• |
ide | kryesore

VIDEO/ Ambasadorët e Gjermanisë dhe Francës bojkotojnë fjalën e Ramës për amnistinë

-Instant, Arkiva, Kryesore

Një nga të paktët raste kur Edi Rama nuk ka mbështetjen e plotë nga ndërkombëtarët është fiksuar sot nga kamerat e ERTV-së. Diplomatët e lartë europianë e goditën sot simbolikisht Ramën në takimin për amnistinë fiskale.


Ambasadorja e Francës Elizabet Barsac dhe ai i Gjermanisë, Peter Zingraf ishin ulur në rreshtin e parë të të ftuarve në takimin e organizuar nga qeveria për amnistinë fiskale.


Dy ambasadoret para se ta merrte fjalen Rama

Lexo me tej:

Presioni ndërkombëtar po shantazhon trafikantët që të tremben nga amnistia e Ramës

Ata kanë dëgjuar të flasë ministren e Financave, Delina Ibrahimi, zv.kryeministrin Arben Ahmetaj dhe një barrister nga Britania e Madhe për amnistinë, specifikat e ligjit dhe përfitimet nga nisma.

Por sapo fjala iu dha Edi Ramës, ambasadorja franceze i ka bërë një shenjë atij gjerman. Të dy janë çuar në këmbë dhe kanë braktisur takimin, sikur ta kishin bërë me fjalë më herët.

Ky moment është kapur nga regjia e kryeministrisë, që është përpjekur ta shmangë largimin demonstrativ të ambasadorëve.

Rama duket se ka mbetur keq dhe pas një pauze disa sekonda ka nisur t’u flasë ambasadorëve në mungesë. Në fjalën e tij, kryeministri ka kërkuar respekt nga ndërkombëtarët, që nuk mund ta trajtojnë Shqipërinë si një vend armik.

Dhoma Amerikane e Tregtisë kundër amnistisë fiskale: Favorizon individë më të shkuar kriminale serioze

“Miqve dhe partnerëve europianë dua t’u them që respekti reciprok është ai që me respekt mund të refuzohet çdo ide, por ta trajtosh Shqipërinë si një vende armiqsh, ndërsa amnistia është bërë në të gjitha vendet që na japin mësim, kjo nuk është asgjë e drejtë, asgjë e duhur që tregon respektin pa kushte që ka Shqipëria ndaj partnerëve të saj” u shpreh kryeministri në fjalën e tij.

FMN “shuplakë Ramës: Amnistia fiskale do pastrojë para të pista

Ndërkombëtarët janë kundër amnistisë fiskale, që rrezikon të pastrojë paratë e krimit dhe korrupsionit, por reagimet e mëparshme të dhomave të tregtisë Rama i ka quajtur “fletërrufe” dhe u ka kujtuar vendeve europiane se edhe vetë ato kanë aplikuar më parë amnisti fiskale.

Pas zhurmës që u bë në shtyp dy ambasadorët, ajo franceze dhe ai gjerman, kanë sqaruar se pse u larguan nga takimi i amnistisë fiskale, pikërisht në momentin që Edi Rama mori fjalën.

Në sqarimin e tyre, Elisabeth Barsacq dhe Peter Zingraf, thonë se të dy kishin takime disa minuta më vonë dhe nuk mund të qëndronin dot. “Ne e lamë sot në mëngjes takimin për amnistinë fiskale sepse të dy kishim takime. Ne ndajmë plotësisht pikëpamjet e shprehura nga Delegacioni i BE-së”, thuhet në reagimin përbashkët të ambasadorëve.

Por si referimi që ata i bëjnë Komisionit Europian që paralajmëroi se amnistia fiskale “do të dobësojë kontrollin kundër pastrimit të parave si dhe do përbëjë një rrezik thelbësor për reputacionin e vendit” si përkimi i takimeve të tjera pikërisht në atë moment si dhe nervozizmi i Ramës pas largimit, të lënë të mendosh se bojkotin nuk qe fare i pafajshëm.

©Lapsi.al

40 Comments

  1. Sa here qe ka kritike: per vjedhje zgjedhjesh, perdorim kriminal te te dhenave personale, survejim dhe intimidim zgjedhesish, perdorim kriminelesh ne zgjedhje madje berje e tyre deputet, apo akuza dhe arrestim te zyrtareve te larte ministra e deputete, per dhenie kriminale te pasurise dhe parase publike, nga shendeti tek plehrat, gjithmone kreu dhe Kumbari i seciles del VETE, BALLAZI, dhe pasi u tregon gishtin dhe vendin, vecmas te “jashtmeve” se ua rregullin qefin tek “miqte” neper ambasada apo zyra te fshehta. Teorikisht pak shtete jane te tipit “Mafioz” sepse aktivitete te krimit te organizuar ideohen, konceptohen dhe zbatohen nga vete zyrtaret qe kane detyre te qeverisin. Shqiperia ndoshta eshte e vetmja nder to qe ndermarrja kriminale eshte ne nivel tjeter, me te larte, ku vete Kryeministri jo te ule koken dhe bishtin nder shale, por si dhi e zgjebosur na deshmon se donta coje ne fund misionin per te legalizuar cdo para te krimit te tij te organizuar. Sikur Falkone te qe gjalle dhe ishte shqiptar, ose FBI dhe prokurore federale amerikane te qene ne vend te ketyre mortjeve SPAKiste, do ta kishin rrethuar Kuvendin dhe arrestuar Ramen dhe bashkepuntoret e tij! Me te vertete nje Mafje hibride mavi!

  2. Po lerini kto lajme koti. Ka qene skene e pergatitur me pare. Ato Edvinin e kane perkdhel dite e bate prej 22 vitesh. Shyqyr qe u cuan e iken njehere se gjithmone aty me edvinistat.

   1. Duket komplet e parapergatitur…
    Po te kishin shku per noi teme tjeter, dhe e gjenin veten papritur ne diskutimin per amnistine fiskale, do e kuptoja

    Por Ata e kane ditur per ça do flitej, kane degju shpjegimin e ministres se financave dhe atij “ekspertit anglez”….

    Masanej jane ngrit, ne kor, prej te gjatit

    Po te dojshin ta bojkotojshin per amnistine fiskale, nuk i shkoni fare ne takim dhe jepnin leshonin note proteste

  3. qarte fare!!!!

   Me ne fund po reagojne!

   Mos valle, fakti i nje opozite te vertete , ndihmon qe basadat te mbajne qendrim dhe ky qendrim te kete kupzim dhe peshe?

   Vereni ne konteksin e nje opozite te kapur me alibashgaztabakun dhe ky veprim i ambasadoreve do ju duket i kote!

   Sot merr tjeter kuptim

  4. NA plasi kari per bythqirat e Evropes.Ata po vdedin ekonomikisht nga kriza Ekonomike qe po i shkakton Rusi

 1. Keni vonuar me veprimet tuaja demostrative te nderuar ambasadore duhet te kishit reaguar shume me pare per gjith ato veprime e mosveprime te kesaj mazhorance mafioze.

  1. Prisni sa të dalë me komentin e tij ai tipi: Sali Berisha agjent i huaj…..në vitin 94 Berisha……në vitin 95 Berisha….

   1. o kari berisha ka 10 vjet qe nuk ka pushtet
    nuk relativizohen gjerat ne kete menyre o kari
    por edhe po ta relativizosh , berisha eshte shume larg se qeni hajdut po ta krahasosh me me te mirin e mavive , se me palloshin nuk krahasohen as te gjithe kartelet e droges te marra se bashku.

     1. Here tjeter mos e le ambigue kuptimin e fjalise . Gjithsesi nese te kam keqkuptuar kerkoj falje .

   2. Ore topi i zotit llull ka fol gje? Ku eshte mr.blinduesi

    Po kimetja ? Po ambasada afgane valle i mori leket e rradhes?

 2. Burgu eshte shume pak per ty o hajdut me vrire , Edhe 41 bisi eshte pak per ty o i pangopur .
  Inkuizicioni te bene derman ty o superhajdut qe vjedh per te blere pushtet te mban pushtet per te vjedh .
  Ropt dhe sojin e kurves ku ta kesh o karakurve me brire

 3. Imperiaslistet nuk ndryshojne – ka menduar lideri ne momentin e largimit te armiqve nga ligjerata e arte e tij

  1. Te qifsha faren o Edvinskobar, ty Ilirit, Mones e kush te vij me rradhe…

 4. Ka 9 vite qe Europa dhe SHBA i detyrojne ambasadoret e tyre te rrine si prifti pa gjuhe edhe kur vidhen zgjedhjet, edhe kur krimi i oganizuar mbjell vendin me hashash me bekimin e qeverise, edhe kur behen zgjedhje moniste, edhe kur skandalet e qeverise pasojne njeri-tjetrin, edhe kur shqiptaret ikin ne mase per shkak te qeverisjes…, por ka edhe bema te tjera qe lodhesh t’i numerosh.

  Ndaj sot Rama u revoltua per protesten e heshtur te dy ambasadoreve te rendesishem te Europes ne Shqiperi.

  Urojme qe diplomatet e larte te dergojne raporte reale ne vendet e tyre mbi Shqiperine qe e shohin me syte e tyre cdo dite.

 5. Linda balluke zeza eshte Profesoresha e Skemes de Vjedhjeve qe jane bere dhe behen kane Autore Linden🤧 thotë:

  Ka marre mendjen e “Profesoresesh qe ka ne shtepi QelbesiHahaaa” Te dy kryehajdute te mesuar nga Tutori Fytyre Plendes Pty shpiftesire…,,,,Tutori eshte mjeshtet per te mashtruar Por keto te dy ja kane kaluar me mjeshterine per te Vjedhur!!! Skemat e fundit te vjedhjeve me pleherat jane mendja djallezore e hajdutes se Surrelit🤥

 6. Nje veprim i planifiluar me pare , nje veprim kuptimplote , nje veprim sa per nje milone fjale .
  Eshte ne dore te te gjatit tone , eshte aftesi e tij nese frenon apo i jep gaz . Njeriu kur ka shume pushtet ,
  arrin ne nje pike absurditeti saqe beson se pa te , toka ndalon se rrotulluari .
  Zoti te shtofte inatin o i gjati ine . Shpresoj ti japesh gaz ….. drejt humneres .

  1. Ambasadori Zingraf dhe ambasadorja Barsac te denohen me riedukim per te pakten 6 muaj. Nese prape ata nuk vene mend, te shpallen “non grata” ne Shqiperi. Duhet te behen shembull per ambasadoret e tjere qe te respektojne liderin global, Skenderbeun modern.
   Konceptoi Elisa Spirobuci
   Aprovoi: Tualet Palla sebashku me gjithe kabinetin e tredhur qeveritar.

 7. Eshte keputur zullumi! Eshte kaluar cdo cak, me abuzimin e tmerrshem me taksat e shqiptareve! Milionat e eurove, vjedhur me emra pleqsh e te vdekurish e kane fundosur perfundimisht Ramen! Tash e tutje, Rama eshte nje I vdekur qe pret funeralin!…

 8. Ministrja e vertete e ekonomise eshte Ballukja e Surrelit “profesoresha”Kjo I ben te gjitha skemat e vjedhjeve masive te xhepave tone !!!!Ai pra skanku qelbesi pasi e kref dhe I ben tualet e vesh dhe me kostume super te shtrenjta mijera $$$$$$$ nga taksat e njerzve te varfer del para kamerave dhe thote cfare i ka mesuar Ballukja qe banon me Surrel !!!!Ajo eshte dhe rregjizorja I meson kameramanet cfare te tregojne ne kamera qe Kryehajduti te duket sic don Ajo Pra qe njerzit te shohin nje fasade!!!!Ky cift hajdutesh duhet te perfumdojne ne burg eshte pak per ta💩💩

 9. fabula e padisë në Francë duket se ishte thjesht një përrallë për të vënë në gjumë fanatikët e Berishës, pasi duket se nuk ka pasur asnjë padi e as proces kundër SHBA në Paris.

  Ndërkaq, dje në Parlament, Berisha përveç sulmit ndaj dy trupave qeverisëse të gjyqësorit KLGJ dhe KLP, tha një akuzë të rëndë, madje penale, kur shqiptoi se gazetari Kastriot Myftari ka humbur jetën si pasojë e ambasadores se BE-së para pak vitesh, Romana Vlahutin.Ky eshte kuptimi i lirise o shpellkare kush do qendron kush nuk do largohet ketu nuk jane mbledhjet e salihut qe as shurren nuk te lejon ta besh

 10. Berisha kërkon të duket ende udhëheqës edhe pse po shkon 78 vjeç.

  Për të vënë në jetë skenarë me grushte shteti si ato me Dem Dollapin apo Sri Lankën që e ka me të dëgjuar nga lajmet.

  Për t’i thyer ‘hundët’ tigrit prej letre që e shpalli non-grata

  Për shtatë WC-të në Lalëz të maces së Ilir Metës.

  Për pushimet e Arminës dhe Xenit që s’u dilnin llogaritë këtë vit, se janë rritur çmimet…

 11. Konferenca e parë ndërqeveritare Shqipëri-Maqedoni e Veriut do të mbahet të martën, ku nisin zyrtarisht edhe bisedimet për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Shpellkare e maloke sot keni feste te shqupi me nje orgji te ftuar Qimi dhe muli

 12. si Berisha, ashtu edhe Meta nuk kanë liqen tjetër ku të lahet vetëm “pellgu i skifterëve” që e kanë krijuar vetë.

  Një rezervat ku kanë rritur dhe ushqyer me rasat politik qënien e tyre, me shpresën se do t’ju shumohet. Por u ka ndodhur si kur kinezët sollën Karasin, një peshk që rritet shpejt në Liqenin e Shkodrës: që gati shuajti Krapin e gjallesat e tjera.Mos harro Qimin e mulin o shpellkar qe i mban shishen e shurres salihut cdo mengjes

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.