• |
ide | kryesore

Mediat nën “Diktaturën e Albinit” 

1, Ide

Në Prishtinë ka shpërthyer debati i radhës për atë që kundërshtarët e Albin Kurtit e konsiderojnë si zgjerim të tentakulave të shtetit të tij Çavist. Këtë herë shkak është bërë ndërhyrja në kuvend e një deputetje të shumicës qeverisëse, që kërkoi një kontroll më të fortë të mediave nga parlamenti dhe qeveria. 


Të nxituara, të pavenda dhe të gabuara, fjalët e Fitore Pacollit shërbyen edhe njëherë si shkas për ti hedhur benzinë flakës së akuzave për një mazhorancë me mendësi totalitare, që nuk e duron dot kritikën dhe mendimin alternativ. 


Sikur ato të përbënin thjeshtë një gafë të dikujt që nuk e ka të qartë ndarjen e pushteteve në një rend demokratik dhe faktin se qeveritë janë të dënuara të dëgjojnë edhe atë që u duket e padredjë, apo me të cilën nuk janë dakord, këto deklarata nuk do të kishin interes publik dhe do të shërbenin vetëm si municion për kundërshtarët e zakonshëm të Vetëvendosjes. 

Por, situata nuk është kaq e thjeshtë. Ato që Pacolli tha me zë të lartë, i mendojnë shumë ministra dhe zyrtarë të kësaj partie. Frustrimi me mediat, shumica e të cilave kanë bashkëjetuar me regjimin e kaluar, duket qartë në mllefin që derdhin kundër tyre, në rrjetet sociale, idhtarët e Albin Kurtit. Ata nuk pajtohen dot me faktin që të njëjtët gazetarë që i kanë thurrur lavde pushteteve të mëparshme përdorin dy standarte duke kërkuar gjilpërën në kashtë për qeverinë aktuale. Atyre u duket e papranueshme që pjesa më e madhe e pushtetit të katërt ka veshur prazmoren e militantit dhe qëndron prej kohësh në pozicion luftimi. 

Por, e gjithë kjo situatë e ka një shpjegim. Që kur erdhi në pushtet, Albin Kurti i dha fund praktikës së instaluar nga PDK-ja në Kosovë dhe të përhapur gjerësisht në rajonin tonë, për të joshur, blerë dhe bërë për vete sistemin mediatik. Ai nuk ndoqi inercinë e pronarëve të TV që fitonin tendera publikë në këmbim të mbështetjes me kronika televizive dhe vendosi të mbajë një distancë higjenike, kundrejt tyre. 

Kjo vijë sjelljeje i dha menjëherë frytet e veta. Vetëm në klasifikimin e 2022-shit për lirinë e mediave, “Reporters sans Frontieres”, e ngritën Kosovën me 17 vende, ndërkohë që për shembull, Shqipëria e Ramës, vazhdoi rokullisjen me 20 shkallë më poshtë. 

Lexo më tej:

Pse turfulloi Rama kundër raportit për degradimin e lirisë së mediave

Por, nga ana tjetër, ky qëndrim politik ka dhe kostot e veta të pashmangshme. Të gjithë ata që e kanë bërë zakon të rëmbejnë pasuri publike në emër të fuqisë mediatike, shndërrohen automatikisht në armiq. Gazetarët dhe analistët të mësuar më zarfa poshtë banakut, nuk e pranojnë dot statusin e ri të atij që paguhet vetëm për punën që bën. 

Eshtë i gjithë ky koalicion i natyrshëm, që sot mban ndezur valën kritike kundër qeverisë Kurti.

Po pyetja është, sado i pa drejtë dhe i pa moralshëm ti duket ai njerëzve të pushtetit, cila duhet të jetë sjellja e tyre: ajo që sugjeron Pacolli dhe e mendojnë shumë si ajo? Regullimi nga lart? Kapërcimi i kufijve fraxhil mes forcës së qeverisë për të ndërhyrë dhe nevojës së shtypit për të pasur liri, qoftë dhe në gabim?

Personalisht, ndonëse e mbështes aksionin e qeverisë së Vetëvendosjes dhe ende kam bindjen se ajo po ndihmon që Kosova të ketë një shoqëri shumë më të lirë, më të pa korruptuar dhe më demokratike se më parë, unë jam pro atyre gazetarëve, që qoftë edhe me qëllim dashakeq, nuk lënë rast pa i përmedur Albin Kurtit qëndrimet e dikurshme për dialogun me serbët, veriun, manastirin e Deçanit, Zajdenicën dhe marëveshjen për energjinë. Edhe në rast se me lirinë abuzohet, kjo sërisht është ku e ku më e shëndetshme sesa asfiksia dhe nënshtrimi që mbretërojnë në mediat e Beogradit apo Tiranës. 

Andi Bushati: Cicërimat e përgënjeshtrimeve pa kufij

Prandaj, dilemës për rregullimin e medive nga pushteti politik i duhet dhënë fund. Ajo duhet denoncuar dhe dënuar me forcë pasi kjo është i vetmi qorrsokak që e çon qeverinë Kurti fare pranë karikaturës që i skicojnë kundërshtarët e saj. 

Po atëhere çfarë duhet të ndodhë që raportimi mediatik të jetë korrekt, kritika e drejtë dhe denoncimi në interes të publikut?

Fatkeqsisht për disa, në një sistem demokratik qeveria ka shumë pak në dorë për këtë. Para saj ekziston vetëm një mundësi. As mos tentojë kontrollin më forcë të mediave, as mos përpiqet ti joshë ato. Vetëm duke qëndruar në distancë, pa u shazntazhuar, por dhe pa ndërtuar marëdhënie okulte, një shumicë politike mund të ndikojë në lirinë shtypit. Në një skenar të tillë, shumë media që janë krijuar me plan biznesi për të thithur diçka nga eurot e korrupsionit, dalëngadalë do të shuhen, ata gazetarë që e përdorin opinionin si mall do të bëhen të pavlerë, ato TV-të mëdha që janë projektuar si ndërmarje tenderuese do i kthehen luftës për audiencë për të mbijetuar në treg.

Vetëm kaq mund të bëhet nga lart, me forcën e shembullit dhe jo me shembullin e forcës.

Kjo është mënyra më e gjatë, por më e sigurtë, për të arritur tek një sistem i shëndetshëm dhe ajo kalon detyrimisht përmes durimit me nerva çeliku të atyre që skicojnë, nga mëngjesi në mbrëmje, portretin e “Albinit diktator”.  

©Lapsi.al    

24 Comments

 1. YMER GELBAZA KELLIRA I KOMENTON FEMRAT VIP HAHAHA HAHA ,YMERI DHE SPARTAK NGJELA JANE KAMPION PA E FUTUR KARIN NE PIDH,PO KUSH I OFROHET YMER GELBAZA KELLIRES QE I MBAN GOJA ERE MUT 30 METRO LARGE thotë:

  ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA ,POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE SKENDER MINXHOZIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT

 2. Eshte e qarte qe ky kurti doli amator dhe pafillo ne politike. Vetem retorike boshe, sjellje prej fillestari, kompleksim prej provinciali dhe perdormance mediokre. Mbrojtja stoike nga halli qe i ben andi se fsheh dot kete realitet. 50 mije kosovare e lan kosoven vjet. Akoma me shume kete vit. Deshtak i kamufluar.

  1. Po leri 50 000 kosovare qe lane Kosoven o Mandall, po shiko 550 000 shqiptare qe i perzuri nga Shqiperia Rama qe ti ia merr ne goje 24/24 ,dhe ka mundesi qe njeri prej tyre je dhe ti,por ti vazhdo prape merrja ne goje 0 dylber69sh

   1. O kari po flasim per kosoven. Seshte se rama eshte me i mire, por ky shkrim eshte per kosoven o rrot kari shqiptar tipik qe kercen deg me dege

    1. fabula e padisë në Francë duket se ishte thjesht një përrallë për të vënë në gjumë fanatikët e Berishës, pasi duket se nuk ka pasur asnjë padi e as proces kundër SHBA në Paris.

     Ndërkaq, dje në Parlament, Berisha përveç sulmit ndaj dy trupave qeverisëse të gjyqësorit KLGJ dhe KLP, tha një akuzë të rëndë, madje penale, kur shqiptoi se gazetari Kastriot Myftari ka humbur jetën si pasojë e ambasadores se BE-së para pak vitesh, Romana Vlahutin.O mandi bythqiri i vogel i salihut

 3. ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU TALLEN KEQ ME ZAGARET E TREDHUR NGA KOQET YMER G KELLIREN DHE BATON HAXHIUN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH BATON HAXHIUT DHE FRROK CUPIT

 4. YMER GELBAZA KELLIRA I VEZHGON-GJURMON NGA SHKURRET DHE JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT NE DARKE thotë:

  SHUME ARMIQ TE YMER GELBAZA KELLIRES PO I KALOJNE PUSHIMET ME DASHNORET -GRATE E TYRE NE PLAZHE

 5. Me gjithe respektin qe kam per Andin,si fillim si shqiptar Kosove per hapesiren e madhe dhe mbrojtjen qe i ka dhene ne portalin e tij Kosoves dhe se dyti per arsye se Bushati,Shkullaku,Peka,Krasta,prof.Enveri e shume gazetare te tjere (qe jane ajka ne Shqiperi,ne krahasim me llumin tjeter te percarsve dhe servileve),nuk jane blere ,korruptuar dhe as frikesuar nga pushteti dhe oligarket qofte dhe kur i kane kercenuar, por me kete shkrim nuk jam dakord. E kuptoj qe Andi si gazetar i lire,i pelqen liria e fjales (nga cdo gazetar),por sipas mendimit tim nganjehere (jo gjithmone)me shume rendesi ka ndalimi i keqperdorimit te fjales se lire se sa heshtja per hir te lirise se fjales. Ja me shembuj. A eshte me i madh demi qe percaresit bejne duke i lene te percajne apo “shkelja e ligjit te fjales se lire ndaj tyre”? Me konkretisht, pse pra dje u shpall urdher arresti per fondamentalistin pro serb i blere dhe kontrolluar koke e kembe nga serbet, Luigj Markun, kur ne fund te fundit ai fjalen e lire ka thene(se me vepra eshte si lepur)?Sepse pikerisht nepermjet fjales se lire qe disa te shitur e keqperdorin ia arrijne shpesh te percajne shqiptaret andej dhe kendej apo edhe brenda vete Shqiperise ,apo Kosoves,Ilirides etj. Po sa portale kemi pare se si jane bere cerdhe ku komentojne sherbimet sekrete antishqiptare? Po sa “gazetaruca-Analista”(nqs mund ti quaj gazetare) ne Kosove e luftojne interesin kombetar apo te Kosoves dhe pervec se vete jane kudner bashkimit(sepse paguhen nga lloj lloj dore) po i nxisin dhe popullin te behen Kosovo-centrike?Bejen propagande qe te terhiqet trusti(qe dmth shkaterrim i shtetit te Kosoves dhe jo i Kurtit, sepse ne rast terheqj, demi do ndihej neser,jo sot). Epo si ti durojme te bejne cdo gje,qe demton kombin,vetem se “u shkelka pak liria e keqperdorimit te fjales”?Fola ne pergjithesi,sepse ajo qe po kerkon te beje Kurti ska te beje aspakt me shkelje Lirie fjale te askujt, as te ndonje hajvan gazetari si Milaim Zeka

   1. O mandall/lapraks/alidems/Igli/Durrsak/Kavajs/Tirons/, une iki kur du vete, Keshtu “sme largon dot”, bile mund tme detyrosh te rri ketu te merrem mire e mir eme ty dhe me ate qe mbron.Dhe nje keshille, mjere ti qe s’ma di vendosmerine dhe fuqine. Po te merrem seriozisht me ate qe mbron, minimumi personalisht ja shkrij 1-2% te votave, sic do ia shkrij AbazoVicit dhe Ahmetovskit, Por sdo e bej, se i takon te tjereve ta bejen dhe shyqyr njerezit me ne fund u zgjuan per te mos fjetur me, por mos me detyro te pervesh menget dhe te filloj ta bej. Ik tani “futju punes”se me ne fund dje e pranove qe je G69sh (kot nuk i blepihesh G99shave)

  1. fabula e padisë në Francë duket se ishte thjesht një përrallë për të vënë në gjumë fanatikët e Berishës, pasi duket se nuk ka pasur asnjë padi e as proces kundër SHBA në Paris.

   Ndërkaq, dje në Parlament, Berisha përveç sulmit ndaj dy trupave qeverisëse të gjyqësorit KLGJ dhe KLP, tha një akuzë të rëndë, madje penale, kur shqiptoi se gazetari Kastriot Myftari ka humbur jetën si pasojë e ambasadores se BE-së para pak vitesh, Romana Vlahutin.

 6. YMER GELBAZA KELLIRA E NDRYSHON DOSJEN PER FAMILJEN E EDI RAMES-YMERI DO ME SHUME LEKE-GJOBE thotë:

  NUK ESHTE GREG KRISTAQ RAMA BABA I ZAHOS ,POR ESHTE BATON HAXHIU

 7. ZOTI BUSHATI QFAR MENDIMI KENI PER KETA ZAGARET ,CILI ESHTE ME BYTHLEPIRES ME I PJERDHUR INEDI RAMES?! thotë:

  YMER GELBAZA KELLIREN
  FRROK CUPI
  MUHAMED VELIU
  CARLO BOLE BOLINO
  DENIS MING
  BATON HAXHIU
  MENTON NAZARKO
  YLLI PATEN
  KOL SALLAKU-SKYPE
  KRESHNIK SPAHIUN

 8. YMER PSE KUR MASTUBON TE RRJEDH NGA KARO QELBESIRE DHE MUT ME QIME NGA BYTHA E FRROK CUPIT

 9. Konferenca e parë ndërqeveritare Shqipëri-Maqedoni e Veriut do të mbahet të martën, ku nisin zyrtarisht edhe bisedimet për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Hani nje top mut tani shpellkare te salihut,prisni salihun per nje orgji mes burrash te shqupi te ftuar Qimi e muli

 10. YMER GELBAZA KELLIRA E AKUZON GREG KRISTAQ RAMEN SE ESHTE BABA I ZAHOS DHE JO EDI RAMA- YMERI EDHE ME HERET KA PUBLIKUAR DOSJEN KUR KRISTAQ RAMA E BERI GREG KRISTAQ RAMEN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE EDI RAMES

 11. BERAT BUZHALA KUR ISHTE PER HERE TE FUNDIT NE TIRANE YMER GELBAZA KELLIRA JA FUTI KARIN NE BYTH DHE E LENDOJE KEQ NGA TRURI thotë:

  SI DUKET ANDI YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH EDHE BERAT BUZHALES SE KA FILLUAR TE LEH ZAGARI,E KA NXJERR KOKEN NGA BYTHA E HASHIM THACIT DHE KADRI VESELIT

 12. si Berisha, ashtu edhe Meta nuk kanë liqen tjetër ku të lahet vetëm “pellgu i skifterëve” që e kanë krijuar vetë.

  Një rezervat ku kanë rritur dhe ushqyer me rasat politik qënien e tyre, me shpresën se do t’ju shumohet. Por u ka ndodhur si kur kinezët sollën Karasin, një peshk që rritet shpejt në Liqenin e Shkodrës: që gati shuajti Krapin e gjallesat e tjera.

 13. YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH YLLI PATES DHE I THOTE SHKRUEJ KETU TE LAPSI.al thotë:

  YMER MOS JA FUT KARIN NE BYTH YLLI PATES ME SHPESH SE FRROK CUPIT SE PASTAJ TALLEMI ME SHUME ME YLLI PATEN SE JUVE?

 14. Ti shpellkari funksional i salihut qe prish gjumin dhe komenton ne oren 01:22 qe te tregosh qe te gjithe gazetaret komuniste i lexon nga fillimi deri ne fund dhe del ketu dhe hiqesh si nje shpellkar i devotshem komunist me fis,ti qe cdo mengjes i mban shishen e shurres salihut dhe nje kampion e mban vete,ti qe salihu te ka perdhunuar qe kur te polli

 15. ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA,POLICIA E KAPI DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT-ZAGARET PO MBAHEN NE BIRUCE thotë:

  YMER IK SA HERE NE DITE MASTUBON,NGA KARI PO RRJEDH QELBESIRE DHE MUT ME QIME NGA BYTHA E FRROK CUPIT

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.