grabitur, me votën e vjedhur, më votën e përgjakur, me votën e blerë, ti pushtetin e plotë monist e vendose duke u rrëmbyer votën shqiptarëve, harrove kështu se me këto akte ke shkelmuar idealet e të gjallëve dhe të vdekurve të këtij vendi” tha Berisha.

Deklarata synon të shënojnë një kthesë në modelin opozitar, të cilit i dha formë për 9 vjet Lulzim Basha dhe ku nuk munguan marrëveshjet politike, megjithatë sjellja politike e Berishës mbetet për t’u parë.

Një sinjal nga kjo protestë e ka marrë edhe një faktor tjetër, që luajti fort për eleminimin politik të Berishës: ambasadorja amerikane Juri Kim.

Mbështetja e gjerë që gëzon sot Berisha brenda radhëve të opozitës ka shpërfillur mesazhe të forta publike të artikuluara nga ambasadorja Kim, pas shpalljes “non grata”.

“Do të ishte një ironi historike por edhe një tragjedi për vendin, jo vetëm për partinë, nëse partia do të hante bar për hir të interesave personale të një njeriu,” u shpreh ambasadorja amerikane një vit më parë në oborrin e Partisë Demokratike. Kjo ishte një ndër deklaratat më agresive të bëra nga një ambasador për jetën e brendshme politike të një partie, por në vend se ta likuidonte Berishën, e riktheu atë edhe një herë në majën e aksionit politik në Shqipëri./Lapsi.al

33 Comments

 1. Organizimi i zgjedhjeve te reja te menjëhershme është i rëndësisë parësore, duke qenë në ç’gjendje të tmerrshme është vendi dhe duke pasur parasysh se Rama drejton me vota të vjedhura, pra i paligjshëm.

  1. Ti Sali Berisha nuke je burre pse nuke bëhesh burre dhe ta thuashe puplikisht Armikun e vertet thotë:

   O Sali Gerdeci ti bashke me gjith familjen tënde mafjoze, armikun e vertet ti dhe familja e jote keni Ameriken🇺🇲 dhe shumicen e popullit Shqiptare, dhe Jo Edi Ramen as Gjorgj Soresin ti Edi Ramen dhe Gjorgj Soresin i perdore për propagande për tuj shperlare trurin atyrë të marrve që të ndjekun prapa. Edi Rama ndryshone nga ti veq që nuke ështe vrase si ti. Dhe kaqe. Por une mendoje se Sali Berisha, Edi Rama dhe ilir Meta Jane një mut i ndare në 3 pjes. Jeni që të 3 hajdute dhe me mentalitet komunist, Otomane, Turke. Lindore. O Sali hajduti Gerdeci bëhu burre the thuaje Armikun e vertet të tëndin dhe familjest tënde. Rrofte Shqiprija rrofte Amerika

   1. Jo ata nuk janë një mut i ndarë në tre pjesë, sejcilit është mut sipas mënyrës se si t’i, një e një milionta e mutrave që votuat Edvinin, i shihni si të njëjtë.
    Ti je ose mut ose idiot që nuk dallon ndryshim midis Edvin serbit, e dy të tjerëve që janë burra shteti, edhe me difektet e shumta që kanë.

  2. Zgjedhjet behen nje bere ne 4 vjet sipas kodit zgjedhor/ ose/ kur nje qeveri ne pushtet deshiron vete te shkoje ne zgjedhje. Asnje nga keto kushte nuk eshte plotesuar ndaj arsyet per zgjedhje te shpejta mungojne.

   1. Ligjin e bën dajaku, … po ti vazhdo cito “kodin zgjedhor” që është shkelur me të dyja këmbët… E ke dëgjuar atë se s’ke pare gjë akoma ?

   2. Uuuu. qenke jurist Kristali ti Turi !
    Zgjedhjet e parakohshme mund te provokohen edhe 1. Me votbesim ne parlament . 2. Me plasjen e ndonje skandali te madh ( ketu kane plasur dhe po plasin perdite skandale). 3. Kur arrestohen gjjysma e ministrave dhe cereku I deputeteve. Etj etj. Ne 1997 ishe ne Shqiperi apo ne Kuvajt qe nuk t’u kujtoka si precedent, vetem 1 vit me pare ishin bere zgjedhjet.

  3. Keni per ta pare heres tjeter.
   Aty nga 2035 cfar kemi per ti ber rames.
   Opo do ta shqyejm fare. Do ti pim gjakun me pipez.
   Ja erdhi 7.7 ora 7. i 2035.

 2. Berisha shpresa e vetme e ketij vendi kunder mafies se pushtetit dhe asaj te disa ambasadoreve
  Berisha ne pri

  1. Hajde proteste hajde ! Asnje nuk levizte nga vendi , 3 ore proteste, Berisha eshte lider qe frymezon, turma po leviz dhe kur leviz turma si tha Boris Johson , nuk mbahet!

 3. Po sot a e pau kush Yuri Shkerdhaten,Kim e kam fjalen.
  Ne se e don “BARIN” Yurithi Kim,shko lepija bithen Edvin kryemut Rames.Ai po, ka bar boll per delet e veta.
  Non grata,hahaha…..Vetem populli i shpall non grata politikanet e vet,dhe jo Yurithat,BoKARdat..e ndonji tjeter.
  Vetem POPULLI i rrezon qeveritaret e politikanet e korruptuar.
  Yurithi ne nga veriu thojme:”Mos u nguc grethin me krande se e ke nguce per t’zezen tande”.
  FY yurith kim!

 4. Kish te pjerdh ty mer sal qyrranjosi, merr 10 bathorsa me vete e kujton se ashtu merret pushteti o rrocke e roitur 🤦‍♂️
  Ty ste qas as usa as evropa as i gjati, je ber si leproz, per gjynah

 5. Flamuri Amerikan dhe Shqipetar ne tribune. Hani mut o kurva mavi.
  La targen dhe ja mbathi. Kyci ne zyre miss doganen e tij.

 6. Do i shkoje chuchkes te shtepia nevrotiku
  Qe t’ja degjeneroje ish kurven e tije si dikur…..
  Ngaqe ajo delinke baxhellua beri fleterrufene e Doktorit….
  Dhe u be muti si fytyra e sorres plake.
  Dhe mut si fytyra e kimete shterpes se denuar nga Zoti.
  Armik i kombit dhe cdo shqiptari te ndershem eshte ramkurva Bashke me lukunine e pangopur qe drejton.
  Soji i kristaqos perdhunues incesti
  Dhe dajo kriminelit shpillo kolecka.
  Ptuuuu neveri.

 7. kur populli arrin te doje perseri Saliun o gomar, dmth se e kane qelbur akoma me keq keta qe jane.
  Ku jeton ti ore debil, ne hene
  duhet qeveria te vere gishtin ne koke dhe te korrigjohet

 8. Ne nuk ftojmë persona që janë objekt – dhe kjo nuk ka të bëjë vetëm me personin në fjalë – por ne nuk ftojmë persona që janë objekt i një situate të veçantë përkundrejt Shteteve të Bashkuara, domethënë, pa akses në territorin e SHBA” – tha ambasadorja.Paskan qene dhe miq te mire,perderisa sot salihu e beri “armik”

 9. Berisha rikthen protesten ne shesh, ama ate shesh e mbushi plot e perplot Edi Rama me qeverisjen e tij te dhjere e shurrosur. Ne 9 vite kjo qeveri qelbesire ka ofruar vetem Varferi per shqiptaret dhe Shpopullim per Shqiperine. Zullumi i qeverise Rama eshte trashur sa po keputet. Aty mes shaleve te Vucicit nuk e shtyn dot me ekonomine ne krize totale.

 10. Koincidencë interesante.
  Në të njejtën kohë në Britaninë e Madhe kryeministri konservator Boris Jonson që qeverisi për 3 vite dhe e ndau vendin e tij nga BE me Breksitin e famshëm, jep dorheqjen, e në Shqipërinë e vogël , sa një lagje e Londrës, pët të tretën herë në 31 vite kërkon të rikthehet në pushtet Berisha , ish antar i PPSH për 25 vite, mandej social-demokrat e demokrat i djathtë,, tashmë me flamurin e së djathtës ekstreme konservatore.
  Krejtë ndryshe nga sulmi i dhunshëm ndaj godinës së Partisë demokratike për të përzënë që atje dishepullin e tij Basha, e deputetët e PD, mblidhet një tubim me pjesmarje masive e ndryshe nga çpritej nga deklaratat për “revolucion” e për luftën kundër arnikut Rama, protesta ishte një tubim krejtësisht paqësor i filluar e mbaruar me këmgë.
  Lideri historik Berisha, nën emocionet e dëgjimit të thirrjeve “O Sali o hero, gjithë Shqipëria ty të do”, që të kujton reminishencën e mitingjeve të kohës së Enverit, duke imituar Metën si patriot, diku nga fundi i fjalimit rëmbeu një flamur shqiptar me shqiponjën kokë poshtë, duke u betuar për këtë flamur se do ta ndryshojë e rithemelojë demokracinë shqiptare, e do të luftojë armiqtë e mbrendshëm e të jashtëm të Shqipërisë.
  Që Rama është kryeministri më i korruptuar i këtyre 3 dekadave në Shqipëri, kjo është e vërtetuar me qindra fakte abuzimesh skandaloze të qeverisjes.
  Por paradoksalisht, ai që organizonte protesta kundër NATO-s e Berishës, me mbështetjen e SHBA e vuri Shqipërinë gjatë kohës së konfliktit të rrezikshëm të luftës në Ukrainë, në udhëheqje të Këshillit të Sigurimit të OKB e ndonëse kërcënon Europën se nëse ajo nuk do të hapër negociatat e pranimit të Shqipërisë në BE, ai do të kthejë sytë nga Turqija e nga Lindja, pritet e trajtohet “miqësisht” nga “e majta” europiane.
  ” O BOTË O PRAPËËSIRË O DREQ, PO VJEN RAMA, BERISHA E META QË TË TË NDREQ”

 11. Me ikjen e Rames nga pushteti humbin –
  1 – Oligarket qe kane marre Koncesione mafioze e kane rrjepur shtetin me vendim qeverie
  2 – Sherbetoret mediatike te qeverise me rroga 20 milioneshe mujore per ti gelqerosur skandalet.
  3 – Patronazhistet e punesuar ne administrate per ti bere komente PRO c’do pordhe te qeverise Rames.
  4 – Humb Sander Vucici kotelen e bindur aty poshte tavolines se Open Ballkan

  Te gjithe tjeret pra nuk kane c’te humbin me nje tjeter kryeminister qe kushdo te jete e sido te quhet, nuk do arrije dot kurre ta rrenoje ekonomine e shqiptareve ne kete fare feje sa e ka shkaterruar kjo Kaste e ketij Rames dhe velinave te tij kurvica.

 12. Me komunistin Berisha ne krye te PD mbas tre vjetesh Rama i fiton prape zgjedhjet. Tre vjet me vone Berisha do te jete nje 80 vjecar akoma i akuzuar per vjedhje dhe vrasje. Mbajeni fort komunistin se do ta kemi akoma kete te gjatin.

 13. Rama ngado te vertitet e te rrotullohet perplaset me Murin e krizes thelle ekonomike ku ka degraduar vendi dhe sado te zvarritet nuk e shty dot gjate ne qeveri, ashtu si nuk e shtyu dot as Rama i Pare Alia kur pasi fitoi zgjedhjet e Mars 1991 u detyru te nxirrte Yll Bufin te deklaronte “kemi dhe 6 dite buke” . Ekonomia ne krize ka rrezuar mbreteri e jo me mos shkallmoje nje pushtet te menderosur si ky i Rames.

 14. parrullla më përfaqësuese ishte ajo “Laprak-Paskuqan-Babrru, toka është e shenjtë, mos e prek”.

  Është ironike në fakt, por ato zona përfaqësojnë dramën e vërtetë të Shqipërisë, pasi ata erdhën dhe zaptuan tokat, që tani thonë se i kanë të tyret dhe po ua grabit shteti për ndërtimin e rrugëve.

 15. O rrotë karri, askush nuk është idiot apo cub që të pretendojë të marrë një pronë që nuk i ka paguar paratë pronarit.
  Janë propogandë rilindase që do të justifikojë grabitjen e pronarëve të rinj

 16. Edi Rama eshte armik me tere shqiptaret. Ky hajdut i paskrupull i prones publike qe nuk le gje pa vjedhur i ka dhene ne pronesi Gjergj Luces ish- Kombinatin e sheqerit Maliq si me e pas prone nga bab Kristaqi, me vleren qesharake…1 EURO metri/katror. Eshte Gjergj Luca qe administron pronen e Edi Rames ne Fish City Elbasan.

 17. Prandaj, për të larguar frikën, foli me marrëzitë e tij, duke tjerrur fjalë dhe sharje pa kuptim mendor.

  Kurse të korruptuarit e lartë të Shqipërisë që kishin qenë dikur në shtet me Saliun, i mërziti shumë frika e Saliut, sepse sigurisht që, ajo frikë, i ka trembur edhe ata, brenda pyetjes: ku është revolucioni?Karin e ke ne bythe shpellkare ku i gjen ti pronaret e rinj apo e ke fjalen per cecenet e maloket e shpellkarit salih qe i th ketyre toka eshte e xanun per ju,keto quan pronare te rinjt qe vodhen pronat dhe sot kerkojne pjese

 18. Sa me shume fryhet Saliu aq me shume e injoron Ramazoni.

  Jemi armiq thote maloku. E provove mer malok me xhandaret e shikut ne 97. E provove edhe ne 21 Janar dhe tani qe po ngushtohet laku fillo e bo skena.

 19. Revanshi dhe gjuha e helmët e Sali Berishës ndaj atyre që mendojnë ndryshe nga ai, nuk e bën atë të ndryshëm nga Sali Berisha që bënte paqe dhe marrëveshje, p.sh. me Fatos Nanon dikur. Në tjetër i shpallur “armik” i madh, me të cilin u puth pa të keq më pas
  Veçse këtë herë, me një PD që e përçau dhe sakatoi, siç deshi dhe për aq sa e do, e vetmja fitore e Sali Berishës është ajo ndaj “armiqve të brendshëm”, si në komunizëm.

 20. “Edhe perlat që prodhohen në thellësi të oqeanit, në vetvete janë infeksion i midhjeve. Ata njerëz në protest janë perla. Sali Berisha vijon të jetë infeksion i rëndë i politikës dhe shoqërisë shqiptare”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.