• |
ide | kryesore

Edhe opozita “për riedukim”

1, Ide
andi bushati asocacion

Rastet e shumëpërfolura të përplasjes së Edi Ramës me gazetarët, Ambrozia Meta dhe Klevi Muka, si dhe vendimi i kryeministrit për ti shpënë ata për riedukim, ndonëse u fshikulluan ashpër nga organizatat ndërkombëtare për lirinë e shtypit, janë parë të relativizuara nga një pjesë e publikut shqiptar. 


Shumëkush i ka lidhur ato me karakterin e shefit të qeverisë, me stilin e tij kontrovers të komunikimit dhe bacground-in e njeriut që ka kapërcyer në jetën politike duke përdorur mediat si trampolinë. 


Shprehja “e ashtu e ka zakon ai” është bërë standarte, si në rastet e përplasjes me dy reporterët, në konferenca shtypi, po ashtu edhe në ato kur ai vihet në vështirësi në emisionet e mbrëmjes. 

Por, tendencës së Edi Ramës për të agresuar atë që bën një pyetje “të papëlqyeshme”, apo që ka një këndvështrim të fakteve të ndryshme nga i tiji, po i shtohet edhe një mëkat tjetër, ai i rieduktimit përmes heshtjes.

Ka mëse një javë që kreu i qeverisë as nuk gjen guximin të belbëzojë ndaj akuzave të përsëritura të opozitës për sakndalin e grabitjes me anë të inceneratorëve. Që kur Kryemadhi bëri denoncimin e parë, në media parakalojnë, pleq nga azli, emigrantë për bukën e gojës, madje edhe të larguar nga kjo jetë, që luajnë miliona fiktive në ajër, duke lëshuar fatura tatimore për inceneratorët, në mënyrë që këto të fundit të justifikojnë punët e pa bëra, për të cilat janë paguar nga buxheti i shtetit. Për të gjitha këto nga qeveria nuk ka asnjë reagim.

Lexo me tej:

Superskandali/ Zbulohet skema si ka vjedhur qeveria me inceneratorin e Tiranës

Lapsi.al i ka qëmtuar të gjitha daljet publike të kryeministrit (lexo poshtë), ku mund të gjenden plane të përbashkëta me Hagën për të shpëtuar Evropën, zbulimi i supozuar i sasive kolosale të naftës e deri tek postimet e këngëve polifonike për lavdinë e liderit. Por ama aty është e kotë të kërkohet ndonjë përgjigje për mënyrën se si dy Klodianët kanë rrëmbyer paratë tona pa bërë asnjë lek punë.  

Rama, një javë heshtje për skandalin e ri të vjedhjes me inceneratorët      

Rama që nuk lë edhe rastin më episodik pa replikuar, pa reaguar dhe pa u hedhur në sulm edhe ndaj ndjekësve të Facebook, këtë herë e ka mbyllur gojën.

Nga njëra anë ai mirë bën. Sa më shumë kohë kalon, duket qartë se afera e inceneratorëve përbën një krim shtetëror, të nxitur dhe të preojektuar nga maja e piramidës. Sa herë që dikush e tenton të prodhojë alibi për të, ato i shndërrohen në boomerang. Vetë shefi i qeverisë e ka provuar këtë në kurriz, kur doli bllof, njëherë duke e mbrojtur projektin qe kishte me Mërtirin dhe Zoton, si një fat që po shpëtonte qytetet shqiptare, ndërsa më pas u detyrua të pranojë vjedhjen, por duke u shfajësuar se ajo qe bërë pas shpinës së tij.

Këtë radhë, çfarë do që të thotë, e ka të vështirë të shpjegojë se si një shtet i tërë ka mbyllur sytë teksa i kalonin nën hundë milionat. Edhe tatimorët edhe krimi ekonomik, edhe drejtoria e koncesioneve edhe bashkitë edhe ata që duhet të çertifikonin punën e kryer, nuk kanë qenë në gjendje të dallonin se kishin të bënin me një sistem që prodhonte fatura dhe rëmbente para pa plotësuar detyrimet kontraktuale. Kjo nuk është symbylltësi, por pjesmarrje në një grupim kriminal. Dhe çfarëdo argumenti të prodhojë, qoftë edhe një orator i paskrupullt si Rama, ai nuk është në gjendje të bindë askënd se e tëra ka ngjarë në mënyrë të pafajshme.

A është e përfshirë ministrja Ibrahimaj me kompanitë fantazmë të inceneratorëve?

Por ama edhe rruga tjetër nuk përbën zgjidhje, pasi opozita nuk është një gazetar që i trembet pronarit, apo konkurencës me kolegët e tij të tredhur, ajo nuk mund të kërcënohet me riedukim. Në këtë rast është Edi Rama që humbet nga pak përditë. Sepse duke heshtur, ai jo vetëm nuk e zgjidh problemin, por i lë hapsirë rivalëve të ngulisin në publik versionin e tyre. Ajo plaka nga azili, ai çobani nga Greqia, ajo gruaja që mblidhte kanoçe dhe ajo tjetra që firmoste nga varri e përforcojnë idenë që këtu është bërë nami. Ndërsa duke u shtirur sikur ky realitet nuk ekziston, Edi Rama vetëm e bën atë më të besueshëm.    

©Lapsi.al

 39 Comments

  1. Bushat … Ti qe i din te tera na spjego pak perse Edveri ne Hage periudhen e fundit si shpesh po e viziton Gjykaten …..?!

  2. Ka 9 vjet na cat karin qe thoni til tak tik tak, atij vetem i zgjaten ditet me sorra si ju e si monabucja me malokun

 1. SALI BERISHA E PYET YMER GELBAZA KELLIREN DHE SPARTAK NGJELEN KUR E KENI FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT..? thotë:

  ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA POLICIA E KAPI DUKE JA FUT KARIN NE BYTH KRESHNIK SPAHIUT KOL SALLAKU SKYPE DHE CARLO BOLES BOLINO

 2. ZENI I BABIT I NGROH TOPET ME ARMINA MEVLANIN NE PLAZHE,YMER GELBAZA KELLIRA I VESHTRON NGA BREKU DHE JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT,HAHAH HAH thotë:

  KRESHNIK SPAHIU PER TU DUKUR AMERIKAN KA VENDOSUR TJA FUS KARIN NE BYTH VELLAIT TE KIMETES NGA RRUGE E ELBASANIT

 3. CenseiFuga e paske koken ne mut sot?
  I ka ikur goja Udheheqesit? I ka hyre gjuha brenda?

  Buthqima bolshevike!

 4. YMER GELBAZA KELLIRA GATI DOSJEN E RADHES -GREG KRISTAQ RAMA BABA I ZAHOS… thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA I MBAN GOJA ERE MUT PRANDAJ NUK I OFROHET ASNJE FEMER

  1. ANDI BUSHATI TALL TRAPIN ME YMER GELBAZA KELLIREN DHE CARLO BOLEN BOLINO thotë:

   ME BYTH I MBANTE GOJA ERE YMER GELBAZA KELLIRES KUR JA MBANTE LLAPEN NE BYTH SALI BERISHES APO TANI ESI RAMES

  1. Pashe njerin me syze qpar te me i sufflaqe ndor, po ja jepte ngoj lotres tate mbarapa ekspozites 🤷‍♂️

 5. Faktikish ka ardh koha qe per riedukim ne institucionet e riedukimit (BURG) , duhet te shkoje vete i gjati ine .
  Ka ardh koha qe bashke me te gjatin tone e gjithe shpura e tij te shkoje per “riedulim’ , jo ne nje institucion dokudo por direkte tek “41 bissi ” . Çdo dite ke frike te lexosh lajmes se do dalin dy , tre apo me shume skandale dhe vjedhje nga sekti i “kuçedrave” , me vlera prej dhjetra miliona euro . Ky hajdut ordiner po relativizone edhe fuqine e euros , na u bene eurot si leter higjenike . Me balte se kaq , me marrezisht se kaq , me hashiqare se kaq , me hajdut se kaq as pushtuesit nder shekuj te marre te gjithe se nuk ja kane bere ketij vendi .
  Ka ardh koha qe dikush te mbaje pergjegjesi , ka ardh koha qe i gjati ine dhe shpura e tij e hajduteve( Ali baba me 40 hajdute) te shkojne ne BURG . Ndeshkimi i tyre esht liri per Shqiptaret e ndershem .

 6. RIEDUKIMI NUK ESHTE PER NJERZ PERSERITES E RIPESWERITES SE VJEDHJES . KETA HAJDUT LUBI DUHEN MBYLLUR NE NJE GROPE , LYER E PERLYER ME ZIFT DHE I DUHET DHEN FLAKA , NDRYSHE KY VEND NUK KA PER TE GJETUR DERMAN .

 7. Herën e parë e përdori pushtetin për të sunduar vetë si diktator, derisa e përmbysën duke djegur Shqipërinë, herën e dytë e përdori pushtetin për të bërë milionerë, djalin, vajzën dhe gruan, herën e tretë, sipas rregullit i bie ta ketë për të pasuruar mbesat dhe stërmbesat, duke siguruar të mos i preken ato që ka vjedhur deri më sot.

  Por nuk do t’ia dalë dot. Ndaj po ulëret nga frika, e cila sa vjen i shtohet, vetëm se nuk po i përgjigjet njeri.E shpellkare shajeni bushatin tani apo skeni bythe ta beni

  1. o kari mavi , çakalli po bene kerdine ti na thua ja gjurmet e ujkut
   kaq kokloqe jeni ju sa per parti i vini flaken edhe shtepise tuaj ?
   ptuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu ………………………..plehra per incenerim

  2. Ti prostitute mavi ke ngel pa familje,kane dale ne “cete ” dhe kalon kohen me copy- paste kunder Berishes

 8. ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU TALLIN KARIN KE ZAGARIN E MJERUAR DHE SHQELMUAR NE KOKE DHE BOLE YMER GOJA KELLIREN thotë:

  YMER IK FUTJA KAA NE BYTH FRROK CUPIT DHE CARLO BOLES BOLINO,

 9. ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU E PYESIN YMER GELBAZA KELLIREN PER PUSHIMET,HAHAH HHAHA thotë:

  YMER ME KE DO TI KALONI PUSHIMET SIVJET HAHHA HAHAH HAHAH -PRAP ME KAR NE DORE DHE ME FOTOT VE ARMINA MEVLANIT DUKE JA VJEDHUR FOTOT NE RRJETE SOCIALE HAHA HAHAH , YMER TE JANE MBUSHUR BOLET TE JANE BERE ME TE MEDHAJA SE KOKA KUR TE SHQELMUAN CUNAT PROBLEMATIK TE PAGUAR NGA EDI RAMA PER DOSJEN E KRISTAQ RAMES DHE GREG KRISTAQ RAMEN

 10. Opozita eshte per te marre pushtetin aq te lakmuar por JO per te zgjidhur pune sepse prap fillon vjedhja .
  Edhe burgjet tani behen me te mira sepse mendojne per vehte.
  Si opozite ,si pozite jane e njelloj ,hajdute dhe bandite.
  Shkrimi eshte i mire por ce do drejtesi nuk ka.
  Si B erisha,Meta,Rama vetem nderrojne portat.

 11. E akuzoi për inceneratorët/ Kapllanaj-Berishës: Provo çdo akuzë para se të të padis unë! Të rëndon “Gërdeci” mbi shpatulla. Monstër…!Shpellkare bythqira qe dalin rresht duke i mbajte shishen e shurres salihut dhe pastaj masturbohen me foton e rames lakuriq qe salihu ja ka dhene

 12. YMER IK MASTURBO AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT OSE IK FUTJA KARIN NE BYTH LAL DHJERIT E MOS SHKRUEJ KETU thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH KRESHNIK SPAHIUT DHE FRROK CUPIT

 13. Po ca te flasi mer and? Kujt ti kthej pergjigje dmth? Monabuces me 7 shpi apo sal gerdalles me cunin e gocen milionera? Akuzave te ktyre shurranjoseve ti pergjigjet? Po te qe gjykata po, i takon te flase e deponoje, sa per monen e salen i njohim mire vete qe jane po ai mut

 14. YMER GELBAZA MASTUBON AFERSISHT 5 HERE DITE, ,DHE TE NGORDHI DUKE MASTURBUAR NE NJE SHTRAT ME SPARTAK NGJELEN DUKE E SHARE SALI BERISHEN , hahaha thotë:

  YMER SA HERE NE DITE MASTUBON ,SI DUKET YMER DO TE NGORDH SI NHE ZAGAR DUKE I GJURMUAR NEPER RRJETET SOCIALE ZENIN I BABIT DHE VET ME KAR NE DORE

 15. “Përsa i përket perspektivës le ta bëjmë Shqipërinë si Sri Lanka, nuk më duket ndonjë perspektivë që mund të nxjerrë në shesh shqiptarët.

  Shqiptarët kur u nisën në vitet ’90, u nisën që ta bënin Shqipërinë si Evropa dhe jo të devijonin rrugës si në Sri Lanka.

 16. DRITAN HALE’ja IK ANDEJ NGA YMER GELBAZA KELLIRA SE KA NEVOJE PER TE PASTRUAR KARIN SE ISHTE FRROK CUPI MBREME TE YMER GELBAZA KELLIRA DHE YMERI JA FUTI KARIN NE BYTH GJITHE NATEN ,TANI DRITAN DO TA FUS KARIN NE GOJE YMERI EDHE JUVE DHE JUA JAPE CA LEKE HAHAH HAHAH

 17. Fatosi u burgos në verën e vitit 1993, ndërsa në vitin 1994 u dënua me 12 vjet burg. La burgun në vitin 1997, në momentin kur shteti i ‘demokracisë’ ra dhe të gjitha burgjet u zbrazën. Kur ra shteti në vitin 1997, gjithë bota demokratike mori lajmin se ra shteti ‘gangster dhe i dhunshëm’ që kishte kontrolluar edhe kur merrnin frymë kundërshtarët. OKB solli këtu 6000 trupa ushtarake për të mbrojtur individët nga njëra tjetri dhe nga mbetjet e shtetit të rënë.

 18. YMER GELBAZA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE IE DETYRON TE SHKRUEJ KETU TE LAPSI,al ,,,Q’FAR MJEROMI I YMERIT DHE FRROK BYTHES thotë:

  YMER MOS I JAP SHUME BIRRA FRROK CUPIT SE MOS TE AKUZON PASTAJ PORDHUNIM SE KARIN NE BYTH JA FUT SHUME SHPESH HAHAHA

 19. mund të besohet Berisha i 2022, kur kujton bëmat e Berishës së 1992, 1996, 1997, 1998, 2021, apo 2013 ? Por sot ai de facto (sepse nuk ka akoma një vendim gjykate) është kryetar partie, i “mbi 40 mijë anëtarëve që e votuan në stadiumin Air Albania”. Me kaq mburret Berisha se “ka rikthyer votën e lirë, ka kthyer primaret në PD”, kur me statistika ajo parti ka mbi 260 mijë anëtarë. Pra Berishën nuk e ka votuar as gjysma e anëtarësisë.Ky shpellkari ketu lart qe shkerdhen motren mamin vajzen me raste dhe babin e vellain vetem qe te kenaqe salihun

 20. YMER GELBAZA KY JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT,KRESHNIK SPAHIUT DHE DRITAN HALE’s thotë:

  YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT SE NGORDHE DUKE MASTURBUAR ME FOTOT E ARMINA MEVLANIT NE RRJETET SOCIALE

 21. Ne fakt kjo tregon qartë për karakterin e tyre. Për frikën që kanë për milionat e fshehura në tregtinë e boronicave, të lojrave të fatit apo dhe dyqane në bllok. Për këto dhe të tjera akte të paligjshme në kurriz të shqiptarëve është shpallur familjarisht non grata. Sali Berisha ndoshta e ka harruar se kur vinte gjoba me pushtetin e tij dërgonte familjarët për ti mbledhur. Ndërsa tani kur qajnë familjarisht për gjobat e pamarra nxjerrin gratë e botës e fshihen pas fustanit të tyre.Flet kurva e salihut qe ka dinjitetin e shpellkarit nga vicidoli

 22. ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA-POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT thotë:

  YMER MOS SHKRUEJ KETU POR IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT SKENDER MINXHOZIT CARLO BOLES BOLINO DHE KOL SALLAKU SKYPE

 23. O rrote kari ymeri te shkerdhen ty vajzen djalin gruan dhe ne fund ju dorzon te shpellkaret e salihut,ngele duke u mare me te tjeret o bythqiri komunist i enverit

 24. YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT,VETEM SPARTAK NGJELA KA ME SHUME KOHE PA E L LAGUR thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE CARLO BOLES BOLINO DHE KOL KUCIT

 25. Analisti Artur Zheji i ka kërkuar deputetit të opozitës, Oerd Bylykbashi që të publikojnë me emra, kush janë oligarkët, që siç pretendon PD janë të lidhur me Ramën. Por Bylykbashi, nën shembullin e Berishës nuk pati guxim të përmendë me emër asnjë oligark

 26. YMER GELBAZA KELLIRA JA NXJERR KARIN NGA BYTHA FRROK CUPIT DHE JA FUT NE GOJE SKENDER MINXHOZIT thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH SKENDER MINXHOZIT E MOS SHKRUEJ KETU TE LAPSI.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *