• |
ide | kryesore

Julia Roberts nderohet me çmimin ikonë nga Muzeu i Akademisë së filmit

-Instant, Paparazzi, Slider

Julia Roberts  do të nderohet me çmimin Gala të Ikonës së Muzeut të Akademisë në tetor.


Në një deklaratë, drejtoresha e Muzeut të Akademisë dhe Presidentja Jacqueline Stewart, tha: “Gjatë karrierës së saj të gjerë dhe të njohur, Julia ka mishëruar personazhe ikonë dhe role të paharrueshme”.


“Ne jemi të emocionuar që po nderojmë përsosmërinë e saj të vazhdueshme në industri dhe kontributin e saj në art,” shtoi Stewart.

Përveç Roberts, të nderuarit përfshijnë Steve McQueen (Çmimi Vantage), Tilda Swinton (Çmimi Visionary) dhe Miky Lee (Çmimi Pillar).

Sipas njoftimit, ngjarja e sivjetme, e prezantuar nga Rolex, do të zhvillohet më 15 tetor dhe do të përfshijë bashkë-kryesuesit Halle Berry, Jason Blum, Ryan Murphy dhe Lupita Nyong’o.

Komiteti pritës i gjerë, i mbushur me yje përfshin gjithashtu Adrien Brody, Amanda Seyfried, Thomas Sadoski, Ariana DeBose, Awkwafina, Billie Lourd, Bryce Dallas Howard, Chloë Sevigny, Colman Domingo, Cynthia Erivo, Dakota Johnson, Darrenza E Redma, González, Elle Fanning, Emma Roberts, George C. Wolfe, Glenn Close, Gwyneth Paltrow, Jamie Lee Curtis, Jennifer Garner, Jessica Alba, Joe Jonas, Sophie Turner dhe Jon Hamm.

Karriera filmike e Roberts filloi në fund të viteve 1980 me filma si Mystic Pizza dhe Steel Magnolias.Ajo u bë shumë e famshme me rolin e saj Pretty Woman në vitin 1990 dhe më pas me  My Best Friend’s Wedding, Stepmom, Notting Hill, Runaway Bride, Ocean’s Eleven, Eat Pray Love etj. Aktorja fitoi çmimin e saj të parë Oscar për Erin Brockovich të vitit 2000./Lapsi.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.