• |
ide | kryesore

Negociatat, Bullgaria notë proteste Shkupit për gjuhën maqedonase

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Duket se rruga e Maqedonisë së Veriut deri në finalizimin e procesit të inntegrimit do të jetë e vështirë. Kjo pasi Bullgaria i ka prishur festën Shkupit duke i dërguar një notë proteste pas nisjes së negociatave të anëtarësimit. Sofja zyrtare thotë se përmendja e gjuhës maqedonase në dokumentet e Bashkimit Europian nuk duhet të interpretohet si njohje e saj nga Bullgaria.


Madje pretendon se gjuha maqedonase është bazuar në gjuhën letrare bullgare. Shkupi zyrtar i është përgjigjur duke nënvizuar se gjuha maqedonase është kodifikuar në vitin 1945 dhe se ka dëshmi që ka vazhdimësi nga trojet e saj.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.