• |
ide | kryesore

OBSH: Pandemia nuk ka mbaruar, qeveritë të rishohin masat

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

“Pandemia e Covid-it është larg nga fundi”. Kjo është fjalia e nënvizuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, e cila, për t’iu përgjigjur pikut të ri të infeksioneve, fton qeveritë të “vlerësojnë rivendosjen e kufizimeve”.


Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, thotë se është “i shqetësuar” sepse “rastet vazhdojnë të rriten, duke ushtruar presion të mëtejshëm mbi sistemet shëndetësore dhe vdekjet janë të larta”.


Virusi, shton ai, “mbetet një emergjencë e shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar”.

“Me rritjen e transmetimit të Covid dhe shtrimeve në spital, qeveritë duhet të zbatojnë masa të provuara si përdorimi i maskave, ventilimi i përmirësuar dhe testimi” – shpjegon Ghebreyesus.

“Unë u bëj thirrje qeverive të rishikojnë dhe përshtatin rregullisht planet e tyre të reagimit ndaj Covid-19 bazuar në epidemiologjia aktuale dhe gjithashtu shfaqja e mundshme e varianteve të reja.

Qeveritë duhet të punojnë gjithashtu për të rikthyer reduktimin e mbikëqyrjes, testimit dhe renditjes dhe të ndajnë efektivisht antiviralët,” thotë ai. ©LAPSI.al


6 Comments

    1. Derisa ka dele me shumicë ka edhe kasapë që i therrin! Hajde rradha për dozën e 4 dhe 5.Kanceri dje sëmundjet e zemrës janë shtuar 500% edhe tek moshat 30 -44 vjeç që më parë si kishin këto probleme!

  1. ju qifsha ropt, ky është lajm fake i sponsorizuar nga qeveria dhe Endri Fuga që janë të tmerruar nga lëvizja opozitare tani. Asnjë deklaratë e tillë nuk ekziston në anglisht.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.