• |
ide | kryesore

Hapja e negociatave/ Berisha: PD në pushtet do anuloje amnistinë fiskale

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha tha se sot opozita do të mbështesë dhe nesër në pushtet do të ndërmarrë dhe miratojë çdo akt, vendim, ligj dhe reformë të nevojshme për avancimin e procesit të integrimit të vendit në BE


Në një deklaratë për mediat, Berisha kërkoi që Rama të heqë dorë përfundimisht nga ligji i amnistisë fiskale sepse sipas tij, kundër kësaj nisme është shprehur haptas Komisioni Europian; janë shprehur qartë dhe vende anëtare të BE, qoftë dhe me karriget bosh në takimin e tij të fundit; janë shprehur kundër edhe parnerët tanë jashtë BE-së; janë shprehur kundër Dhomat e Biznesit të SHBA, Gjermanisë, Francës, Turqisë dhe dhomat e biznesit shqiptar.


“Edi Rama duhet të kuptojë se problemi më madhor që vendet anëtare të BE-së dhe partnerët tanë kanë me Shqipërinë është kriminaliteti shqiptar dhe eksportimi i tij në vendet të tjera. Legalizimi i parave të krimit të shqiptarëve është mesazhi më i keq që iu dërgohet këtyre vendeve, agjencive të tyre të zbatimit të ligjit dhe inkurajimi i madh për organizatat kriminale shqiptare.

Nga ana tjetër, unë iu bëj thirrje qeverive të vendeve anëtare dhe Komisionit Europian të insistojnë gjer në fund kundër miratimit të këtij ligji, që dëshmon lidhjet e tmerrshme të regjimit të Edi Ramës me organizatat kriminale brenda dhe jashtë vendit” – tha Berisha.

“PD angazhohet para partnerëve tanë se, me të ardhur në pushtet ajo do të invalidojë aministinë fiskale e kriminale të Edi Ramës dhe do të vendosë para ligjit të gjithë personat që kanë përfituar nga kjo amnisti, duke u kërkuar origjinën e të ardhurave.

Emrat e këtyre personave do t’u jepen një për një, po ashtu organeve fiskale e të drejtësisë së vendeve perëndimore që të përndiqen dhe atje nëse kanë eventualisht vendqëndrime në BE apo Britaninë e Madhe, SHBA, Kanada, etj. Si përfundim, edhe njëherë i shpreh mirënjohje BE së për hapjen e negociatave, turp bukashkalit Edi Rama nëse ai nuk tërhiqet nga legalizimi i parave që mafia shqiptare ka grumbulluar kriminalisht jashtë dhe brenda vendit” – tha Berisha. ©LAPSI.al


13 Comments

  1. Ka inat ky se hapi rama negociatat dhe tani nje nongrata ben sikur do te miren e politikave qe ne ndjekim si shtet njeri i paturp

  2. O sali o legen ca jan kto budalliqe ske me ca merresh dhe ben sikur europa do ate qe thu ti po ik e zhduku vazhdo me ate partin qe e ke be si dyqan

  3. ne pushtet do vish kur te na e marresh nje here ne goje ti slobodanka jote ,argita dhe shekelzeni jot pa harruar dhenderrin tend rrot kari qe i shkerdheu gruan Lyl Basha

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.