• |
ide | kryesore

Tom Cruise,aktori më i paguar në Hollywood

-Instant, Paparazzi, Slider

Tom Cruise është shpallur së fundmi aktori më i paguar ,sipas Variety.


Cruise, por edhe producenti i tij, pritet të fitojë më shumë se 100 milionë dollarë nga shitja e biletave të filmit,Top Gun:Maverick, paga e tij dhe të ardhurat nga transmetimi.


Një ekzekutiv i filmit vuri në dukje se Cruise dhe Dwayne Johnson (i cili fitoi 22.5 milion dollarë për Black Adam) janë dy aktorët, pagat e larta të të cilëve janë sigurisht të justifikuara.

“Nuk do të bëja kurrë bast kundër Tom Cruise. Shumica e aktorëve nuk vlejnë për atë që i paguani, por Cruise dhe ndoshta Dwayne Johnson i justifikojnë pagat e tyre”, tha ai për Variety, duke vënë në dukje aftësinë e shkëlqyer të Tomit për të promovuar filmat e tij në të gjithë globin.

Fituesi i dytë më i madh, sipas Variety, është Will Smith.Ai nënshkroi për të luajtur në filmin thriller aksion, Emancipation për 35 milionë dollarë në qershor 2020.

Apple fitoi një luftë ofertash për të drejtat e shpërndarjes së filmit, i cili po drejtohet nga Antoine Fuqua dhe xhirimet filluan në New Orleans në verën e vitit 2021.Megjithatë, majin e kaluar u njoftua se publikimi i filmit do të shtyhej në vitin 2023 duke përmendur vonesat e prodhimit.

Lajmi pasoi menjëherë pasi Smith  goditi prezantuesin e Oscarit, Chris Rock  në skenë gjatë transmetimit televiziv të Academy Awards më 27 mars.Incidenti shkaktoi zemërim në mbarë botën dhe një reagim shumë publik.

Ai dha dorëheqjen nga anëtarësimi i tij në Akademinë më 1 Prill dhe iu ndalua të marrë pjesë në ngjarjet e Akademisë për një periudhë 10-vjeçare, duke filluar nga 8 Prilli.Që atëherë, Will, i cili fitoi Oscarin për aktorin më të mirë për King Richard, ka qëndruar larg qendrës së vëmendjes.

Të tjerë fitues të lartë në kategorinë e filmit përfshijnë Leonardo DiCaprio i cili fitoi 30 milionë dollarë për filmin e ardhshëm të Martin Scorsese Killers of The Flower Moon dhe Brad Pitt, i cili po merr 30 milionë dollarë për një dramë ende të pa titulluar.

Ndërkohë, Chris Hemsworth (Extraction 2), Denzel Washington (Equalizer 3), Vin Diesel (Fast X), Joaquin Phoenix (Joker 2), Tom Hardy (Venom 3), Will Ferrell dhe Ryan Reynolds (Spirited) fituan të gjithë 20 milionë dollarë për filmat e tyre përkatës.

Më poshtë në listë ishin yjet e filmit të shumëpritur të Barbie, Margot Robbie dhe Ryan Gosling, secili prej 12.5 milionë dollarësh.

Aktorët më të paguar
Tom Cruise – 100 milion dollarë  (Top Gun: Maverick)

Will Smith – 35 milion dollarë (Emancipimi)

Leonardo DiCaprio – 30 milion dollarë (Killers of the Flower Moon)

Brad Pitt – 30 milion dollarë (Dramë Formula 1)

Dwayne Johnson – 22.5 milion dollarë (Black Adam)

Will Ferrell dhe Ryan Reynolds – 20 milion dollarë (Spirited)

Chris Hemsworth – 20 milion dollarë (Extraction 2)

Vin Diesel – 20 milion dollarë (Fast X)

Tom Hardy – 20 milion dollarë (Venom 3)

Joaquin Phoenix – 20 milion dollarë (Joker 2)

Denzel Washington – 20 milion dollarë (The Equalizer 3)

Jason Momoa – 15 milion dollarë (Aquaman and the Lost Kingdom)

Eddie Murphy – 15 milion dollarë ( Beverly Hills Cop 4)

Chris Pine – 13 milion dollarë (Star Trek)

Steve Carell – 12,5 dollarë (Minions: The Rise of Gru)

Ryan Gosling dhe Margot Robbie – 12,5 dollarë (Barbie)

Millie Bobby Brown – 10 milion dollarë (Enola Holmes 2)

Timothée Chalamet – 9 milion dollarë (Wonka)

Matt Damon, Robert Downey Jr dhe Emily Blunt – 4 milion dollarë (Oppenheimer)

Daniel Kaluuya – 4 milion dollarë (Jo)

Jamie Lee Curtis – 3,5 milion dollarë ( Halloween ends)

Anya-Taylor Joy – 1,8 milion (Furiosa)/Lapsi.al

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.