• |
ide | kryesore

Plani i Vladimir Putin për të krijuar krizën më të madhe të urisë dhe një valë të jashtëzakonshme të refugjatëve

-Instant, Arkiva, F1, Planet

Thithni rrezet e verës sa të mundeni por një dimër i plotë rus po shkon drejt Evropës.


Edhe pse luftimet vazhdojnë të ndezen në Ukrainë, lufta tashmë po ndihet në të gjithë kontinentin, në formën e rritjes së çmimeve të ushqimeve, frikës nga mungesa e gazit dhe shqetësimeve për ekonominë.


Dhe me presidentin rus Vladimir Putin që tregon gatishmëri për të përdorur ushqimin, karburantin dhe plehrat si armë lufte kundër demokracive perëndimore që po armatosin Ukrainën dhe po sanksionojnë Moskën, gjërat mund të përkeqësohen me shpejtësi.

“Ishin dimrat e ashpër rusë që ndaluan Napoleonin”, tha shkencëtari politik Ivan Krastev. “Ishin dimrat e ashpër rus që në 1941 ndaluan Hitlerin. Tani ideja e [Putinit] është ta bëjë dimrin të ashpër brenda Evropës”.

Ndërsa lufta zvarritet – apo edhe përshkallëzohet në egërsi – ekspertët parashikojnë se qeveritë evropiane do të jenë nën presionin e votuesve më të varfër, më të uritur dhe më të ftohtë.

Shtojini kësaj një fluks të mundshëm të mprehtë të refugjatëve nga një krizë globale ushqimore, valët e të nxehtit që thajnë pjesë të tokës bujqësore të Evropës dhe rrezikun e infeksioneve të reja COVID dhe ndërprerjen e zinxhirëve të furnizimit këtë dimër – dhe nuk është çudi që disa po pyesin se sa do të zgjasin qeveritë perëndimore të jenë në gjendje të ruajnë unitetin dhe vendosmërinë e tyre.

“Do të shihni shumë më tepër presion për evropianët që të thonë, ‘Ta ndalojmë luftën tani’,” tha Krastev, i cili kryeson qendrën për strategjitë liberale.

Një sondazh këtë pranverë i porositur nga Parlamenti Evropian zbuloi se gati 60 për qind e qytetarëve të BE-së thanë se nuk ishin gati të përballeshin me rritje të kostos së ushqimit ose energjisë. Rreth 59 për qind ranë dakord se “vlerat evropiane si liria dhe demokracia duhet të jenë prioritet, edhe nëse kjo ndikon në çmimet dhe koston e jetesës”. Por raporti vuri në dukje se mbështetja ishte më e larta në mesin e më të sigurtëve ekonomikisht – dhe ra nën 50 për qind në mesin e atyre që ndonjëherë ose rregullisht kishin vështirësi për të paguar faturat.

“Ju mund të përfundoni me shumë njerëz të pafavorizuar në një mënyrë serioze plus një sasi të caktuar njerëzish në rrugë që protestojnë kundër humbjes së vendeve të punës ose goditjes me gurë ndaj politikanëve në ngjyrë të verdhë [dhe] protesta të tipit të rebelimit të zhdukjes”, tha Tim Benton, drejtor i programit të shoqërisë dhe mjedisit në Chatham House.

Pyetja është, deri në çfarë mase janë gati qeveritë evropiane për t’i bërë ballë një sulmi ekonomik rus?

“Energjia si një armë”

Si një eksportues i madh i ushqimit, plehrave, naftës dhe gazit, Rusia gëzon ndikim të rëndësishëm mbi ekonominë evropiane. Kjo do të bëhet më e theksuar, pasi temperaturat bien dhe familjet me frikë fillojnë të konkurrojnë me prodhuesit për gaz natyror.

Tashmë, 12 vende të BE-së kanë pësuar mbyllje të plotë ose të pjesshme nga gazi rus. Dhe këtë javë, Rusia mbylli gazsjellësin Nord Stream 1 që furnizon me gaz Gjermaninë – si dhe Francën, Italinë dhe Austrinë – duke frustruar përpjekjet evropiane për të krijuar rezerva për dimër.

Mirëmbajtja e planifikuar supozohet të zgjasë deri më 21 korrik, por ka shqetësime në rritje në kryeqytetet kombëtare se Moska do të gjejë një justifikim për të zgjatur mbylljen, ndoshta për një kohë të pacaktuar.

Robert Habeck, ministri i ekonomisë i Gjermanisë, paralajmëroi këtë muaj për një “makth politik” që do të kërcënonte kohezionin social nëse furnizimet me gaz janë aq të pakta sa duhet të racionalizohen nga qeveria. Dhe të dielën, Ministri i Ekonomisë i Francës, Bruno Le Maire tha se ai beson se një “ndërprerje totale e gazit rus” është “opsioni më i mundshëm”.

Në Gjermani, politikanët kanë përgatitur planet emergjente të emergjencës së gazit që mund të diktojnë se cilat kompani duhet të ndërpriten më parë. Autoritetet lokale po errësojnë dritat e rrugëve dhe po ulin temperaturat në pishinat e hapura. Berlini po konsideron gjithashtu një paketë shpëtimi mbresëlënëse prej 9 miliardë eurosh për gjigantin e shërbimeve komunale Uniper, importuesi më i madh i gazit në Gjermani.

Disa politikanë të BE-së kanë dhënë një notë sfiduese. “Putini përdor energjinë si armë dhe ai do të përpiqet të na ndajë, pa sukses”, tha komisioneri i tregut të brendshëm të bllokut, Thierry Breton.

BE-ja ka miratuar rregulla të reja, duke u kërkuar vendeve të ngarkojnë gazin në kohë për dimër, me rezerva aktualisht në 62 përqind. Por me tubacionet alternative tashmë të plota dhe importet e gazit natyror të lëngshëm të ngjeshur nga objektet e kufizuara portuale, ka pak kapacitet për të kompensuar një mungesë të mundshme – që do të thotë se qeveritë do të detyrohen t’u kërkojnë konsumatorëve të ulin kërkesën ose të bëjnë shkurtime drastike sektoriale.

Në rast të një ndërprerjeje ruse, politikanët ka të ngjarë të fillojnë duke ndërprerë sektorët jothelbësorë si sektori i automobilave, të ndjekur nga industritë e tjera, më pas shërbimet sociale dhe në fund ngrohja e banesave, sipas Simone Tagliapietra, një analist i lartë i energjisë në institutin e mendimit Bruegel. “Ky do të jetë një triazh politik shumë i vështirë,” thotë ai. “Unë mendoj se do të ishte shumë sfiduese për qeveritë tona”.

Ata që do të jenë në vendin më të vështirë për të paguar faturat e tyre të energjisë do të jenë në mënyrë të pashmangshme “më të cenuarit”, tha Kieran Pradeep, bashkëkoordinator në grupin mbrojtës të koalicionit Right to Energy. Por shumë evropianë të klasës së mesme gjithashtu mund të shtyhen në varfëri energjetike për herë të parë.

Në rastin më të mirë, shpenzimi i një sasie joproporcionale të të ardhurave për shërbimet komunale mund të shkaktojë “ankth të rëndë mendor”, tha Pradeep. Por gjithashtu mund të çojë në shkëputjen e njerëzve nga njehsorët në disa vende si Britania e Madhe – dhe të vënë veten në rrezik ngrirjeje deri në vdekje.

Rreziku që Putini të mbyllë plotësisht gazin për BE-në është “shumë i mundshëm”, sipas Alexander Gabuev, një bashkëpunëtor i lartë në think tank Carnegie. “Shpresa e [Putinit] është se do të ketë më shumë protesta politike dhe më pas uniteti rreth mbështetjes për Ukrainën do të shpërbëhet”.

“Plani i urisë i Putinit”

Në frontin e ushqimit, çmimet u rritën ndjeshëm pas bllokadës së Rusisë ndaj Ukrainës – një furnizues kryesor i drithërave dhe vajit të lulediellit. Çmimet globale të ushqimeve kanë rënë paksa, por janë ende jashtëzakonisht të larta krahasuar me këtë periudhë të vitit të kaluar. Dhe më e keqja mund të vijë ende nëse çmimi i plehrave – i lidhur me koston e gazit natyror – mbetet i lartë në sezonet e ardhshme.

Çmimet globale të bujqësisë janë rritur me 30 për qind që nga pushtimi i Rusisë, me inflacionin e çmimit të ushqimeve dhe pijeve joalkoolike në 10 për qind në maj, sipas një raporti të tregut të BE-së. Kostot më të larta të plehrave do të thotë që fermerët në mbarë botën do t’i përdorin ato me kursim, dhe për këtë arsye do të gjenerojnë rendimente më të ulëta, duke përshkallëzuar potencialisht një krizë përballueshmërie në një emergjencë furnizimi të plotë.

Çmimet e ushqimeve nuk pritet të bien nga nivelet e tyre aktuale të larta deri në dhjetor 2023, tha Beata Javorcik, kryeekonomiste e Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim.

Si një eksportues neto i ushqimit, Evropa është më e izoluar se vendet më të varfra në Afrikë dhe Lindjen e Mesme, ku qeveritë janë më të varura nga importet ruse dhe ukrainase të produkteve kryesore si gruri, dhe konsumatorët shpenzojnë një përqindje shumë më të lartë të pagave të tyre për të qëndruar të ushqyer.

“Sigurisht që nuk do të parashikoja apo argumentoja se do të shohim urinë [në Evropë], por sigurisht që çmimet mund të shkojnë edhe më lart”, tha John Baffes, një ekonomist i lartë në Bankën Botërore.

Në nivel global, sistemi ushqimor po shkon në teh të thikës: Shifrat e fundit të OKB-së tregojnë se numri i njerëzve që vuajnë nga uria u rrit me 50 milionë në vitin 2021 krahasuar me vitin 2020 dhe ky numër do të rritet vetëm për shkak të shpërthimit të luftës midis dy koshave të bukës.

Rreth 17 për qind e kalorive të tregtuara në botë janë bllokuar për shkak të kontrolleve të eksportit të vendosura nga qeveritë e frikshme ose oportuniste, tha Javorcik i BERZH-it. Nëse Rusia ndjek shembullin dhe vendos një ndalim të rreptë të eksportit të grurit në një vit kur ajo pret një korrje të fortë, kjo mund t’i përkeqësojë gjërat në mënyrë të konsiderueshme. Sipas disa raporteve, Rusia ka shkatërruar qëllimisht fushat e grurit në Ukrainë këtë muaj ndërsa korrja po fillon.

Skenari më i keq nga perspektiva evropiane është nëse kriza ushqimore shkakton një valë të re të migrimit masiv, duke ushtruar presion të mëtejshëm mbi sistemet politike. Analistët, duke përfshirë kreun e Programit Botëror të Ushqimit, David Beasley, kanë tërhequr paralele mes tani dhe trazirave mbi çmimet e bukës që i paraprinë Pranverës Arabe në 2011.

“Plani i urisë i Putinit ka për qëllim të gjenerojë refugjatë nga Afrika e Veriut dhe Lindja e Mesme, zona që zakonisht ushqehen nga Ukraina”, shkroi historiani i Yale Timothy Snyder në fillim të këtij muaji. “Kjo do të gjeneronte paqëndrueshmëri në BE.”

“Kriza shumëvjeçare”

Presioni rus nuk mund të vinte në një kohë më të keqe për kontinentin.

Evropa është ende e tronditur nga efektet e pandemisë, kur mbylljet ekonomike shkaktuan kërdi në ekonominë globale. Pas dy vitesh trazira, rikthimi – në masën që kishte – është zhdukur në fillim nga ndërprerjet e zinxhirit të furnizimit dhe shqetësimet mbi efektet e luftës. Një tjetër efekt zbutës pritet nga Banka Qendrore Evropiane, e cila po përgatitet të rrisë normat e interesit javën e ardhshme – rritja e parë në më shumë se një dekadë – për të luftuar inflacionin e furishëm të eurozonës.

Shenjat e një ngadalësimi ekonomik janë tashmë të dukshme, me kontraktimin e prodhimit për herë të parë në dy vjet në qershor, dhe sektorin e shërbimeve gjithashtu ngadalësuar, sipas një sondazhi kryesor të biznesit. “Rritja ekonomike e eurozonës po tregon shenja të lëkundjes pasi era e kërkesës së ndrydhur nga pandemia tashmë po zbehet”, tha ekonomisti Chris Williamson në S&P Global.

Për momentin, Komisioni Evropian këmbëngul se BE-ja mund të shmangë një recesion, por ai pranon se rritja është e brishtë dhe kryesisht e nxitur nga inercia nga viti 2021. Një mbyllje totale e gazit ka të ngjarë ta shtyjë bllokun në një recesion, pranon Komisioni.

Së bashku, ofensiva e Rusisë për ushqimin dhe karburantin parashikon kohë të vështira përpara për politikanët që kërkojnë të mbajnë linjën ndaj Ukrainës, edhe pse sfiduesit e tyre i fajësojnë ata për vuajtjet e zgjedhësve të tyre.

Edhe përpara se inflacioni dhe mungesat të fillonin, një sondazh në 10 vende nga Këshilli Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë në fillim të këtij muaji sugjeroi se evropianët janë të ndarë mbi kursin e preferuar të veprimit, me 35 për qind që favorizojnë paqen sa më shpejt që të jetë e mundur edhe me kostot e Ukrainës dhe 22 për qind besojnë se humbja e Rusisë është e vetmja rrugë drejt paqes.

Sfida për ata që kërkojnë të ruajnë kursin e tanishëm do të jetë të bëjnë atë që munden për të zbutur presionin e Putinit, duke u shpjeguar votuesve se mund të bëjnë vetëm kaq shumë.

Komisioni Evropian ka theksuar rëndësinë e kursimit të energjisë “në të gjitha aspektet e jetës së përditshme”, por thekson se përgjegjësia është mbi qeveritë kombëtare që t’ua komunikojnë këtë qytetarëve të tyre.

“Ju nuk do të dëgjoni Komisionin Evropian duke u thënë njerëzve se sa kohë duhet të kalojnë në dush, kjo do të ishte një sfidë për zbatimin tonë”, tha zëdhënësi i BE-së Tim McPhie këtë javë.

Për shumë evropianë, ulja e konsumit nuk do të jetë një zgjedhje, pasi rritja e çmimeve i detyron ata të zgjedhin midis ushqimit dhe ngrohjes së shtëpive të tyre. Në Belgjikë, faturat e shërbimeve u rritën ndër më të shpejtat në BE – me 65.5 për qind – krahasuar me majin 2021. Pjesërisht si rezultat i kësaj, njerëzit po i drejtohen bankave ushqimore në nivele “të paprecedentë”, tha Jozef Mottar, një koordinator i Belgjikës. Federata e Bankave Ushqimore.

Javorcik nga BERZH tha se është e domosdoshme që politikëbërësit “të zbutin goditjen për më pak të mirën”, në vend që thjesht të ndërmarrin masa të përgjithshme që ndihmojnë të gjithë në mënyrë të barabartë – si ulja e TVSH-së për ushqimin ose karburantin – sepse kjo mund të grumbullojë më shumë borxhe të qeverisë në afatgjatë.

Kjo do të thotë se pak do t’i kalojnë muajt dhe vitet e ardhshme pa bërë disa ndryshime në stilin e tyre të jetesës. “Çështja e madhe, qoftë për ushqim apo për karburant, në sferën evropiane është se askush nuk po mendon mjaftueshëm për ndryshimet nga ana e kërkesës, apo rregullimet në sjelljen e konsumatorit, tha Tim Benton nga Chatham House, duke shtuar se ai priste që kjo të të jetë një “krizë shumëvjeçare”.

Nëse sulmi i Putinit do të durohet, evropianët ka të ngjarë të mësojnë të udhëtojnë më pak, të hanë më me kursim dhe të veshin një triko shtesë në vend që të rrotullohen me termostatin. Dimri rus, kur të vijë, ka të ngjarë të zgjasë.

Politico.eu.  10 Comments

 1. Po . Te gjitha te verteta. Por autori nuk thote se çdo te ndodhe nese Europa e han presionin rus. Shkeputja nga varesia e rrezikshme nga Rusia, ku kryeministri i saj nje dite kercenon me arme berthamore dhe diten tjeter po ashtu,do te kete nje kosto te larte, por te pakrahasueshme nese nuk ndodh. Sic thoshte Churchill ” nuk mund te negociosh me nje tiger qe ta mban koken mes nofullave”.

  1. PUTINI NUK KA BO AS 1 TE QINTEN E ASAJ QE KENI BO JU. JU BASHKE MA JANKIT AMERIKAN SHKATERRUT SHTETE TE MREKULLUESHME SI LIBIA , SIRIA VUTE NJI DIKTATOR NE EGJIPT ETJ PA PERMEND SHKATARRIMIN E SHTETEVE TE AMERIKES LATINE. NADJA MIR E JU ZONT HAKU I KTYNE POPUJVE

   1. Kane bere caret e rusise dhe stalinet e leninet bashke me hrushovet e putinet sa per te gjithe Presidentet e Shba-se.
    Po nese mami jot ka punuar ne brigade bolshevikesh puniste, normalisht qe ate histori qe ti di te ka mesuar.

 2. Kruajeni bythen me ariun Ruse se ne pidh te semes fo shkoni ju homot dhe pedofilat e Perendimit. Futet hunden atje ku nuk ju takon dhe provokuat me sanksione vete te paret

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *