• |
ide | kryesore

Testi “Beqja”/ Kush e kontrollon SPAK, Rama apo amerikanët?

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

SPAK kishte dy vjet që hetonte “sterilizimin”, kur kryeministri Rama emëroi Ilir Beqjan në krye të Agjencisë për ndihmat e donatorëve. Koncensioni konsiderohet një nga aferat simbol të korrupsionit qeveritar. Ndëshkimi për këtë aferë korrupsioni do të ishte argument i fortë i ambasadorëve se drejtësia e re po funksionon.


Por u deshën 3 vjet hetime që Ilir Beqaj të thirrej në prokurori. Marrëdhëniet mes Edi Ramës dhe ambasadorëve janë tendosur si rrallë herë dhe prej ditësh ai valëvit flamurin e sovranizmit.


Mesazhi i Juri Kim për Ilir Beqjan

Promovimi i Ilir Beqajt në krye të një agjencie shtetërore që merrej me donacionet e huaja ishte një mesazh edhe për prokurorët e SPAK.

Dhe për t’ia çuar të njëjtin mesazh edhe ambasadorëve, ata u thirrën në një tryezë të organizuar në datën 21 Nëntor të vitit 2021 nga Bledi Çuçi. Duke ditur se as Juri Kim dhe as Luixhi Soreka nuk e kishin me sy të mirë Beqajn, fjala e tij nuk u shënua në axhendë. Prandaj kur ai nisi të flasë, për ambasadoren amerikane ishte “too much”.

Ajo palosi letrat që kishte para dhe u çua nga nga tryeza në mënyrë demonstrative. Braktisja e takimit nga Juri Kim ndërsa fliste Ilir Beqja dha një mesazh të fortë, se rehabilitimi i tij nuk do të pranohej nga amerikanët, të cilët kanë ndikim të fortë në SPAK.

Rezistenca e Ramës për arrestime të tjera në PS

Miqësia mes Edi Ramës dhe Ilir Beqjas është e hershme. Në rini, të dy qenë basketbollistë në skuadrën e Dinamos. Beqja qe një nga prurjet ekskluzive të Ramës në Partinë Socialiste, që vazhdoi më pas me zgjedhjen si deputet dhe katapultimin si ministër. Me pak fjalë, të dy njihen prej një jete.

Rama e përtypi në heshtje burgosjen e Lefter Kokës, Saimir Tahirit dhe Alqi Bllakos pas fitores së 25 Prillit, por sinjalet që vijnë për Ilir Beqjan nuk po i kalon lehtë. Thirrjes së tij në prokurori i paraprin një sulm i vazhdueshëm kundër prokurorëve të SPAK.

Pakënaqësitë e para u shprehën në Kongresin e Partisë Socialiste kur kryeministri u ankua se “sharra e SPAK po ha vetëm nga ne” dhe se si “durimi i socialistëve po soset”.

Në vend të SPAK u përgjigj Yuri Kim, sipas së cilës “duhet që drejtuesit politikë në pushtet ose jo, të mos thonë drejtësia futi anën time në burg”.

Të nesërmen Rama u tha gazetarëve “mua nuk më jep leksione askush për ndërhyrje, as shqip, as anglisht, as frengjisht”.

SPAK, zbrit se të vrava, hip se të vrava

Kur prindërit grinden, pasojat i vuajnë fëmijët. Në konfliktin mes ambasadores amerikane dhe kryeministrit Rama janë prokurorët e SPAK që nuk po kuptojnë se nga ç’anë do të fryjë era. Në fakt kjo është e vështirë për t’u parashikuar.

Por për sot, prokurorët e bënë zgjedhjen e tyre. E thirrën Ilir Beqjen dhe e mbajtën për më shumë se 8 orë në zyrat e tyre. Beqja u përgjigj për koncensionin e sterilizimit, të cilin më parë e ka mbrojtur edhe Edi Rama.

Por si ia bëri Arben Kraja?

Ndërsa Beqja mbahej nga prokurorët, kreu i SPAK ishte në takim me Zëvendës Ndihmës Sekretaren e Shtetit për Çështjet Ndërkombëtare të Narkotikëve dhe Zbatimit të Ligjit, Ambasadoren Lisa Johnson. Ajo udhëtoi drejt Tiranës për t’u takuar me Arben Krajën e SPAK dhe në fund u shpreh: “Jemi krenarë për bashkëpunimin me Strukturën e Posaçme Anti-Korrupsion. SPAK po tregon rezultate me arrestime, hetime dhe dënime për Ministra, deputetë, gjyqtarë, prokurorë, kryebashkiakë, figura të krimit të organizuar, etj. Përgëzime Kreut të SPAK Arben Kraja dhe Drejtoreshës së BKH-së Aida Hajnaj”.

Në foton që ka publikuar bashkë me Lisa Johnson, shefi i SPAK, Arben Kraja duket mirënjohës për takimin. Një buzëqeshje e lehtë i vizatohet në fytyrë, si shenjë falenderimi për mundësinë që iu dha të strehohet ca orë nën mbrojtjen e amerikanëve, ndërsa Ilir Beqja merret në pyetje.

Tani prokurorët e kanë dëshminë e ish-ministrit të Ramës. Kanë dhe mbështetjen e amerikanëve. Çfarë u mungon është leja e Ramës për të vepruar./Lapsi.al22 Comments

 1. Spakun se kontrollon as amerikanet e as Rama. E kontrollon bythqiri Soros junior qe ka vene Ramazanin si vezir te Shqiperise.

  1. o zonja kraja, o te dhjevesha koqet, o rrot kari, po ku ke pare ti mor burr pidh kurve qe te dali tjetri te thote do ta djegim vendin si ne Sri lanka dhe prokuroria mos te tundi prangat

  2. Kjo as si pyetje me zgjedhje nuk eshte

   Pergjigja e sakte , rama me.bythe e komandon!

   Amerika as.e rru hic

   Shqiptaria qendra e bothes

 2. E turpshme qe duhet te jspi Rama ok
  Zgjohu Kim nuk neperkembet keshtu administrata amerikane nga nje KM mafioz dhe hajdut

 3. Njëherë që e goditën me levë në 97’, ky po bënte një cikël shkrimesh, që ishin bombë. Kur na lajmërojnë që kanë goditur Edi Ramën.

  Kishte Martini një benz të bardhë, që herë ecte, herë nuk merrte marshet. Shkuam te spitali, vjen edhe Ben Blushi, aty gjejmë ata të SHIK-ut.

  Na thoshin doktorët në vesh, na kanë urdhëruar të mos i bëjmë gjilpërën e tetanozit.Spak kontollohet akoma nga dyshja mafioze kriminale salih-meta dhe per pak pastaj amerikanet do bejne ate duhet me drejtesine,zyrat e spak nuk kane me vend per dosjet e salihut e ilirit per krimet e tyre,per korrupsionin e tyre dhe per vjedhjet e tyre,duroni dhe do shikoni o shpellkare te salihut

  1. O varikars qe ben copy-paste te Ymer Corapes, ik vrit veten or te qifshin qent e kazaneve te plenave robt 😂

   1. Nuk te vjen mire, o salibans. Kur degjon per gjemat e idhullit tend.
    Po te vertetat duhen then. Dhe ato do e groposin serish sali zombin.

  2. Ti vemje pa dinjitet nuk je socialist. Ti je me e felliqura KARAKURVE Rilindase. Te shpartallohen robt para e mbrapa nga Rilindja e ti ngele 24 ore duke bo komente copy-paste te Lapsi. Bastard rilindas

 4. KUR E SHQELMUAN YMER GELBAZA KELLIREN NE KOKE DHE KOQE ,ANDI BUSHATI E SHURROJ NE SURRAT PER TI LARE GJAKUN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE CARLO BOLES BOLINO

 5. perderisa 2 ish ministra te PS (asnje i PD) e 3 eksopente te larte te PS jan ne burg, duket qarte se kush e kontrollon SPAK-un

  1. Dmth rilindasit keto 9 vjet vidh miliona euro me inceneratore e me lloj lloj koncensionesh skema te pastra vjedhje, dhe duhet te futen burg ish ministra te Pd-se?😂 Po dalin gjithe pleqt e azileve te vdekur e te gjalle “bizenesmena te medhenje” inceneratoresh o rilinds. Ja keni qire nenen korrupsionit saqe ai 700 mije euroshi ryshfet i pretenduar i Likes ne 2011 po na duket si bakshish i nje dreke me keto skemat tuaja te vjedhjes se buxhetit te shtetit diten per diell e pa e rruajtur Ramazanin fare as per Spak e as per gje. Per kete gje ju “pergezoj” se jeni kampiona!

  1. Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
   Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
   Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
   Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
   Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
   Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
   Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
   Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
   Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
   Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
   Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
   Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
   Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
   Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
   Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
   Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU

 6. O shpellkari i salihut i ores 11:24 ti qe me urdher te salihut merr dhe disa shpellkare te tjere dhe shkerdheni me rradhe motren mamin vajen me raste dhe vellain vetem qe te shtohet kjo rrace e qelbur malokesh e shpellkaresh dhe ne darke shkon dhe i mban shishen e shurres salihut,o dobici i Kopilt salih karaxhic berisha vazhdo shkerdhe femrat e shtepise

 7. Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU
  Fuck EU fuck EU fuck EU fuck EU

 8. Askush nga këta që janë sot deputetë të PD, nuk e ka më të sigurtë mandatin e deputetit, edhe sikur t’i lajnë këmbët Saliut, Lirisë, Argitës, e Shkëlzenit e ta pijnë ujin në shenjë besnikërie. As sikur gjithë të brendshmet t’i blejnë tek dyqani i Bllokut.

 9. Na knoqe Lapsi

  Kur Spak’u merr ne pytje Beqen, Kimetja behet Ambasadore me A te madhe. Amerika ne lufte me hajdutin Rama!

  Kur kjo reagon pas paralajmerimit te Britanise se madhe per non-gratat, Ambasadorja ribehet Kimete.

  E keni bere gazetarine leter bythe !
  Keshtu eshte kur je rrit duke fshi te prapmet me Zerin e Popullit…

  1. ti une je tipik analfabeti funksional; thelbi i artikullit esht : ” Rama kontrollon Spak”. ku te djeg ty esht pun tjeter

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *