• |
ide | kryesore

I nxehti “pushton” Europën, 21 shtete paralajmërojnë rreziqet

-Instant, Arkiva, Planet, Të fundit

Të paktën 21 vende, që shtrihen nga Irlanda në Greqi, kanë paralajmërime për nxehtësinë të martën këtë të martë, sipas Meteoalarm. Në këtë analizë mori pjesë edhe një integrim i shërbimeve kombëtare evropiane të motit dhe pjesë e Rrjetit të Shërbimeve Meteorologjike Evropiane.


CNN shkruan se disa vende, duke përfshirë Britaninë e Madhe, Belgjikën dhe Poloninë, kanë postuar nivelin e tyre më të lartë të paralajmërimeve, duke këshilluar për nxehtësinë e rrezikshme dhe kërcënuese për jetën.


Këtu është një listë e plotë e vendeve me paralajmërime të lidhura me nxehtësinë të martën:
Austria
Belgjika
Bosnjë dhe Hercegovinë
Kroacia
Republika Cech
Franca
Gjermania
Greqia
Hungaria
Irlanda
Italia
Luksemburgu
Holanda
Polonia
Portugalia
Serbisë
Sllovakia
Sllovenia
Spanja
Zvicra
Mbretëria e Bashkuar

Shumë vende jo vetëm në Europë, por në të gjithë botën janë përballur me temperatura ekstremisht të larta.

Për shkak të këtij moti shumë shtete janë përfshirë nga zjarret masive, duke shtuar rrezikshmërinë dhe evakuimet.

Mbretëria e Bashkuar është përballur me temperaturat më të larta ndër dekada, të cilat kanë shtuar problemet shëndetësore tek qytetarët.

Në Francë mijëra njerëz janë evakuuar për shkak të zjarreve masive që kanë përfshirë pyjet.

Jo vetëm këto vende por edhe shumë të tjera janë përballur me këto problematika dhe rreziqet që po sjell.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.