• |
ide | kryesore

Analiza e New York Times: Lufta do të zgjasë, Putin po luan bixhoz me nervat e Perëndimit

-Instant, Arkiva, Planet, Të fundit

Gazeta prestigjioze amerikane New York Times në një analizë të saj thekson se konflikti në Ukrainë mund të zgjasë dhe të ketë pasoja të mëdha për vendin përballë presidentit rus Vladimir Putin i cili vijon “të luajë bixhoz se mund t’i rezistojë Perëndimit”.skynews-ukraine-russia-teaser_5706280


Sipas gazetës amerikane se kjo situatë “ka të ngjarë të formësohet nëse SHBA dhe aleatët e saj do të vijojnë të jenë të angazhuar ushtarakisht, politikisht dhe financiarisht për të mbajtur Rusinë jashtë sistemit ndërkombëtar”.


New York Times shkruan më tej se SHBA-ja ka dhënë 54 miliardë dollarë në ndihmë ushtarake dhe të tjera për Ukrainën. Ndërsa thekson se nuk ka gjasa të premtojë ndihma të tjera teksa rezervat e armëve nga SHBA-ja dhe aleatët evropianë po reduktohen.

Senatori demokrat për Delaëare Chris Coons, njeriu afër presidentit Joe Biden, i tha gazetës se aleatët duhej të ishin “të vendosur” për të vazhduar mbështetjen ndaj Ukrainës.Senate Judiciary Hearing Considers Crossfire Hurricane Subpoenas And Fifth Circuit Judge Nominee

“Unë shqetësohem për faktorin e lodhjes së publikut në një gamë të gjerë vendesh për shkak të kostove ekonomike dhe sepse ka shqetësime të tjera urgjente. Saktësisht sa do të zgjasë kjo dhe se cila do të jetë trajektorja, ne nuk e dimë tani. Por ne e dimë se nëse nuk vazhdojmë të mbështesim Ukrainën, rezultati për SHBA-në do të jetë shumë më i keq”, ka theksuar senatori.

14 Comments

 1. Gazeta me jare dhe me homo ne Bote. Rusia po fiton alufren ne Ukraine dhe luften Ekonomike me Perendimin. LE TA KRUAJNE HOMOT E LGBT PETENDIMORE PO JA U MBAJTI

  1. Atehere s’qenke Karstriot Mutfaraj, se ai mbaroi pune.
   Hmmmmm me zhgenjeve…..
   Skit tjeter ne Shqiperi…… kush mund te jete????
   Po me gjithe keta bastarde qe ka bere Stalini…. jeni me miliona!

   1. O te shkerdhefshin skitë e kineze farefisin o Covidjot! Po ke mbron o rrotë kari plehrat e Ukrainës? A janë skitë edhe ata? Kastriot Myftarajt o bythqir lulishtesh ti hash mutin o kerme që flet shqip se edhe gjendjen në Sri Lanka që njerëzit skane të hanë sepse zbatuan reformat e Sorrosit e parashikoi kohë më parë!
    Ju idjotet trushpelare jeni kanceri I shoqërisë njerëzore por shpejt vaksina doza e 4 donl ju çojë në pidh të Anetes dhe Ajoles.

    1. Dukesh qe je bir bastard i Putinit. Me ate gjimnasten te ka?
     Qenkan skitë ukranisait e?
     Ke pidhi i mamit brigadiere e mesove apo mbasi dole prej andej?

     1. Namut, nje kshille miqesore: Lexo me shume dhe mer informacion alternativ mbi luften ne Ukraine dhe mos u rrotkarizo duke te shplare trute me propagande CNN qe perkthehet nga Top Chenefi per shqiptaret.

   2. E rendesishme eshte qe e verteta thuhet qe prej krijimit jetes ne tok. Prej ZOTIT BOTNA VE thotë:

    MEQE ZOTI E KRIJOT TE VERTETEN .QE ME KRIJIMIN E JETES NE TOK.E THA SI PASQYRIM TE SAJ ME UDHEZIM HYJNOR.E TRANSPETUAN PROFETET E TIJE .E PERMBLOLLI NE KURAN DHE SYNET ME TE DERGUARIN E FUNDIT.SI MODEL JETE DHE FUNDI SHPALLJEVE..e than dietaret ne cdo cep te tokes.njerzit e mir kujtuesit dhe keshilluesit per mir.edhe pse nuk perfillet mohohet.shahet luftohet.kjo nuk ka ndonje triumf ne angazhimin e kundert njerzor..mbasi ky KRIJIM KRIJESA SI PASYR UDHEZIMI KAN UDHEZIMIN HYJNOR PER LOGJIKEN TON POR QE NA PELQEN APO JO E DUAM APO NUK E PRANOJM NUK SFIDOHET LUFTOHET DHE AS NDRYSHOHET.SEPSE NE NA DUKET LIBER FJAL SHPREHJE POR NE FAKT ESHTE KRIJIM QE FUNKSIONON NE VET KRIJIMIN TON GJALLESOR PERMES MASES INSTINKTIT IMUNITETIT FORMES KOHES ETJ….QE SAPO KALOJM KUFIJET E KRIJUAR PER TE DO TE SHPERBLEHEMI OSE NDESHKOHEMI ME ANGAZHIMIN TON.SIPAS ANGAZHImit Qe kemi.UDHEZIMI ISHTE ESHTE DHE DO JET VETEM MESHIR DITURI DOBI PER NE PER TE KUPTUAR FITUAR DHE RUAJTUR NGA E KEQA QE ASKUSH QE SE DESHIRON DHE AFRUAR ME SUKSESIN TE MIREN DOBISHEMEN ATE QE DESHIROJME PER VETET TONA PRA ESHTE GJITHCKA QE NA DUHET NDJEJM DHE DUAM PER VETEN POR QE NA ORIENTON SE CILI ESHTE VULLNETI ZOTIT PER KET KRIJIM TE PERCAKTUAR QE NE TE NDJEHEMI MIR ZGJILLJET DHE I TREGON ME SE MIRI SE GJITHCKA FUNKSIONON SI UNITET.QE DUHET TA KUPTOJME PRANOJME DHE PERSHTATEMI QE TE JEMI PJES E TIJE .FUNKSIONIT TIJE PERDERI SA BEJM PJES NE EKZISTENCEN E TIJE QE DO THOT DUHET TE JUSTIFIKOJM PERGJEGJSIT DUKE U BERE ANGAZHUES DHE I DREJT NE HAK SI PER VETEN ASHTU DHE PER TJERET.NESE PRANOJM TE JEMI TE NDERGJEGJESHEM TE SHPREHEMI ASHTU SIC E KERKOJM DUAM DHE THEMI DUA VETEN I SIGURT ME MENDIMET FJALET VEPRAT E MIJA..KY ESHTE QELLIMI QARTESIJA.SE KUR KE QARTESI VJEN GJADHERIJA ANGAZHIMIZGJILLJET SIGURIJA SHPETIMI SHPRESA

  2. CFAR NDOLL KUR NJERZIT LEJOJN TE VEPROJN GJITHCKA QE ZOTI MADHERISHEM NDALOJ SI TE DEMESHMSHME PER NJERZIT thotë:

   Kur njerzit lejojojn te ndaluaren te zhvillohet pajtohen me te e veprojn ate ateher duhet ta din se ne saje te krijimit dhe udhezimit mbi bazen e rregullit mases hakut .e dobishmja vlerat mira si frymarrja e ekzistences son .nese spendohemi nuk ndalemi nga e keqa dhe nuk angazhohemi tek e drejta mira .e burimet e se mires dobit zgjilljet pAqa vlerat gjadherija shpresa sigurija shpetimi largohen nga mezi jon.kjo quhet vetshkatrrim sepse po ja bejm sherbimin vet.

  1. Te dy palet (SHBA&lakenjte – Rusi) hengshin kokat e njeri-tjetrit sepse si bisha qe jane, ne per ta, jemi vetem preh qe na kane shqyer dhe po na shqyejne pameshire, por me e neveritshme eshte hijena verdhacuke Kina qe me bishtin ndershalle i sillet verdalle bishave per te rrembyer c’te gjeje. Gjenerali dhe strategu japonez, Ishivara e ka perkufizuar Kinen si; “lluca e ndyre qe te perpine ose si krimbi i dheut qe dhe po t’a coptosh ne dysh ai do te vazhdoj qe te zvarritet neveritshem”.

 2. Zelinski u ndersye nga Ameriqenet qe po e lene ne balte,ashtu si kane bere ne shume vende te botes.para nga taksapaguesit Amerikane per luften ne Ukraine.

 3. Putini nuk po luan bixhoz por po TALL KARIN me kukullat leftiste te Klaus Schwab qe drejtojne Ameriken dhe Europen fatkeqesisht. Amerika e gatoi terrenin ne Ukraine per lufte kunder Rusise sepse Amerika nuk rri dot pa lufte (triliona dollare ne loje)dhe sepse Putini nuk jua pjerdh qeverine globale qe duan te krijojne.

 4. Forca Zelenski,ke me vete Biden,Sorosin,Edi Ramen,Takun Frrokun,e sigurte do e fitosh luften,endrrat jane falas.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.