• |
ide | kryesore

Kryeprokurori Çela: Rritet me 4,35% kriminaliteti në 2021, Vlora qarku më i kriminalizuar

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Prokurori i Përgjithshëm, Olsian Çela ka publikuar raportit vjetor të prokurorisë së përgjithshme “Mbi gjendjen e kriminalitetit për vitin 2021” në Kuvend. Ai tha se në total, gjatë vitit 2021 prokuroria ka trajtuar në total 61015 materiale, që përbën një rritje prej 4,35 % në krahasim me vitin 2020.


Po ashtu ai bëri me dije se përqindjen më të ulët të kriminalitetit për 100.000 banorë edhe në vitin 2021 e ka qarku Dibër, ndërsa përqindjen më të lartë e ka qarku Vlorë.


Kryeprokurori theksoi se sa i përket tendencës, vërehet se për vitin 2021 rritjen më të lartë e ka qarku Kukës me 36 %, ndërsa qarku Dibër ka koeficient të kriminalitetit.

 “Gjatë vitit 2021 prokuroria ka trajtuar në total 61015 materiale, që përbën një rritje prej 4,35 % në krahasim me vitin 2020. Janë ndjekur nga prokurorët 47512 procedime penale, me një rritje prej 5,97 % në krahasim me një vit më parë, nga të cilat 28368 janë procedime penale të regjistruara në 2021, edhe këto me një rritje prej 1,71 %. Ndërkohë rezulton një rritje e procedimeve penale të mbartuara në masën 11,65 %. Prokuroritë kanë vendosur mosfillimin e procedimit për 13503 referime dhe kallëzime penale”,tha Cela.


4 Comments

  1. Ju duheni futur ne burg te paret ose minimalisht duheni larguar edhe me force qe ne kete vend te filloje ndeshkueshmeria . Jeni ju sge SPAK-u ata qe mbani peng prosperitetin e nje kombi te tere . Nese ju ndeshkoni politikanet ne ecim perpara , heshtja juaj eshte statusquo .

  2. Me sa duket Pekës i është mbushur mëndja se Berisha do të vijë në pushtet, ashtu siç shpalli fitoren e Lulzim Bashës më 25 prill.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.