• |
ide | kryesore

Kamioni përplaset me autobusin në Egjipt, 8 të vdekur dhe 44 të plagosur

-Instant, Lajme, Planet

Tetë persona vdiqën dhe 44 u plagosën në një aksident automobilistik të enjten pranë provincës jugore të Egjiptit të Aswan, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve.


Përplasja ndodhi herët në mëngjes kur një autobus pasagjerësh u përplas me një kamion, në një autostradë që lidh Awsan me Abu Simbel, selia e tempujve të lashtë të Ramses II, tha MENA.


Automjetet e ambulancës nxituan në vendngjarje për të transportuar trupat e viktimave në morgun e Aswanit dhe për të transferuar të plagosurit në spitalin kryesor të provincës, shton raporti.

Aksidentet vdekjeprurëse të trafikut marrin mijëra jetë çdo vit në Egjipt, i cili ka standarde të dobëta të sigurisë rrugore.

Përplasjet shkaktohen kryesisht nga shpejtësia, rrugët e këqija ose zbatimi i dobët i rregullave të trafikut.

Në janar, të paktën 16 persona u vranë dhe 18 të tjerë u plagosën kur një mikrobus u përplas me një autobus të transportit publik në Gadishullin Sinai të Egjiptit.

Agjencia zyrtare e statistikave e Egjiptit thotë se ka pasur rreth 10,000 aksidente rrugore në vitin 2019, viti më i fundit për të cilin ekzistojnë statistika, duke lënë mbi 3,480 të vdekur. Në vitin 2018, ka pasur 8,480 aksidente automobilistike, duke shkaktuar mbi 3,080 vdekje.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.