• |
ide | kryesore

Divorci i rrezikon Botërorin: Argjentina mund të shkojë në Katar pa De Paul

-Instant, Sport

Rodrigo De Paul, një nga protagonistët e rrugëtimit që e çoi Argjentinën në fitimin e Kupës së Amerikës në vitin 2021, ka të ngjarë të humbasë Botërorin e ardhshëm. Arsyet që mund ta mbajnë mesfushorin sulmues të Atletico Madridit jashtë listës së skuadrës së trajnerit Scaloni për Katar 2022 nuk janë teknike, por personale. Ish-lojtari i Udinese, në fakt, po lufton një betejë ligjore me ish-partneren e tij Camila Homs për mbështetjen për dy fëmijët e tij. Gruaja e paditi De Paul për një shumë milionere dhe gjyqi, i cili do të duhet të përcaktojë ndarjen e pasurive dhe rregullat për vizitat nga ana e prindërve, është ende në zhvillim të plotë. Për këtë arsye, sipas asaj që deklaroi presidenti i Federatës argjentinase, Claudio Tapia, lojtari mund të mos ketë të drejtën për të shkuar në Katar. Ligjet në fuqi në vend dhe rregullat e FIFA-s, në fakt, ndalojnë pjesëmarrjen në një event me kombëtaren e tyre për këdo që ka një kallëzim penal në pritje.


“Kjo është ajo që kuptohet duke lexuar nenin e Rregullores së FIFA-s – shpjegoi Tapia i cili, duke folur për Radio Argentina, tha se kishte besim se çështja mund të mbyllet në kohën e duhur – Nuk është përcaktuar ende shuma e pagesës për ushqimet, por unë besoj se ata po fillojnë procesin e divorcit tani. Unë e njoh mirë De Paul dhe e di lidhjen që ai ka me fëmijët. Besoj se gjithçka do të funksionojë në mënyrën më të mirë”.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.