• |
ide | kryesore

7 korriku, si përmbyllje e tre betejave

1, Ide

Beteja e PD për të sfiduar apo mundur Ramën është ende shumë e gjatë, por fitorja e 7 korrikut duhet kuptuar si shpëtimi i demokracisë, përmes ringjalljes së një opozite të planifikuar për t’u asgjesuar

Protesta e madhe e 7 korrikut nuk ishte fillimi i betejës kundër Edi Ramës, ashtu sikurse e propaganduan protagonistët e saj, por përmbyllja e rebelimit që filloi me “Foltoren”, kulmoi me zgjedhjet e pjesshme lokale në 6 mars dhe u çertifikua, këtë të enjte, me instalimin përfundimtar të Sali Berishës në krye të opozitës.


Si e tillë, kjo protestë arriti një fitore të trefishtë. Së pari, duke i dhënë fund rivalitetit me ata që pretendojnë pronësinë e vulës dhe stemës në PD dhe që këtej e tutje do të bëjnë figurën e kllounit nëse do të pretendojnë t’i marrin ato me gjykatë. Sali Berisha tregoi edhe njëherë se ai është lideri i padiskutueshëm i demokratëve. Jo vetëm përmes pjesmarrjes së lartë në miting, por për mënyrën se si iu përgjigj e gjithë struktura e partisë, aq më tepër në kushtet kur ajo nuk ndihmohet nga ushtria e të punësuarve nëpër bashki, ai vërtetoi se tashmë e ka kontrollin e plotë të PD-së. 


Së dyti, ajo konfirmoi fitoren mbi Yuri Kim dhe zyrtarët e tjerë të administratës amerikane që i trajtuan demokratët si dele duke i thënë se nuk mund të hanin bar për të shkuar pas një të shpalluri non grata. 7 korriku qe prova se populli opozitar e ka injoruar procedurën e lobingut që solli nënshkrimin e vendimin nga sekretari Blinken, duke shpërfillur thirrjet e vazhdueshme për të mos mbetur peng të së shkuarës, për të mos votuar në 6 mars kandidatët “non grata” dhe për të mbajtur në krye kukullën që preferonte Rama. Edhe ata demokratë që janë kritikë ndaj administratës aktuale amerikane, edhe ata që e duan SHBA-në pa kushte, dëshmuan se në një pikë janë të gjithë bashkë: ata nuk pranojnë që lideri i tyre t’u katapultohet në mënyrë anti demokratike, pa votë.

Së treti, kjo protestë vërtetoi se sa komikë duken Rama dhe Balla me retorikën e tyre se nuk ndërveprojnë me një “të vdekur të pakallur” dhe nuk votojnë asnjë propozim që vjen nga “non grata”. E duam apo nuk e duam, na pëlqen apo nuk na pëlqen, Sali Berisha është sot lideri legjitim i PD-së dhe zgjedhja e vetme që kanë tani padronët e Rilindjes është të ndajnë mendjen, nëse pranojnë një sistem demokratik ku duhet të durojnë edhe opozitën, ose të shpallin edhe “de jure” instalimin e regjimit.

Sa më shumë që tre faktorët e mësipërm të këmbëngulin në xhadenë qorre të mohimit të realitetit, aq më i madh do të bëhet populli që u ngjiz në 7 korrik. 

Sa më arrogantë të tregohen ata, që njerëzit i trajtojnë si kope, aq më shumë do e koracojnë Sali Berishën me një fuqi të pamerituar.

Por, thënë këtë, sado i fortë të ngjajë ky ngadhënjim i trefishtë, kjo PD “e rilindur”,  është ende shumë larg së qeni një kërcënim për pushtetin e pamatë të Edi Ramës. Ndaj njeriut që ka mbledhur gjithë pasurinë e këtij vendi, që dirigjon oligarkët, kontrollon mediat dhe ka në përdorim bandat, është e pamjaftueshme një protestë paqësore, sado mijëra militantë të arrijë të tubojë ajo në bulevard. 

Prandaj t’u thuash qytetarëve, ashtu siç trumbetuan me entuziasëm organizatorët, se kjo qe dita prej nga fillon beteja me regjimin, është jo vetëm e ekzagjeruar, por edhe e gënjeshtërt.   

Rivaliteti dhe sfida reale me autokratin në pushtet është ende larg. 

Por, protesta e kësaj të enjte, megjithatë do të mbahet mend gjatë. Ajo do të kujtohet si dita kur u konfirmua se në Shqipëri u shpëtua demokracia, pasi në skenë u rikthye opozita që ishte projektuar të asgjesohej. 

Pak rëndësi ka nëse është ende e dobët, e përçarë, me fytyra të së shkuarës dhe që akoma nuk ngjall asnjë shpresë për të nesërmen. Mes dy të këqijave, më mirë, qoftë dhe e tillë, sesa një teatër qesharak kukullash. 

Pikërisht për këtë ka vlerë 7 korriku, se ai do të mbesë në memorie si dita kur Berisha fitoi betejën me atë trinitet që PD-në e donte thjesht si fasadë.

©Lapsi.al

39 Comments

 1. Nje analize tipike e nje gazetari te majte, por qe qendron me kembe mbi toke. “Jepi Qezarit ate qe i taton Qezarit” edhe pse jo e plote…Nje komplimet te vaket per Bushatin! Tung!

  1. Sigurimsave frengjishtfoles i shkon mire tavolina qe sillet rreth Edverit , Salucit , skraparlliut, majkos etj ….

 2. Une do të thoja qe kjo në të vërtetë është “dita prej nga fillon beteja me regjimin”. Mos të harrojmë që opozita tashmë është zgjuar dhe për më tepër ka prirje për bashkëpunim e bashkim. LSI ishte tërësisht prezente ne protestë që në heshtje ka edhe bekimin e Metes. Ky fakt duhej përmendur fort (prezenca e LSI).

  Siç u tha, kjo ishte një fitore kundër faktorit antikombëtar të huaj me përfaqësues ambasadoren e rrugës Elbasanit. Në të njëjtën kohë ky faktor i huaj është problemi më i madh i opozitës së bashkuar , si dhe është mbështetësi kryesor dhe oksigjeni i regjimit kriminal në pushtet.

  Rëndësi ka bashkimi popullor rreth opozitës, që duhet të bëj tamam punën e saj kesaj rradhe, se s’ka më kohë e shanse të tjera. Ndërsa kam shum pakënaqësi me Berishën, ai duhet të drejtoj këtë levizje, por në kolegjialitet të plotë me forcat e tjera të opozitës. Keq mirë ai është për momentin.

  Artikull i goditur Andi! Mos ndalo!!

  1. Bashkepunim me lsi? Seriozisht e ke? Po a sishte berisha ai qe me vite e vite terbohej kunder ati qe ai e quajti ‘metullahu’ e ‘like floriri’? A duhet ti harrojme keto nderrime faqeje prej palacoje per hir te ‘politikes’? Eshte pikerisht kjo lloj politike e peshtire qe i ben njerezit te plogesht, pa deshire te cotojne dhe te emigrojne nga ky vend i nemur ku ska karakter.

   1. Po a nuk ishte edi rama qe e beri president? Cdo gje eshte politike sot dhe politika eshte interes. Kur politika vjedh popullin sic po e grabit banda e rilindjes sot atehere kemi nje problem shume te madh e jo sa here puthen politikanet

    1. E ca do me thene kjo? Ti themi mutit mashalla e per hir te nje muti (rama) ti themi mirsevjen dy mutrave te provuar e sterprovuar si likja e sala? Jo mo vllai jo, jo mo vllai 100 her jo. Kjo lloj qasjeje na ka kend ne vend 30 vjet. Ky vend do revolucion themeltar. Te shkundet mire. Mjaft me skorrjet e se shkuares

 3. Sado te duket si shprese e se ardhmes opozitare, sali berisha eshte emblema e nje lloj politikberje te tejkaluar nga koha dhe qe si ben mire shqiperise. Shqiperia ska nevoje per nje pd e opozite te djathte agresive, mohuese, lincuese, violente dhe krahinariste, por nje pd moderne, me fytyra te reja, me ide e modele popitike te reja dhe nje program te qarte te djathte dhe qe mbetet konsistente ne pikat e veta. Berisha e ka treguar shume here qe seshte stof i tille, eshte tip konfliktual dhe pazarxhi i rendomte. Per sa kohe mbetet ai ne parti, pd humb kohe kot. Nje figure e re dhe e paperlyer si Alizoti psh do i bente me mire. Der atehere pd do xhiroje ne vend sic ka xhiruar ter kto vite.

  1. Edi rama eshte shume me autokrat se saliu dhe sa per te rinj i pame ssurratet e ndyra dhe blera te lulit e kompani

   1. Edhe mund te jete ne fakt. Po mos harrojme se qe sala ai qe vrau 4 vete e nuk shkulej nga presidenca ne 97. Te mos leme bemat e njerit horr te na verbojne kujtesen per nje horr tjeter. E keqja jone si popull eshte se kemi kujtese historke sa te peshkut e popuj te tille jane te destinuar te mos evolojne.

 4. ARRESTOHET YMER G KELLIRA,POLICIA E KAPI DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JAFUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT CARLO. BOLES BOLINO BATON HAXHIUT DHE KOL SALLAKU SKYPE-se

 5. Analize perfekte Bushat!
  Urime po vazhdojne te te lexojne edhe ridhjersat e patronazhistet.Kjo besoj asht emocionuese per ty.
  BRAVO!!!

 6. ANDI BUSHATI,ARMAND SHKULLAKU DHE FATOS LUBONJA TALLEN KEQ ME ZAGARIN E MJERUAR DHE FRUSTRUAR SEXUAL YMER G KELLIREN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH EDI RAMES,ALEXANDER VUCIC DHE REXHEP ERDOGANIT

 7. Fitorja e 7 korrikut eshte se tashme vendi ka opozite, ndryshe nga ajo pseudo-opozita e Lyl Bashes per te cilen vete nga Edi Rama e der tek me i fundit sherbetor i tij e quante “Basha qe fle gjume”. Opozita beri thirrje per proteste dhe njerezit e mbushen sheshin duke i treguar te gjitheve se kerkon opozite ndaj Rregjimit jo lojra opozitare me protesta qe i frenonte Yuri Kim me nje telefonate tek veshi Lylit.

 8. Prandaj, për të larguar frikën, foli me marrëzitë e tij, duke tjerrur fjalë dhe sharje pa kuptim mendor.

  Kurse të korruptuarit e lartë të Shqipërisë që kishin qenë dikur në shtet me Saliun, i mërziti shumë frika e Saliut, sepse sigurisht që, ajo frikë, i ka trembur edhe ata, brenda pyetjes: ku është revolucioni? Basha flinte gjume kur kryekar ishte salihu dhe na lidhje rama me gjumin e lulushit te salihut

 9. O Kristo, sot kemi tjera Themie Thomaidha te denja qe i kane zevendesuar denjesisht. ato te dikurshmet Kemi Spiropelen qe ulerin “Rama eshte Skenderbeu i shekullit 21”, kemi Balluken ish-in e Koqe Balles, kemi Xhacken ish nusen e Shemsie Kadrise, kemi Hushe Mushken e Arsimit, kemi dhe maloke Lindit Nikollen Kryekaren e Kuvendit.

  1. o Jorgji, mire mo mire po pse duhet tja vesh parashtesen “maloke” Nafije Nikolles dhe ti lesh pa “titull” nafijet e tjera te haremit? Te qenit “nafije” nuk njeh nese je maloke apo fushoke😜✌️

 10. YMER GELBAZA KELLIRA JA NXJERR KARIN NGA BYTHA FRROK CUPIT DHE JA FUT NE GOJE YLLI PATES

 11. Pd thote jemi grup rithemelimi, po rithemelojme pdn nga fillimi etj. Po si mund te kete rithemelim me te njejtat pjese te vjetra. Si mund te besh byrek te ri me te njejtin miell te mykur? A sishte berisha qe i humbi zgjedhjet ne 2013? A sishin te njejtat figura ne 2013 e ser sot? A sishte berisha qe na e vuri lulin? Pse su ndje berisha kur luli humbi ne 2017? Ne 2021? Pse u ndje vetem kur ju prish interesi personal nga non-grata? Po kta te ‘rithemeluarit’ e tjere pse su ndjene per 8 vjet po rrinin si skutha a sflisnin nje fjale? Me kta derdimene do behet fillimi ri e rithemelimi? This is some kind of joke 🤦‍♂️

  Po ndodh e njejta hedhje hi syve qe na ka ndodhur cdo periudhe historike neve shqiptareve. Nje byrek i mykur po na ripaketohet si i ri. Dhe ne e hame te emocionuar nga mitingu i radhes. Hapni syte o shqiptare, mos u beni syleshe per profetet e rreme qe ju kane cuar aty ku jeni. Rithemelohuni vete njehere ne shpirtin tuaj pastaj zgjidhni udheheqes te vertete, te paperlyer e idealiste, je zhelet e vjetra.

 12. Revanshi dhe gjuha e helmët e Sali Berishës ndaj atyre që mendojnë ndryshe nga ai, nuk e bën atë të ndryshëm nga Sali Berisha që bënte paqe dhe marrëveshje, p.sh. me Fatos Nanon dikur. Në tjetër i shpallur “armik” i madh, me të cilin u puth pa të keq më pas
  Veçse këtë herë, me një PD që e përçau dhe sakatoi, siç deshi dhe për aq sa e do, e vetmja fitore e Sali Berishës është ajo ndaj “armiqve të brendshëm”, si në komunizëm.

 13. Bushat, e djeshmja nuk ishte teater kukullash por teater azili pleqsh qe manipulonte spektatore militante, ish funksionare hajdute te administrates qe shqiptaret i ndershkuan me 1 milion shuplaka dhe nje pjese shqiptaresh te mire qe i ka ardhur ne maje te hundes palloshi pervers qe sundon shqiperine por qe me naivitet e shikojne shpetimin tek nje nga shkaktaret kryesore te maskarades 32 vjecare te ashtuquajtur demokraci shqiptare Sali Berisha. Pjesmarrja kurre nuk ishte ne permasa madheshtore si ju shpeheni. Armiqesia dhe karshilleku qe po tentohet ti behet SHBA eshte mjaft i rrezikshem per fatin e shqiptareve ne rajon, me shume se rilindje e enveristeve eshte pro sllavizem dhe i sherben direkt iteresave te Rusise dhe Serbise. Riciklimi i Berishes zgjat politiken e percaktuar ne Katovice, mbron hajdutet e pasurise se shqiptareve ne keto 32 vite dhe siguron qetesi dhe garanci per pasurimin e tejskajshem te oligarkeve dhe lakejve qe i sherbejne atyre perfshi mediat e blera.

 14. YMER GELBAZA KELLIRA JA FUTI KARIN NE BYTH ERION KONES BRACE DHE E LENDOJ NGA TRURI BRACEN thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH ERION BRACES

 15. Protesra ishte nje sukses i plote. Pa diskutim. U konfirmua fakti se opozita po futet ne loje. Me cfare thuhet me shume sheshin e mbushi Tirana. Edhe ky eshte nje fakt mjaft domethenes. Por mos harroni se te gjithe qe ishin ne shesh e dinin mjaft mire qe Berisha eshte non grata. Kush ka punuar ne Amerike apo ne Shqiperi per t’i bere shqiptaret antiamerikane, qofte SORRA, qofte Blinken apo Rama me te vetet ketu tek ne, fara ka filluar te mbije. Kjo eshte nje tragjedi per ne. Nje Shqiperi antiamerikane nuk ka te ardhme. Pastaj dihet qe Rama do te kete leje me pash per te manipuluar ne zgjedhjet e rradhes

  1. “Edhe perlat që prodhohen në thellësi të oqeanit, në vetvete janë infeksion i midhjeve. Ata njerëz në protest janë perla. Sali Berisha vijon të jetë infeksion i rëndë i politikës dhe shoqërisë shqiptare”

 16. ALBIN KURTI ,ARMAND SHKULLAKU DHE ANDI BUSHATI TALLEN KEW ME YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA DHE SPARTAK NGJELA KAMPION NE BOTE PA FUTUR KARIN NE PIDH HAHAAH HAHAH

 17. Bushat,

  C’na knoqe!

  Vazhdon te insistosh qe ambasadorja e administrata amerikane i trajtoka si dele demokratet duke u thene te mos hane bar!

  Ketu ka nji problem logjik, se po t’i merrte per dele, do t’u thoshte qe ta hanin (per barin e kam llafin)!!!

  Po shyqyr zotit, qe demokratet e protestes qellun me te zgjut se ty, e me daljen ne bulevard, i tregun amerikes qe barin e hane e dele jane, po ama, e jo te Kimetes po te Sales!
  Safi k..ra

  Rrofte rrotk..izimi i opozites me ca si ty ne vije te pare, e mjere shqiptaret qe do t’a mbajme te gjatin ne kurriz per kushedi dhe sa kohe

  Nderkohe

 18. FRROK CUPI JA FUT BYTHEN NE KAR YMER GELBAZA KELLIRES DHE CARLO BOLES BOLINO thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH GAZMEND BARDHES

  1. Mezi po prisja te shikoja nje turme bashibozukesh me nje kriminel qe vjen era gjak.
   Duam gjak,duam baben.
   Hajt qijani nonen .

 19. YMER GELBAZA KELLIRES I MBAN GOJA ERE MUT QELBESIRE ,PRANDAJ BREDHE SI ZAGAR I MJERUAR DHE FRUSTRUAR SEXUAL thotë:

  YMER IK ANDEJ NGA PLAZHI E FUTU NE SHKURRE E MASTUBONI ME YLLI PATEN DHE SHIKOJENI NGA LARG ARMINA MEVLANIN NE PLAZHE ME ZENIN E BABIT HAHA HAHA

 20. Per çfare shprese po flisni o idiota. A ra qeveria e Ramoviçit? Joooo A po vjedh Ramederri perdite, Pooooo
  A po ben Sala show mediatik

 21. Socialistet e shohin dhe kuptojne qarte por nuk kane goje ta pranojne ate qe thone kudo shqiptaret sot, se kthimi i Berishes ne shesh eshte pasoje direkte e qeverisjes menderosur koke e kembe e Edi Rames.

 22. Në protestë ndodhej vetëm një flamur “armik”.

  Jo rastësisht, edhe ai me kokë poshtë (mbrapsht).

  Sipas Kushtetutës amerikane: “Flamuri mbrapsht simbolizon kapitullim dhe nënshtrim”.

  Durim çuna, durim se keni bërë llogaritë gabim.

 23. YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH KRESHNIK SPAHIUT DHE SHKRUAN SHKRIMET KETU TE LAPSI .al thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE KRESHNIK SPAHIUT

 24. Ne ate vit 1989 kur u revoltua Rumania,
  e dhje ne breke Ram Alia e Biroja e tija,

  Tani ne 2022 kur plasi ne Sri Lanka revolta,
  shurruan ne breke nga Ram Petlla tek Olta,

  Ky pushtet i qelbur qe vetem per te vjedhur mendon,
  si ne Sri Lanka do shkelmuar se plotesisht e meriton,

  Rama me Balluket, Spirop…e Manastirleshe -Vidhat
  si Ram Alia me Lenkat, Teftat e Themie Thomaidhat.

 25. Berisha akuzon kryebashkiakun Erjon Veliaj se është përgjegjës për vdekjen e punëtorit 65-vjeçar në Manzë të Durrësit, në kampin e Muxhahedinëve.

  Por ne fakt rezulton se kampi është në autonomi totale nga pushteti lokal apo qëndror në Shqipëri dhe mbahet me paratë amerikane.

  Edhe vetë Berisha ka fshirë postimin pas blofit me këtë denoncim, pa lidhje me Bashkinë Tiranë.

 26. YMER GELBAZA KELLIRA DO TI KALOJ PUSHIMET DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT SI NJE ZAGAR I MJERUAR QE ESHTE thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE SKENDER MINXHOZIT

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.