• |
ide | kryesore

Ndahet nga jeta kompozitori i muzikës së James Bond

-Instant, Paparazzi, Slider

Monty Norman, muzikanti që kompozoi muzikën për filmat e James Bond, ka ndërruar jetë në moshën 94 vjecare.


Lajmi u konfirmua përmes website të tij. “Me pikëllim ndajmë lajmin se Monty Norman vdiq më 11 korrik 2022 pas një sëmundjeje të shkurtër”, thuhet në faqen e tij.


Melodia e tij u përdor për herë të parë në vitin 1962 “Dr. Jo” dhe më pas gjatë gjithë ekskluzivitetit. Muzika u kompozua së bashku me dirigjentin John Barry.

Tekstshkruesi britanik filloi karrierën si këngëtar për grupe të mëdha në vitet 1950 dhe më vonë kompozoi këngë për figura si Tommy Steele dhe Bob Hope.Më vonë ai udhëtoi në West End të Anglisë dhe shkroi muzikë në vitin 1958 për produksionin “Irma La Douce”.

Projekte të tjera që Norman shpalosi talentin e tij janë shfaqjet skenike “Songbook” dhe “Poppy”, si dhe partiturat e filmave për filma si “The Two Faces of Dr. (1961).

Ai ishte i martuar me aktoren Diana Coupland, e cila lindi vajzën e çiftit. Pas divorcit të tyre, u martua me gruan e tij të dytë, Rina Caesari./Lapsi.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.