• |
ide | kryesore

TikTok lancon mënyra të reja për të filtruar videot ‘potencialisht problematike’

-Instant, F1, Stil

TikTok njoftoi të mërkurën disa përditësime që synojnë të ndihmojnë përdoruesit të personalizojnë preferencat e tyre të shikimit dhe të filtrojnë përmbajtjen që mund të jetë problematike për përdoruesit e rinj.


Aplikacioni po ndryshon përvojën e tij të shikimit, kështu që përdoruesit do të shohin tani më pak video rreth temave që “mund të jenë të mira si një video e vetme, por potencialisht problematike nëse shikohen në mënyrë të përsëritur”, sipas Cormac Keenan, kreu i sigurisë në kompani. Keenan përmendi tema që lidhen me dietën, fitnesin ekstrem dhe trishtimin si shembuj të përmbajtjes së tillë.


Senatorët kërkuan nga drejtuesit e TikTok, YouTube dhe Snap në fund të vitit të kaluar të ndërmerrnin masa në platformat e tyre për të mbrojtur adoleshentët në internet pasi një sinjalizues i Facebook rinovoi shqetësimet për ndikimin që platformat e mediave sociale kanë te përdoruesit e tyre më të rinj.

Për më tepër, një koalicion i prokurorëve të përgjithshëm të shtetit nisi një hetim në fillim të këtij viti veçanërisht mbi ndikimin e TikTok tek të rinjtë amerikanë.

Në një deklaratë në atë kohë, kompania deklaroi se kufizon përmbajtjen sipas moshës, ofron mjete dhe burime për prindërit dhe harton politikat e tij duke pasur parasysh mirëqenien e të rinjve./Lapsi.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.