• |
ide | kryesore

Rama udhëton të mërkurën drejt Brukselit, takohet me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s

-Instant, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama udhëton më 13 korrik në Bruksel drejt selisë së NATO-s. Kreu i qeverisë pritet të takohet me Sekretarin e Përgjithshëm të aleancës ushtarake Jens Stoltenberg.
Sipas asaj që parashikon agjenda, pas mbledhjes, Stoltenberg dhe Rama do të mbajnë edhe një konferencë të përbashkët për shtyp.


Vizita është paralajmëruar edhe më herët nga kryeministri. Ai është shprehur se qëllimi i bisedës do të jetë baza e NATO-s në Durrës.


Rama u shpreh më 1 korrik ky projekt ka të bëjë me instalimin e një baze detare të NATO-s në portin e ri të Durrësit në Porto Romano. Ai shtoi se projekti i Shqipërisë ka ngjallur shumë interes dhe dëshirë.

“Po ashtu kemi folur atje për projektin tonë. Së shpejt besoj që do të rikthehemi në Bruksel për të vazhduar diskutimin lidhur me propozimin tonë që ka ngjallur jo vetëm interes, por edhe dëshirë për të thelluar bisedimet për instalimin e një baze navale të NATO-s në portin e ri të Durrësit. Në portin e ri që do të jetë në Porto Romano dhe përveç pjesës komerciale tregtare, parashikohet që të ketë edhe një pjesë ushtarake. Së shpejti do të bëjmë një takim të posaçëm për këtë çështje me gjithë ekipin tonë të ekspertëve dhe ekspertët e aleancës për të parashtruar projektin në detaje dhe për të vijuar më tutje diskutimet…”


61 Comments

 1. me vjen mire qe ne po ndertojm nje baz ushtarake ujore ne shqiperi pasi mbas luftes se pa pritur ne ukrain nuk i dihet asnjegjeje

  1. Ne, thote lideri global i karit, do i veme ne dispozicion aleances 12 ushtare nga te cilet 5 do jene polic bashkiake te lali Erit te cilet do jen te pajisur me blloqe gjobash te perkthyera edhe ne rusisht.

 2. besoj se kjo do te jet nje ndihm aq e vogel por dheaq e madhe per naton dhe ne duhet te ushtrojm ushtaret tone ne zona ujore nese na vjen ndonjesulm pasi dhe situates ne ukrain dhe ne nuk jemi shume te mbrojtur

  1. Teper e vertete ! Z.rama po perpiqet ne lidhje me cdo projekt qe Shqiperia te jete nje vend me te gjitha parimet e duhura

 3. E cfare kryeministri kemi zili e kane te gjithe dhe te marrin shembull keta qe vetem lehin,porti durrsit ka dale fantastik dhe kjo deshire e natos per krijimin e nje baze ushtarake ne vendin tone esht nje lajm shum pozitiv

 4. Cdo gje ka per te shkuar me se miri sepse ne vendin tone jane bere pune goxha shum te mira sidomose me portin e durrsit qe ka ngjallur interes tek te tjeret

 5. Nje lider i vertete qe e ka bere shqiperine nje pike reference ne arenen nderkombetare persa i perket projekteve strategjike

 6. Shpresojm qe projekti i bazes se natos te realizohet sa me shpejt pasi i sherben ruajtjes se paqes ne te gjithe rajonin

  1. Shpresoj qe ky projekt te realizohet sa me shpejt pasi eshte nje nga projektet me te rendesishme per vendin tone

 7. Shpresoj qe mardhenjet me naton dhe be te zgjerohen sa m shume e te kemi akoma dhe m shume projekte me njeri tjetrin

 8. Une mendova se si e djele sufllaqexhinjte do ta kishin pushim por qenkam gabuar.Ata po punojne overtime, paguhen dy sufllaqe,double time for weekend

 9. O edi rama o i madh.I len kta te pd me gisht ne goj e vazhdon projektet e tua per ket vend. Ti je kryeministri qe na duhesh.

 10. Eshte e sigurte qe do flasin per te bere gjera te medha ne shqiperi per te forcuare sa me shume aspektin ton luftarak.

 11. Jam shume i sigurte qe ndertimi i bazes detare te natos ne shqiperi do te jete dicka shume pozitive dhe favorizuese per vendin tone.

 12. Vazhdoni keshtu zoti rama se jeni ne rrugen e duhur per te bere shqiperin sa me te fuqishme dhe ne aspektin ushtarak

 13. Ju shkerdhefte Rama fisin ju prostituta mavi. Edhe sot dolet ne pune per nje pjate supe. Yyyyyyttttttt qenie te ndyra pa pike dinjiteti, shkerdheheni ne sume burra e gra per nje pjate supe

 14. Me vjen mire qe rama mban marrdhenie te tilla me njerez te rendesishem sepse keto marrdhenie jan ato qe do e zhvillojne me shume vendin yone

 15. Presim lajme te mira nga ky takim i juaji. Jam i bindur qe cdo gje do eci shume mire sepse ju jeni shum diplomat dhe i organizuar ne cdo gje qe beni

 16. Fale marredhenieve te mira qe keni mbajtur do te behet i mundir finalizimi i nje projekti te tille ne portin e durresit

 17. Shqiperia po ecen perpara e kjo eshte merite vetem e juaja kryeminister Edi,uroj qe te kemi lajm pozitiv nga ky takim qe do behet te merkuren ne Bruksel

 18. I mirepresim keto takime kaq te rendesishme pasi sjellin projekte te mira per vendin tone si baza ushtarake e Natos

 19. Ne vazhdim te titullit te lajmit…dhe Stoltenberg do ti kaloje funksionet e NATO-s laderit boteror, edhe pse ky eshte k/min i Shqiperise me vota te vjedhura, por si…. qeni.. i mban dy kunduj nen sqetull! Perpara se te behet i ditur lajmi urdherohen dhe i çohen kmentet qe duhet te bejne mijte e stalles se kongreseve dhe behet lepirja e rastit! Por….ka nje problem qe duhet zgjidhur, “NATA”- ka frike se mos te vidhen kontributet e shtetve pjesemarrese nga laderi, sa ta zgjidhin kete problem ai do behet sekerktar i…… perjetshem!

 20. Me keto hapa vendi yne po merr zhvillimin e duhur dhe e gjithe kjo vjen si rezultat i punes se madhe qe po behet, mezi po presim qe ky projekt te behet ralitet pasi do kete ndikim pozitiv per vendin tone

 21. Ne vazhdim te titullit te lajmit…dhe Stoltenberg do ti kaloje funksionet e NATO-s laderit boteror, edhe pse ky eshte k/min i Shqiperise me vota te vjedhura, por si…. qeni.. i mban dy kunduj nen sqetull! Perpara se te behet i ditur lajmi urdherohen dhe i çohen komentet qe duhet te bejne mijte e stalles se kongreseve dhe behet lepirja e rastit! Por….ka nje problem qe duhet zgjidhur, “NATA”- ka frike se mos te vidhen kontributet e shtetve pjesemarrese nga laderi, sa ta zgjidhin kete problem ai do behet sekerktar i…… perjetshem!

 22. Do kete nje rritje te sigurise ne rajon nese ndodh kjo , shqiperia do kete nje krah ne forcat e saj te armatosura pse jo te kryejne stervitje me NATO qe te specializohen pak por edhe per kosoven qe ndoshta ndihet e kercenuar ndonje rast nga serbia gje qe smund te ndodhe kurre

 23. Te vijne ta bejne me 1 kusht them un qe te stervisin forcat e armatosura shqiptare qe te specializohen si ato te natos dhe vendeve te tjera te europes

  1. Eshte tu u njofte per vendin e pare ne farferi,o trushkulur qe nuk meritoni te quheni njerez.
   Njeriu ka dy pare men,ju nuk e keni aftesine e te menduarit,me profesionin tuaj si lepires,nuk shkohet ne evrope,por ne hale.

 24. Perpjekjet qe ju po beni dhe sakrifica per te ber te mundur ate qe qeveritare vite me rradhe se kan ber dot esht vertete per tu vlersuar

  1. Edi Rama nje lider Global po shkon te instruktoj ate te nates qe eshte shprehur vet ky i dites se sy mund te besh miliona dollar ne kuriz te popullit.

 25. Eshte derdhur e gjithe ndyresira ne mbrojtje te interesit te hajdutit e tradhetarit me famekeq te Shqiperise! Bravo llumi qe mburrni hajdutet, per leket qe ju japin! Zagare, e asgje tjeter, jeni!

 26. Në protestë ndodhej vetëm një flamur “armik”.

  Jo rastësisht, edhe ai me kokë poshtë (mbrapsht).

  Sipas Kushtetutës amerikane: “Flamuri mbrapsht simbolizon kapitullim dhe nënshtrim”.

  Durim çuna, durim se keni bërë llogaritë gabim.Komentues njelloj si majtas e djathtas mendesi shpellkaresh te tredhur nga trute por me nje ndryshim salihu te perdhunon nga dhuna e tij kurse rama te perdhunon me aftesite e tij

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.