• |
ide | kryesore

Netflix paditet për kushtet çnjerëzore në ambientin e punës

-Instant, Paparazzi, Slider

Në ish-konkurrent i Love Is Blind ka ngritur një padi duke pretenduar se ai dhe anëtarët e tjerë të kastit iu nënshtruan kushteve shfrytëzuese të punës.


Revista Us raporton se Jeremy Hartwell, i cili u shfaq në sezonin 2 të serialit të realitetit të takimeve, po padit Netflix dhe producentët për shkelje të  të punës që ai përjetoi dhe dëshmoi gjatë xhirimeve të shfaqjes. Padia pretendon se Hartwell dhe yjet e tjerë jo vetëm që paguheshin më pak, por ata u detyruan të duronin ditët e punës 20-orëshe, ndërkohë që u privuan nga ushqimi, uji dhe gjumi.


“Pijet e vetme që të pandehurit i jepnin rregullisht kastit ishin pijet alkoolike, pijet joalkoolike, pijet energjike dhe miksera,” thuhet në padi. “Pijet hidratuese si uji ishin rreptësisht të kufizuara  gjatë ditës. Kombinimi i mungesës së gjumit, izolimit, mungesës së ushqimit dhe alkoolit të tepërt, të gjitha të kërkuara, të mundësuara ose të inkurajuara nga të pandehurit kontribuan në kushte çnjerëzore të punës dhe në ndryshimin e gjendjes mendore për aktorët.”

Love Is Blind është një serial pa skenar në të cilin garuesit shkojnë në një seri takimeshpa parë pamjen fizike të tjetrit. Pjesëmarrësve u jepen disa ditë për të “gjetur dashurinë” dhe për të përcaktuar nëse duan të fejohen përpara se të takohen. Hartwell dyshohet se e filmoi shfaqjen për një javë në 2021, por nuk arriti të bënte xhirimin përfundimtar pasi nuk u fejua.

Paditësi pretendon se atij dhe konkurrentëve të tjerë iu dha një kontratë që i kërkonte të paguanin 50,000 dollarë si “dëmtime të likuiduara” nëse ata largoheshin nga shfaqja përpara se të përfundonin xhirimet. Avokati i Hartwell, Chantal Payton, tha për revistën Us se dënimi monetar ishte “50 herë më shumë se sa do të fitonin disa nga anëtarët e kastit gjatë gjithë kohës që ata punonin”.

Sipas padisë, garuesit e sezonit 2 paguheshin me një tarifë fikse prej 1,000 dollarë në javë, e cila arrinte në rreth 7,14 dollarë për ata që punonin 20 orë në ditë nga e diela deri të shtunën. Jeremy gjithashtu pretendon se ai dhe kasti nuk u lejuan të pushonin ose të bënin pushime për vaktet dhe u ndaluan të kishin ndonjë komunikim me botën e jashtme.

“Ndonjëherë, të pandehurit i linin anëtarët e kastit vetëm për orë të tëra pa pasur akses në një telefon, ushqim apo ndonjë lloj kontakti tjetër me botën e jashtme derisa u kërkohej të ktheheshin në punën në produksion,” lexohej në padi, e cila pretendonte se emisioni konfiskoi ID-të, telefonat, kartat e kreditit dhe portofolin e konkurrentëve”.

Prodhuesit e Netflix dhe Love Is Blind nuk e kanë komentuar publikisht padinë./Lapsi.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.