• |
ide | kryesore

Kanye West, sërish në telashe ligjore

-Instant, Paparazzi, Slider

Kanye West po përballet sërish me probleme ligjore, pasi një kompani prodhimi e ka paditur për mos shlyrjen e pagesave.


Sipas padisë, të siguruar nga TMZ, Phantom Labs thotë se ata kanë punuar në projekte të shumta në shkallë të gjerë me Kanye nga qershori 2021 deri në mars 2022. Disa  projekte ishin 4 javë shërbimi i së dielës, një ngjarje dëgjimore për “Donda 2″, ” Free Larry Hoover” me Drake dhe performancën e tij të anuluar të vitit 2022 në Coachella.


Phantom, i përfaqësuar nga avokati Howard King, thotë në fillim se Ye dhe ekipi ishin korrekte në kryerjen e pagesave,por nuk kaloi shumë kohë para se faturat filluan të grumbulloheshin  dhe deri në shkurt 2022, ata thonë se u detyroheshin mbi 6 milionë dollarë.

Dokumentet thonë se reperi kishte premtuar të shlyente borxhin e tij me Phantom, duke përdorur 9 milionë dollarët e raportuar që duhej të bënte në Coachella, por kur ai anuloi papritur festivalin, Phantom u shpreh se u bë e qartë, Ye nuk do të paguante.

Phantom deklaroi se përveç skedës prej 6 milion dollarësh që West kishte tashmë me kompaninë, ata u goditën me 1.1 milion dollarë të tjera në tarifat e anulimit të lidhura me Coachella që gjithashtu duan që ai t’i mbulojë.

Kanye u tërhoq nga Coachella më pak se 2 javë para se të fillonte festivali. Ndërsa arsyeja e anulimit të tij ende nuk dihet plotësisht, artisti e mori vendimin pas disa muajsh konflikti me Kim Kardashian./Lapsi.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.