• |
ide | kryesore

BBC: Njësia Speciale britanike SAS vrau 54 afganë në mënyrë të paligjshme

-Instant, Arkiva, Planet

Operativët e SAS në Afganistan vranë vazhdimisht të burgosur dhe burra të paarmatosur në rrethana të dyshimta, sipas një hetimi të BBC.


Shërbimi Special Ajror (SAS) është një njësi e forcave speciale të Ushtrisë Britanike.


Raportet ushtarake të marra rishtazi sugjerojnë se një njësi mund të ketë vrarë në mënyrë të paligjshme 54 njerëz në një turne gjashtë mujor.

BBC gjeti prova që sugjeronin se ish-kreu i forcave speciale dështoi të provonte të kundërtën gjatë një hetimi për vrasje.

Ministria e Mbrojtjes tha se trupat britanike “shërbyen me guxim dhe profesionalizëm në Afganistan”.

BBC kupton se gjenerali Sir Mark Carleton-Smith, ish-kreu i Forcave Speciale të Mbretërisë së Bashkuar, u informua për vrasjet e supozuara të paligjshme, por nuk ia kaloi provat Policisë Ushtarake Mbretërore, edhe pasi RMP filloi një hetim për vrasje në SAS.

Gjenerali Carleton-Smith, i cili ishte kreu i Ushtrisë përpara se të largohej muajin e kaluar, nuk pranoi të komentonte për këtë histori.

BBC Panorama analizoi qindra faqe të llogarive operacionale të SAS, duke përfshirë raporte që mbulonin më shumë se një duzinë bastisjesh “vritni ose kapni” të kryera nga një skuadrilje e SAS në Helmand në 2010/11. Individët që shërbyen me skuadrën e SAS në atë dislokim i thanë BBC-së se ishin dëshmitarë të operativëve të SAS që vrisnin njerëz të paarmatosur gjatë bastisjeve të natës.

Ata gjithashtu thanë se i panë operativët duke përdorur të ashtuquajturat AK-47 të vendosura në një vendngjarje për të justifikuar vrasjen e një personi të paarmatosur.

Disa njerëz që shërbenin me forcat speciale thanë se skuadriljet e SAS po konkurronin me njëri-tjetrin për të marrë sa më shumë vrasje dhe se skuadrilja e shqyrtuar nga BBC po përpiqej të arrinte një numër më të lartë trupash sesa ai që kishte zëvendësuar.

Email-et e brendshme tregojnë se oficerët në nivelet më të larta të forcave speciale ishin të vetëdijshëm se ekzistonte shqetësimi për vrasjet e mundshme të paligjshme, por nuk i raportuan dyshimet policisë ushtarake pavarësisht nga detyrimi ligjor për ta bërë këtë.

Ministria e Mbrojtjes tha se nuk mund të komentojë për pretendime specifike, por se refuzimi për të komentuar nuk duhet të merret si pranim i saktësisë faktike të akuzave. Një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes tha se forcat britanike “shërbyen me guxim dhe profesionalizëm” në Afganistan dhe u mbajtën sipas “standardeve më të larta”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *