• |
ide | kryesore

Dybala, ‘princi’ i ri i Romës: argjentinasi rrëmben trashëgiminë e Tottit: “Do t’i jap fanellën time”

-Instant, Sport

Nga dita kur Olimpico shpërtheu në lot për lamtumirën e kapitenit Francesco Totti, ai 28 maj 2017, kanë kaluar 5 vjet. Ai që do të marrë trashëgiminë e një ikone në Romë është Paolo Dybala, një argjentinas mëngjarash dhe shumë i talentuar, një i përzgjedhur nga vetë ish-kapiteni verdhekuq. Mik i Tottit dhe me një jetë me numrin 10 mbi supe, ashtu si ai, Dybala është gati të bëhet sulmuesi i ri i Romës. Klubi ka arritur një marrëveshje me menaxherët e tij: kontratë trevjeçare për 6 milionë në vit, përfshirë bonuset. Thirrja vendimtare ka ardhur nga Dan dhe Ryan Friedkin, duke e bindur ish-lojtarin e Juventus të braktisë ëndërrën për të shkuar te Inter.


“Ai është një Messi i vogël, më ka pëlqyer shumë që nga koha e tij në Palermo”. Tiago Pinto nuk e kishte fshehur veten në verën e vitit 2020, se Dybala kishte qenë prej kohësh një lojtar i preferuar i drejtorit sportiv portugez. Ai punoi për ta sjellë te Roma dhe ia doli. Një interesim i gjatë që vazhdoi me telefonatat e Mourinhos dhe fjalët e Tottit: “Shpresoj se klubi do ta marrë, të shohim nëse mund ta bind. Do të flas patjetër me të”. Tani, misioni u realizua.


Një numër 10 i ri në Olimpico, Dybala tashmë po mendon për ta mbajtur ikoniken verdhekuqe. Fanella me numër 21 që ka veshur në vitet e tij të hershme te Juve është mbi supet e Matic. Kështu, për argjentinasin mbetet të marrë trashëgiminë e Tottit, një përgjegjësi e rëndësishme për Dybalan: e 38-ta në Romë. Sigurisht, një nga më të priturat. Me miratimin e ish-kapitenit verdhekuq: “Do t’i lë fanellën time”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.