• |
ide | kryesore

Edi Rama: Më në fund, hajt për hajër tani

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Nga Edi Rama


🇦🇱MË NË FUND…Negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian s’kanë më asnjë pengesë! Parlamenti i Maqedonisë së Veriut sapo ia ka ndezur dritën jeshile propozimit të fundit francez. Pengmarrja absurde e Shqipërisë ka marrë fund.

U deshën plot 3 vite të stërmundimshme nga vendimmarrja e Këshillit Europian për t’i hapur rrugë negociatave, që vargmali i pengesave artificiale të ngritura përpara Shqipërisë të rrafshohet tërësisht. 3 vite të tëra top futbolli nëpër fushat e interesave të politikës së brendshme të vendeve anëtare – pa harruar edhe xhagajdurët e mëmëdheut, grata e non grata, që tërë këto vite nuk i lanë dy gurë bashkë, për ta bllokuar Shqipërinë për llogari të interesave mizerabël të politikës së tyre pa fe, pa atdhe, pa din e as iman. 3 vite me gjëma të pandara, nga tërmeti tek pandemia dhe tani mes pasojave të luftës në Ukrainë mbi çmimin e jetesës këtu e kudo në botë. Këto sfida të jashtëzakonshme kanë vënë në sprovë jo thjesht qeverinë, po karakterin tonë si vend, si bashkësi njerëzish dhe si shumicë qeverisëse natyrisht.

Ja kemi dalë përsëri! Siç ia dolëm me tërmetin e me pandeminë, kur thuajse askush nuk e besonte se do t’ia dilnim, do t’ia dalim edhe me krizën e re që ka sjellë lufta, po edhe me negociatat që do ta bëjnë Shqipërinë anëtare të Bashkimit Europian.

Ja kemi dalë pa e ulur ritmin e reformave, të punës e të ndryshimit, pavarësisht premtimeve të pambajtura të BE-së. Do t’ia dalim duke e rritur më shumë ritmin, duke e përmirësuar më tej punën dhe duke e thelluar ende më tepër ndryshimin.

Ja kemi dalë pa u mposhtur nga zhgënjimet e as nga lëndimet jo të lehta të këtyre viteve. Do t’ia dalim duke vazhduar të nxjerrim mësime dhe duke mos ngurruar në korrigjimin e vetvetes.

Ja kemi dalë me kokën lart, duke arritur ta ngremë Shqipërinë në sytë e më të mëdhenjve, aty ku ajo s’ka qenë kurrë, e vlerësuar dhe e respektuar si e barabartë në çdo marrëdhënie ndërkombëtare. Por të mos e harrojmë, ky nuk është fundi i rrugës sonë, por vetëm fillimi i një pjese të re të rrugës për Shqipërinë që duam.

Delegacioni shqiptar do të niset të hënën në Bruksel për ta filluar këtë pjesë të re rruge, duke filluar negociatat e anëtarësimit. Do t’ia dalim në krye edhe kësaj pjese të re përpjekjesh, duke u lidhur më ngushtë me shqiptarët dhe duke e synuar me forca të reja majën ku do ta ngjisim me se s’bën Shqipërinë.

Faleminderit të gjithëve ju, që më mbështesni e inkurajoni apo më ngacmoni e nxini jetën me komentet tuaja.

Faleminderit të gjithë shqiptarëve që me votën e tyre, na e kanë besuar neve, socialistëve e progresistëve, këtë mision historik për Shqipërinë dhe po ashtu, faleminderit, atyre që duke mos na e dhënë votën, na kanë bërë më luftarakë e kokëfortë për misionin e Atdheut tonë të përbashkët.

Faleminderit miqve e partnerëve tanë, që të gjithëve, për mbështetjen, kritikat, por edhe për refuzimet e viteve të fundit, të cilat na kanë ushqyer forcën, kalitur durimin dhe mprehur urtësinë.

Faleminderit në fund, por jo për nga rëndësia, edhe Lindës e fëmijëve, që mbajnë në këtë rrugë barrën e një sakrifice të mundimshme, të cilën veç ata e askush tjetër mund ta kuptojnë dot se çfarë halli është.

Për hajër ❤️88 Comments

   1. Genjejne. Asgjo skan bo. Kur bertitet tu thon qe kaloi propozimi franko gjerman me sukses, trapin ka kalu. Ja do dalin me kalimin e kohes gjonat. Ktu jemi.

  1. Fakti qeshkoj gjate tregon se eshte bere pazar tavolinash nderkombetare dhe natyrisht nuk pres qe te na thone se cfare lane franko -jerrmanet ne tavoline ……

  2. Perfundimisht ky eshte me loqja nder 30 vitet e fundit. Mendonim se qe Sala po ky paska qene i loqisur koke e kembe.

  3. Ed Rame Turke Erdoganit, Sali Gerdeci dhe ilir hajduti duhet të dalin para drejtesise sa më par të jet e mundur. Nuke Ka rensi se cil nga këta horra arrestohet i pari por duhet thën e verteta se Sali Gerdeci bashke me familjen e ti mafjoze Ka vrare shume njerze. Dhe disa i kane vrare puplikisht . poshte Rame Turku Sali Gerdeci dhe ilir hajduti

  1. O familje shkërdhym patronazhista dhe lavire patronazhiste po çfar kushte plotësoi mor idiotë dhe idiote që e bëri shqipërinë Collumbi o ishalla corona ua mer shpirtin mor dera rilindas

  1. familja rama,familja incest.nuk dine me ke shkerdhehen,nuk dine ke kane vella,ke kane baba,ke kane femije.ne nentor largohen te tere me bilet vetem ikje.

 1. ja pra kjo ishte ajoo cfare prisnim! nje vleresim i puneve dhe permbushjes se objektivave qe qeveria rama ka realizuar !

  1. Nga 2013 rama e bllokoi procesin. Tani te na haje mutin se nuk na duhen negociata kur kane ikur te gjithe neper BE.

   1. Eshte trans, nuk quhet Sara. E merr nga pas se aty i pelqen ketij cunit qe shkruan me emrin Sara. Por ky cuni harron dicka, hapja e marreveshjes se asicocim-stabilizimit, futja ne Nato dhe heqja e vizave, erdhen te gjitha ne kohen e Berishes, nderkohe ky palloshi i gjate, per 9 vite e ktheu vendin ne nje kryqezim te Marokut me Kolumbine. Edhe hapja e negociatave per Shqiperine, vjen si pasoje e luftes ne Ukraine dhe jo se i meritoi Rama.

 2. me ane te kembenguljes , me ane te mireorganizimit te qeverisjes dhe me ane te vullnetit si pasoje jane te tilla lajme ! ky esht lideri qe duam ai i cili nuk ndalet dhe eshte i vendosur te arrije synimet per te miren e te gjithe ne per te miren e shqiperise ! !!!

 3. cdo objektiv i kerkuar nga Bashkimi Europian tashme eshte permbushur dhe ne jemi teper afer anetaresimit ne BE! ka lezet pra! dhe vendimi i maqedonise isjte i duhuri per te gjithr

 4. Bravo i qofte na nderoi vetem te mira do na sjelli kjo gje,mund te merziten kto te pd se sdo ken me mundesi te veprojne me korrupsion po ne te semes vafshin se injoranca e tyre na e mbyti shqiperine

 5. Nje arritje e madhe per cilindo shqiptar qe e ka enderruar te hyje ne be tashme jemi kaq prane dhe mjafton te vazhdojme me progresin ne cdo fushe

  1. pas inceneritoreve e ke fjalen.jevgu ahmetaj sigurisht po mendon megavjedhjen e radhes.ah pika qe sju bie.keta nuk i ze tetori

 6. MIRËMËNGJES ne radhe te pare PATRONAZHISTAVE te meposhtem.

  MIRËMËNGJES ne radhe te dyte deleve shqiptare qe ende rrine urte ketu.

  MIRËMËNGJES ne radhe te trete shelegeve shqiptare qe kane marre arratine neper bote.

  MIRËMËGJES mbi te gjitha ZAHOS dhe GREGUT te cilet veç ata, dhe jo shqiptaret, mund te me kuptojne Mua.

 7. Lajmi i shumepritur me ne fund erdhi per te gjithe shqiptaret e kjo eshte merite vetem e juaja kryeminister Edi!Ishalla sa me pare ne BE !

 8. Porta europiane me ne fund po hapet per te gjithe shqiptaret e kjo vetem fale vemendjes qe kryeministri yne Edi Rama i kushtoi kesaj ceshtjeje…shpresoj sa me shpejt ne BE tani dhe ishalla nuk na del ndonje pengese tjeter…

 9. Rrota e k..sdi cte thot se vet ishte sebepi qe i rriti oreksin bullgarise. Tani po hiqet sikur e kane pranuar shqiperine ne BE e jo sikur na i kane hapur negociatat siç pretendonte qe 4-5 vite me pare qe ne 2017.

 10. jemi shume te lumtur qe me ne fund pas 3 vitesh pritje e pune po realizohet kjo ender e jona per te qen pjese e BE

 11. shqiperia ka punuar shume qe me ne fund te jete pjese e BE, me vjen mir qe bullgaria me ne fund beri zgjedhjen e duhur duke hequr dhe veton

 12. rama me ne fund puna juaj po vlersohet sic duhet, na u hap nje der e re dhe tashme kemi nje rrugetim te ri. uroj qe cdo gje te eci sic duhet

 13. puna , investimet e vazhdueshme, zhvillimi i vendit jan ato qe na sollen rezultate te mira, dhe kjo fal punes tuajj

 14. Fakti qe e arritem kete gje eshte puna e palodhur dhe perkushtimi i madh qe ka treguar gjithesecili nga qeveria per te sjelle permiresime te shume sektoreve ne vendin tone

 15. Vetem fale vemendjes qe ju i kushtuat ceshtjes se BE-se sot ja arritem dhe kesaj dite e per kete merite eshte vetem e juaja kryeminister Edi.
  Ishalla kemi nje pergjigje pozitive te marten per tu anetaresuar ne BE sepse e meritojme pasi i kemi plotesuar te gjitha kushtet

 16. Paska shperthyer keq kurveria mavi. Me rafte pika mu sa barre te madhe na ka mbajtur dhe c’fare sakrifice ka bo familja kryeministrore. ” I jemi borxhli per gjithe jeten ” Ju lutem shume mos boni mo keshtu sakrificash dhe mos mbani mo keshtu barrash te ronda se ma keputet shpirtin,e bona shamine qull nga lotet. Merni edhe rrogen e Korrikut e jetoni te qete ne “varferine ” tuaj. Mirenjohja e kurverise mavi nuk ka cmim.

 17. Për hajer sigurisht por jo nga goja jote sepse 9 vjet e pengove dhe mos kujto se me tërë ato kushte anëtarësimi është larg.Duhet të thyesh qafën ti e sera jote qe të shpresohet për një ndryshim tërësor në vënd me ato forca politike serioze që e kanë afruar Shqipërinë,duke punuar fort për plotësimin e kushteve sa më shpejtë.

 18. Edvin je nje turp i ketij kombi !
  Edvin turperon kedo qe flet shqip,ka nje minimum intelekti dhe qe nuk ushqehet nga Zorra qorre !
  Vjedhjet ne nivel baterdie,grabitjet,perqeshjet e talljet nga ti e soji yt i ndyre nuk kaperdihen asnjehere !
  Ka shume vite qe Shqiperise i kane ofruar mundesi,pa asnje rezultat pozitiv,thjesht e vetem per arsye gjeopolitike,dhe kete e di mire ti dhe ata qe jane normal ne kete vend nuk po flas per jashtqitjet qe te bejne elozhe ty e bandes kriminale qe mbart rreth vetes,se nuk ka mendje qe e rrok vjedhjen e taksave e te thote faleminderit qe po na vjedh,qe po na skandalizon,mengjes,dreke e darke e te te thote bravo ?!?!?!?!?!!!!!!!
  Nje mashtrues ordiner,nje hajdut i semure e njeri anormal,me prirje fashiste,nje menxyre e shembelltyre e eterve tuaj te neveritshem,nje narcos e tradhtar as edhe nje mundesi nuk ka te mbeshtetet qofte edhe nga halet e lagjeve e jo te thurin lavde ty,monster !
  Perversiteti yt,drogeperdorimi yt,hajduteria jote,prejardhja jote nga shpellat e shperfytyrimit njerzor,nuk mund te jete ndryshe,veçse siç je,flet,mendon e shkerrmoqe kete vend qe ti e urren !
  Per ju hijena qe perdorni shqipen per te mbrojtur nje palaço-kriminel,nje mutacion te njerzimit,ju meshiroj,paçi fatin e çdo fatkeqi qe i ka rene barra te duroje kete perbindesh,biri i denje i monstruozitetit njerezor !

 19. O Freshistat e Bythes ini hedhur ne sulm ngazellues.Apo -Centrifuga-i poston me emra kurvash dhe pederastesh.
  Arritje e leshit,mbi dhjete here e kini hapur shampanjen dhe pidhin e grave dhe motrave tuaja jane hapur.

 20. Ka komente pozitive me shumice pro rames por qe te bejne pershtypje per autogjenerimin klishe te komplimentave qe duken sikur dalin nga nje autoskript dhe qe ngjall efekt te kundert tek lexuesit. Eshte e pamundur qe makineria e propagandes te mos ta kete llogaritur kete efekt. Dicka e cuditshme.

 21. si Berisha, ashtu edhe Meta nuk kanë liqen tjetër ku të lahet vetëm “pellgu i skifterëve” që e kanë krijuar vetë.

  Një rezervat ku kanë rritur dhe ushqyer me rasat politik qënien e tyre, me shpresën se do t’ju shumohet. Por u ka ndodhur si kur kinezët sollën Karasin, një peshk që rritet shpejt në Liqenin e Shkodrës: që gati shuajti Krapin e gjallesat e tjera.Masturbim total i shpellkareve skiftera te salihut gjene qe dijne te bejne me mire,orgji mes tyre dhe masturbim total me foton e rames qe salihu ja ka shperndare

 22. Nese s’do ishit ju z. Rama, jo vetem qe Shqiperia do ishte shperbere, po edhe BE nuk dihet ne cfare rruge qorre do ishte futur.

 23. Vetem ky dhe banda e horrave dhe qelbesirave Nuk e kane dashur kurre futjen e vendit ne BE! Me zullume erdhi dhe vetem Zullum e beri Shqiperine !Duke filluar nga kanabizimin e vendit Kalimi i kamioneve me droge qe ja hapte Ai vete rrugen qe te mos kontrolloheshin…,,E mbani mend kur shkonte dogane dhe bente foto e nje njolle ne tavan dhe mbasi ikte kalonin kamionat me “banana” !!!Kudo qe ka shkele kemba e zeze e tij ne cdo cep te vendit vetem Zullume ka Bere!!!Te numerosh vjedhjet masive qe nuk numerohen !!!!!Borxhi qe ka rritur duke vjedhur bashke me horrat dhe hajdutet nuk kane fund!!!!Cdo bebe qe lind me Shqiperi lind me gure te varur ne qafe me borxh per te lare !!!!Por vetem FEMIJET e tij dhe bandes Kriminele nuk e mbajne Por jane te kalbur nga milionat e $$$$$$$$ Qe Kane vjedhur Kjo eshte Sakrifica qe ben ky “gruaja “ pra Linda qe nuk kane kohe ti numurojne $$$$$$$$$$qe kane VJEDHUR!!!!Ka Punuar Per te kunderten gjithmone🤮🤮🤮!!!Ky nuk don te kontrollohet donte nje opozite kallbe dhe te kontrolluar prej tij Faleminderit EU qe tani Do te hapi letrat qe do te thote Kontrroll rregull dhe menxhim te parave !!!Per kete pleher dhe familjen e tij mire eshte Te zhduket Nuk i duam “sakrificat” e tij te gruas hajdute dhe im…….Boll me !!!

 24. Vertet koha jote ka mbaruar o shpellkari i salihut qe nuk fleh gjume por ne oren 02:50 futesh ketu per koment dhe flet brockulla njelloj si salihu i shpellkarit dixhital,Lazarati qe furnizoje europen me drog kur kete e ka pranuar dhe vete salihu kur tha,po u e lejova Lazaratin ishte vendim politik i tij,ju loqet e salihut thoni salihu nuk eshte mare me droge,salihu jo me droge por ai ka vrare njerez ka perdhunuar ka burgosur ka djegur media ju shpellkare funksional mbroni dhe ate qe i ka pranuar krimet e veta

 25. Nuk mund te mungonte karakurva i ores 08:54 qe per qef te “rilindjes ” shpartallohet ne bythe si fis pederastes qe eshte.

 26. O cuna e goca mavi. Akoma besoni se do hyje Arnautistani me te drejta te plota ne BE?! Aty ne qoshe te halese se Evropes do ta lene, per vite me rradhe. Derisa te ndroj fe i gjithe kombi.

  Thirrini mendjes, nqs ju ka ngel cik tru. Jo preshin ne bythe, dhe hiiihaaaa pas udheheqesit global.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *