• |
ide | kryesore

Fazlliç mes Berishës dhe Ramës, kush është biznesmeni kontrovers te “non grata” britanike

Arkiva, Kryesore, Lajme

Në vendimin e Britanisë së Madhe për shpalljen “non grata” të Sali Berishës, sipas këtij të fundit, përmendet edhe biznesmeni kontrovers Damir Fazlliç.


“Për korrupsion dhe pasurimin tim, dhe rretheve të njerëzve pranë meje, ku si shembull përmendet ish-këshilltari për zgjedhjet Damir Fazlliç, të cilin sipas vlerësimit të tyre, unë e kam mbrojtur kur, kundër tij kanë dalë prova inkriminuese.”, thuhet në vendimin e qeverisë britanike deklaroi Sali Berisha.


Vite më parë kur qeveriste Sali Berisha, serbo-boshnjaku Damir Fazlliç ishte shfaqur vërtet në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë krah ish-kryeministrit. Por ai nuk është një personazh që me ardhjen në pushtet të Edi Ramës u zhduk krejtësisht. Jo vetëm kaq, por ai ka përfituar gjithashtu kontrata nga qeveria “Rama”.

Në shkurt 2014 disa muaj pasi socialistët kishin ardhur në pushtet, tenderin e linjës së tensionit të lartë, të financuar nga gjermanët e KFW, që lidh Tiranën me kufirin e më pas me Prishtinën, e fitoi pikërisht kompania boshnjake “Energoinvest”, me një vlerë prej 29 milionë eurosh. Kjo e fundit, e akuzuar nga socialistët atëhere në opozitë si firma e Damir Fazlliç, është firmosur si fituese nga drejtori i OST asokohe i emwruar nga qeveria “Rama” në fund të vitit 2013. Ndryshe nga akuzat e atëhershme të kohës kur ishte në opozitë, qeveria “Rama” jo vetëm që e gjeti fituese firmën e Fazlliçit, por e shpalli atë edhe me një ofertë rreth 2 milionë euro më të lartë.

Përtej kësaj Damir Fazllic ka qenë gjithashtu i pranishëm në evente me pjesëmarrje të Edi Ramës. Në shkurt 2020, biznesmeni kontrovers qëndronte i ulur në konferencën për shtyp që po jepte Edi Rama në Uashington.

Ndryshe nga akuzat e kohës kur ishte në opozitë për marrje tenderash të dyshimtë në emër të lobimit për Sali Berishën në SHBA, Damir Fazlliç vijoi të ishte i afërt edhe me Edi Ramën. As sot pas 9 vitesh nga pushteti i Berishës, nuk i ka hyrë “gjëmb në këmbë” nga qeveria “Rama 3”. Berisha “non grata” nga Britania e Madhe edhe prej lidhjeve me Damir Fazlliç, por ndërkohë biznesmeni serbo-boshnjak është gjithashtu i lidhur me Edi Ramën. Pikëpyetjet mbeten! ©LAPSI.al

 

 

 


43 Comments

 1. Nqs Berisha akuzohet per dicka,deri tani akuza te paprovuara, Rama mund te akuzohet per 100 akuza te provuara. Rama eshte kryehajduti, kryemafiozi qe nje ore e me pare duhet ta rrezojme. Ne anen tjeter, dihet qe nqs Amerika te shpall lufte, do te shpallin te gjithe. Keshtu qe Berisha beri gabim qe iu kthye Amerikes me nje gjuhe te papershtatshme, dhe akoma me gabim qe tani kane filluar disa komentues shajne dhe Britanine e Madhe. Britania e madhe sot, apo neser Gjermania, dhe i gjithe Bashkimi europian, me shume do i binden dhe ia kane interesin administrates amerikane se sa Berishes, keshtu qe mos shani te gjithe shtetet kot me kot. Biles duhet vleresuar qe Britania e Madhe, e beri kete veprim ne kohen kur po nderrohet pushteti mes kryeminsitrit aktual dhe pasardhesit, si dhe pa i bere publik emrat. Berisha te pastroje imazhin e tij,dhe njekohesisht fiksojeni qe hakmarrja me e madhe ndaj rames eshte te gjendet menyra si te fitohet ndaj Rames,duke u bashkuar te gjithe,dhe duke gjet nje lider tjeter,qofte dhe te perzgjedhur nga vete Berisha,ama nje lider karizmatik qe thith vota,dhe jo ndonje qyqar apo servil

  1. E keqia do t’a bej te veten por koken e saj do te haj! Faleminderit BERISHA qe i hape syte ketij mileti te shypur por qe s’pranon qe te dorezohet, te roberuar por qe s’pranon qe te behet skllav, MAFIA SOROS e ka nje hall te madh sepse do t’ia deshtosh eksperimentin ku Shqiperine e ka laborator ndersa shqiptaret i trajton si kavie (minj) eksperimentesh, ne fillim njerezit zgjohen, pastaj fillojne e hapin sy e vesh, shtrengojne dhembet dhe ngrejne grushtat qe fshijne si bizhdile cdo te keqe, faleminderit GJIGANT, KAQ!

   1. Femijet e sales jane ber milionera nga pushteti sales ri thua faleminderit sale. Jemi popull hajdar, te destinuar perjetrsisht te jetojme te nenshtruar.

  2. Shkurt e me pak fjale ketu e ka kapur hajduti vendin kudo pasi keta jane bere specialista ndajne perqindjen e fitimit me ata qe jane ne pushtet , njesoj ndodhi edhe kur u vodh thesari i shtetit asnje nga partite nuk u prononcua sikur nuk kishte ndodhur asgje gje qe tregonte qe PD,PS,LSI kishin qene perfituse nga kjo vjedhje

   1. Ti je me i keqi i te keqinjeve sepse po relativizon . Relativizimi kur e keqja eshte ne majat e saj me te larta eshte me keq sesa e keqja vete .

    1. Ju qishva shbate dhe britanine o zdromsat e rilindjes. Lideri juaj global halabak e ka kthyer ne koloni te rendomte shqiperine. Njerez kara dhe dele qe prej kohesh jetoni ne diktaturen perverse sorosiane te quajtur demokraci.

 2. Ne keto akuza qe i behen Berishes, pa dyshim qe ka dore Rama, prandaj hakmarrja me e mire e Berishes ndaj Rames eshte qe ta largoje ate,qofte dhe duke u bashkuar edhe me armiqte e tij me te vegjel, si Basha. E imagjinoni dot nje opozite te madhe qe nga Berisha, Basha, Alieaj, Meta,dhe cdo parti tjeter sado e vogel qofte, kunder Rilindjes? Kjo pra do ishte hakmarrje ndaj rames, dhe jo duke share te gjithe kundershtaret brenda opozites apo tashme edhe shtetet e tjera.

 3. Ca thu mo pall. Po pse bashk nuk ishin, ne zgjedhjet e kaluara?
  Rama me keta lolot si me sal e si me bash. Tall bolet ter diten. Si i ka tallur. Sa do paradoks tju duket juve militantve te saliut. Rama e vdes politikisht, ate dite qe vdes dhe saliu,politikisht.
  Po nuk kuptuat kaq, nuk ua ka fajun askush. Un gjithmon kam pas bindjen se me ket lloj politike nuk kemi per te par hajer me sy. Zhdukin te gjith keta dinosauret e politikes son. Po nuk erdhi nje brez i ri dhe ndryshe, do rrim ketu duke shajt njeri tjetrin.

  1. O palikaris, ishin bashke, por Berisha ishte vetem si figure si numer, dhe jo ne vendimmarrje,kurse sot eshte ai qe merr vendime. Pra ka nje dallim te madh. Mos te flasim pastaj qe tani do bashkohet dhe me LSI, dhe jo me LSI e Mones,qe s’ia kishe haberin te drejtonte nje parti, por me LSI e Ilir Metes, nje bishe politike. Po shoqerine civile ,qe iu bashkuan,dhe padyshim edhe merite e tyre ishte protesta madheshtore e 7 korrikut? Ka plot figura ne shoqerine civile, por po te permend vetem nje, Altin Goxhaj, qe si trembet syri fare dhe e kane hale ne sy edhe psikopati Rama edhe Lali eri. Tashi beji llogarite, 2 armiqte me te medhenje qe i dalin ne gjum Ramed dhe Veliajt jane Berisha, Meta, Goxhaj. Te tre bashke kunder Rama-Veliaj. Durim se vitin tjeter ka zgjedhje dhe e sheh qe lali Eri do ngelet me nje grusht votash

   1. Ilir koklopes der dje sala i thoshte metullahu, like floriri, klani zemunit etj ca pret ti, ti harroje populli keto e te behet lolo? Jo mo vllai jo, ky vend behet vetem po u lane pas keto metoda legene politikberje

 4. E keqia do t’a bej te veten por koken e saj do te haj! Faleminderit BERISHA qe i hape syte ketij mileti te shypur por qe s’pranon qe te dorezohet, te roberuar por qe s’pranon qe te behet skllav, MAFIA SOROS e ka nje hall te madh sepse do t’ia deshtosh eksperimentin ku Shqiperine e ka laborator ndersa shqiptaret i trajton si kavie (minj) eksperimentesh, ne fillim njerezit zgjohen, pastaj fillojne e hapin sy e vesh, shtrengojne dhembet dhe ngrejne grushtat qe fshijne si bizhdile cdo te keqe, faleminderit GJIGANT, KAQ!

 5. Megjithe problemet qe ka patur qeveria e berishes , asgje nuk mund te krahasohet me te gjitha piselliqet qe jane bere gjate ketyre 9 viteve. Nga ana tjeter te mendosh se USA apo UK kane hallin e popullit shqiptare ne rastin me te mire eshte naivitet. Me sa shikohet qellimi eshte I qarte , shkaterrimi I gjithanshem I shtetit shqptare dhe kthimi ne nje grope septike te evropes

  1. Flo, te jesh e sigurte qe UK,Gjermania dhe gjithe Europa as sdo ishin menduar dy here se ke te perkrahnin, mes Rames dhe Berishes apo kujtdo kandidati tjeter.Te gjithe jane kunder Rames, Ama nqs Berisha u shpall armik i Amerikes,me apo pa faj, automatikisht behet armik edhe i vendeve te tjera.Kete se ndryshon dot ti apo tjetri duke share gjithe diten keto shtete,perkundrazi vetem pune i prish,dhe ben qe ata ta perkahin Ramen. Berisha te behet i zgjuar dhe te nxjerri nje kandidat te perkohshem deri sa te fitoje zgjedhjet, dhe pastaj ose te rikthehet ose te ushtroje ndikimin nga prapaskena. Ama keshtu, kam frike qe vetem Edi Rama perfiton

   1. Ai Fasllici që jo vetëm me Ramën ka bo pazare se për ato Rama është njish por ky Fasllic bo bisnes si në Angli dhe në Amerikë!!! Asnjëherë nuk është dënu.Pra si ka krijuar rrezik mbretnise angleze o shtetit amerikan.E Qeka rrezik Berisha 77 vjeç,9 vjet pa pushtet për një ngjarje 15 vjet para !!!Hajde qesharakë anglezë hajde!!! Kët vendim e ka marrë sekratarja e brendëshme ne ikje pasi dha dorëheqjen Johnson!!! Atëherë duket qartësisht që ka marrë lekë, sigurisht nga lobimi Rama me çunat e Londrës.Kjo sekretare tani do jetë hiçi,shfryzoi rastin më bo noi lek.Nuk erdhi nga sekretarja e jashtëme sepse ajo po konkuron për kryetare e konservatorëve dhe ka shanse të fitojë.E mbi të gjitha është serioze.Ajo nuk e bënte kurrë këtë gjë.Sepse do të jetë kryeministre.Kam besimin se po të insistohet ajo e kthen këtë vendim.

  2. Flo, arsyeja qe u largua qeveria berishes ne 2013 qe perceptimi popullor qe ishte qeveri e korruptuar. Tani, meqe doli nje qeveri akoma me e korruptuar hajde te sjellim nje qe ishte me pak i korruptuar? Hahaaaaa 😁😫😫

  3. Keto karlliqe mbreteria ti mbaj per vete se nuk vlejne. Fazlliç eshte njeriu i CIA -se dhe Mi6. Agjent i dyfisht qe kamuflohet si biznesmen. Nese ka nje faj Berisha eshte fakti qe sherbimet sekrete shqipetare te kundrazbulimit nuk kane bere punen e tyre dhe sot as qe nuk ekzitojne keto sherbime se jemi kthyer defakto ne koloni.

 6. Dmth me llogjiken e artikullit nje grua e divorcuar qe burrin e pare e kishte zuzar. Kur martohet prape, automatikisht edhe burrin e dyte duhet ta kete zuzar. Per ti bere shoqeri te parit.

  Mos me keqkuptoni nuk po them qe Rama nuk eshte hajdut. Por gazetarucet tane bejne artikuj idiot plot me gabime llogjike. Analogjia e artikullshkruesit nuk shkon.

  Gazetari duhet te investigoj. Psh A eshte firma Energoinvest serish fituese tenderash ne Shqiperi. Po eshte ua jap une kete informacion. Sa kontrata ka fituar? Kush eshte nenkontraktori etc etc.

  1. Ne fakt,, nese do besh krahasimin ne kete menyre Arlindd, gruaja i bie te jete Fazllici. Dhe nje grua prostitute me burrin e pare, nuk ndryshon zanat me burrin e dyte.

 7. Pas SHBA, të gjithë ithtarët si repart ushtarak i shpallin ‘luftë’ dhe Britanisë: Berisha do bëhet Kryeministër, anglezët kolonizuan botën,shpellkaret i bashkohen idhtareve qe per salihun shkerdhejne motrat vajzat mamate e tyre vetem salihut tju rroje sa malet e vicidolit

 8. Nderkombetaret nuk menden me i ra gomarit (pra Rames,se i ka korruptu te gjithe,ne disa forma e vlera,se droga i jep frutet e veta,menjehere),dhe merren e samarin,qe ka afro dhjete,qe nuk eshte ne perdorim (pra Saliun).Tani,pritet qe edhe Ukrahina,ndofta edhe Kosova-e Berat Bukshkales,te merren me Berishen.Por sidoqofte,keto vendime te miqve te parave te Rames,bashke me te sorrosit,po e rrisin cdo dite reputacionin e tij,dhe vete ai,cdo dite,po ja numuron,bile edhe ne sy-ne Parlament-Rames,te gjitha zullumet e Rames dhe qeverise se tij,qe jo korrupsion,por quhet korrupsion kriminal,sepse jane kriminelet e Rames ,qe nderkombetaret,ja faturojne Berishes,dhjete vite pa asnje aktivitet real.

 9. Rreziku Anglo-Amerikan është vënë në shënjestër kohë përpara nga Enver Hoxha. Siç po shihet, si Enver Hoxha atëherë dhentani Sali Berisha paskan patur të drejtë. Rreziku Anglo-Amerikan është i vërtetë, është i egër dhe ne nuk duhet të përkulemi kurrë ndaj këtyre imperialistave dhe revizionistave të huaj. Na duhet medoemos që ti japim drejtimin e Shqipërisë, së bukrës së dheut, në dorë Sali Berishës dhe ta kthejmë Shqipërine në shkëmb graniti, siç dhe ka qënë përpara 1990ës.

 10. Lapsi i Sales:

  Per Ameriken, e ka faje Sorosi.

  Per Britanine, e ka faje Fazlliqi.

  Po per Shqiperine, ne 97, 08, 11, kush e ka fajin?

  1. Po per Shqiprine e 2013-2022,e harrove? Kush q ka fajin?
   Ju sahanlepiresit e kuq e keni fajin dhe do e paguani shtrenjt,ju kemi lene zotin.

 11. Nje pyetje per britaniket: a e kane marre vesh apo jo qe mbreteresha ka offshore accounts?
  Se e mori vesh tere bota, vec ata s’e dikan.

 12. Me nje funderine si rama ky popull shkerdhat pa ndjenja morale si vete lideri global do perfundojme ne funderinat e Europes mos harroni se futja ne nato dhe heqja e vizave nga ai I vicidolit qe ju pisa flisni ju dha mundesi e te hap I syte dhe te quheni europiane por nuk keni faj duhet ta provoni prape nga Mali per te shkuar ne BE qe tu qi robte greku se me duket e harrruat cfare keni hequr ne kufi ju dhe ne gomonet e italise ptuuuuuu fare muti

 13. e kanë mënjanuar zyrtarisht nga protokolli Doktorin, duke dhënë mesazhe të hapura se qeveritë e tyre nuk duan të kenë punë me kreun e ri të PD. Më në fund, të gjithë ata që bëjnë sikur shpërfillin sot vendimin e Londrës zyrtare, së pari i bëjnë një shërbim të keq publik imazhit të vetë Sali Berishës në opinionin publik shqiptar, e së dyti dëshmojnë edhe një herë atë që dihej botërisht pasi Berisha shkeli në zyrën e kreut të PD: që kjo parti do të harxhonte pafund kohë, energji dhe nerva duke u marrë më fatin personal të Doktorit, e jo me opozitën ndaj qeverisë së Edi Ramës.Shqiperine ne nato e futi bamir topi o shpellkare shiko foton e asaj dite dhe do kuptosh pse salihu rrinte nga mbrapa si legen,topi ka qene komandanti i forcave te armatosura o shpellkar qe salihu te perdhunuar trute

  1. Pikërisht se janë dhe vetë super motërqira se të duash Sali Fazllic Gërdecin , Apo Ram Fazlliç Incenerarorin duhet të jesh super fisqir.

 14. Deri këtu kishte arritur varësia e qeverisë ndaj Fazlliçit. Arsyeja ishte e thjeshtë; Fazlliçi ishte klienti kryesor i Argita Berishës. E bija e kryeministrit shiste pronat e ish pronarëve, ndërsa Fazlliçi i blinte. Por pushteti i Damir Fazlliç mbi qeverinë e Sali Berishës nuk mbaron këtu. Sali Berisha i ka vënë në dispozicion sekserit serb edhe Këshillin e Sigurimit Kombëtar. Fazlliç, me porosi dhe ftesë të Sali Berishës ka marrë pjesë në mbledhje të Këshillit të Sigurimit në Tiranë. Ky ishte edhe skandali më i rëndë kombëtar në atë kohë.

 15. Me sa shoh une tani Berisha ka patur dy opsione kete pranonte Sorrosin apo Fasllicin. N e ato vite mendoja se sorosi perfaqsonte usa,ndersa fasllici Angline.Ashtu e kuptoja se dhe keshtu na e servirte berisha bizesmen angles.Megjithse fasllic nga prapashtesa e mbiemrit nuk me pelqente llic .Por tani qe Anglezet dalin hapur dhe ai nuk ka qene njeri i anglezeve,Berisha duhet patjeter te dali dhe te thote ku e gjeti kete fasllic,nga erdhi dhe kush ja rekomandoi .Kush e ka detyruar qe fasllici te kontrollonte qeverine dhe te merte pjes ne keshillin e sigurise kombetare.Nese se ben ai fsheh dicka shume te rrezikshme per vendin tone.Fasllici me sa po shoh dhe degjoj paska aq fuqi sa ka kontrolluar dhe kontrollon dhe ramen.Ky trazicion kaq i gjate dhe po aq brutal per popullin dhe vendin tone sa 4 politikanet kryesore qe kane udhehequr vendin dhe kane komanduar dhe komandojne vendin nano-berisha-rama-meta- dhe ne klanin e tyre rrezik se fusin dhe veliajn te perfolur si hajdute dhe te korruptuar dhe kthetrat e tyre se leshojne akoma pushtetin qe kane mbi vendin eshte fakti me monkret se keta po komandohen nga fasllic qe po shkaterrojne kombin shqiptare.Berisha anglezet te kane dhene nje fakte FASLLICIN .Para se te kerkosh shpjegime nga amb angleze shpjegoju demokrateve dhe popullit shqiptar FASLLICIN.

 16. Ky vendim i marrë nga Home Office është krejt lehtësisht i kontestueshëm në një gjykatë të Mbretërisë së Bashkuar. E bëjnë shpesh mjaft emigrant shqiptarë që u jepet ekspuls në Angli prej vitesh e vitesh, të cilët pajtojnë avokatë dhe shumë ja kanë dalë. Natyrisht jo ata që kanë pasur kartelën penale të Home Officë të zezë sterrë; ata kanë ikur nga Britania për të mos u kthyer kurrë, e ka shumë të tillë. Po Sali Berisha, a do ta tentojë betejën gjyqësore me ministrinë e Brendshme angleze? Me SHBA premtoi se do ta bënte me spontë nëpërmjet Francës, por doli flluskë sapuni…

 17. Toni Blair, një kryeministër liberal, armik i konservatorëve britanikë, ka korruptuar konservatorët britanikë për llogari të Edi Ramës. Jam shumë i çuditur se si Cherry Blair, gruaja e Toni Blair, që merrte 270 mijë paund çarterin për t’u takuar me Liri Berishën më 2010, nuk ja ka mbajt dorën burrit të saj, duke i thënë “fali këta se na kanë dhënë dhe ne lekë”.

  Idiotësitë vazhdojnë me faktin që Britania s’ka qeveri legjitime se qenka dorëhequr Boris Johnson (Gjonsoni siç e shqiptojnë ne PD)

 18. Në një hark relativisht të shkurtër kohor, sekseri serb, Damir Fazlliç, u bë i famshëm në Shqipëri nga Sali Berisha, si simbol i aktiviteteve të dyshimta, i grabitjes së pronave në bregdetet, si urë lidhëse mes familjes Berisha dhe qarqeve të Beogradit, për monopolin e importit të energjisë, për kapjen e naftës dhe gazit, për tenderat e rrugëve, për pastrim parash etj. Një herë kur prokuroria shqiptare tentoi ta ndalonte, ajo u përball me ofensivën e qeverisë së Berishës dhe të gjitha institucioneve të kontrolluara prej saj.

 19. Në 32 vjet ne marrim ndihma nga BE, ndihma nga Britani, ndihma nga Amerika dhe në vend që të shkojmë për të ndërtuar ura e shkolla, kanë shkuar për të ndërtuar vila në Gjirin e Lalzit. Berisha është një nga këta. Berisha i humbi mundësinë Shqipërisë që të hynim në një stad tjetër zhvillimi. Por pamë shpërthimet e Gërdecit, pamë se si vrau njerëz në Bulevard.

 20. Precedenti Meta do mbahet mend si politikani që i shfaqet emri në çdo skandal, vjedhjesh, trafiku, vrasjesh me pagesë apo përgjime.
  Ai ka marr disa pafajësi:
  3-0
  5-0
  7-0
  Por kjo nuk e pastroj kurrë në sytë e popullit.
  Precedenti Meta do mbahet mend si politikani i parë që partinë politike ia la me qira gruas 5 vjet deri ditën që mbaroj mandatin.
  Precedenti Meta ishte i pari politikan që zyrtarizoi vlerën e votës 50 euro në bursën zgjedhore.

 21. Me një betejë të hapur prej më shumë se një viti me Departamentin Amerikan të Shtetit pas shpalljes së tij Non Grata, Sali Berisha po vazhdon të kruajë brirët e karrierës së tij 30 vjecare pikërisht aty ku nuk duhet. Njëlloj si Enver Hoxha para tij, ai dhe shpura që e ndjek, i kanë shtuar edhe britanikët armiqësisë me amerikanët.

 22. Soros është një hungarez me origjinë izraelite që e nisi karierën e tij të biznesit në Britani e sot konsiderohet si një ndër miliarderët më me influencë politike në SHBA.
  Damir Faslliç, ndonëse cilësohet si një “biznesmen serb”, e ka deklaruar veten si boshnjak e publikisht ka dënuar qeverinë serbe të Milloshevit për masakrat në Bosnje dhe po ashtu publikisht ka lobuar në SHBA për njohjen e pamvarësisë së Kosovës.
  Është naivitet i madh politik e tepër qesharake të krahasosh e barazosh Sorosin me Faslliçin përsa i përket ndikimit të tyre në politikën globale.
  Soros me organizatën e tij të fuqishme të “Shoqërisë së Hapur”, ka pasur ndikim të madh në politikën botërore pas shembjes së perandorisë komuniste në Europën lindore.
  Përmbajtja e misionit politik të “shoqërisë së hapur”, në dukje është progresive, pasi i kundërvihet sistemit diktatorial e propogandon një shoqëri të hapur me sistem demokratik pluralist.
  Po a është sinqertë ky mision i tij ?
  Të gjitha faktet tregojnë se Georg Soros, një biznesmen i fuqishëm i pasuruar në mënyrë të dyshimtë me spekullimet në bursa, ka bërë çmos që në ish vendet komuniste, ish pushtetarët komunistë ti mbështesë financiarisht për ti bërë biznesmenë.
  Soros në fakt nuk është me politikën e tij të shqërisë së hapur, një promotor i demokracisë pluraliste kapitaliste, por një lloj Gorbaçovi që i vetëdijësuar se sistemit diktatorial komunist i kishte ardhur ngordhja, për të zgjatur pushtetin e së majtës ekstreme duke hedhur poshtë “diktaturën e proletariatit” që solli regres të madh ekonomik e krime me pasoja viktima milionëshe, me idenë e shoqërisë së hapur , “paqësisht” ti rikthente komunistët në pushtet jo me dokra e sllogane komuniste por me kthimin e tyre në biznesmenë.
  Sorosi ndërkaq është cilësuar si një multimiliarder “filantrop” që me paratë e tij vetëm ka ndihmuar “shoqëritë e varfëra”
  Ndërkaq cilido njeri me gjykim normal, do të bënte pyetjen :
  Si është e mundur që ky personazh bamirës e human i njohur botëror , ndonëse ka shpenzuar qindra e qindra miliona për “popujt e varfër” si shqiptarët, në vënd që ti ishte pakësuar pasuria e tij e bile të kishte falimentuar, ka vazhduar që ti shtojë milionat e tij në miliarda ?
  Pra llogjika normale ta thotë se bamirësia e tij nuk është një humanizëm por një batakçillëk ultra korruptiv.
  Komunistët kishin pushtet të madh të pakufizuar politik, po Sorosi për ta ruajtur këtë pushtet, i ndihmoi ata që të përvetësonin edhe pushtetin e madh të parasë nëpërmjet bizneseve korruptive.
  Pa shkuar në influencat e Sorosit në shumë vende të botës, le të përqëndrohemi në shtëpinë tonë,në Shqipëri.
  Edi Rama është padyshim modeli më domethënës i politikës soroiste.
  Pikërisht në kohën kur ai ishte “pashai” i kryeqytetit shqiptar, u lidh ngushtë me Sorosin.
  Ku e gjeti Sorosi këtë piktor dështak mediokër e me probleme morale që ta ndihmonte të ecë në karrierë politike ?
  Ka qenë një grup soroist që ja rekomandoi atij Ramën, apo është vetë ai me energjitë e mëdha negative që ka, që e çuan tek Sorosi ?
  Për Fazlliçin nuk po zgjatem se ai është një figurë e rëndomtë e biznesmenëve të rij rajonalë që dolën pas përmbysjes së sistemit diktatorial komunist, si çdo biznesmen, është përpjekur të komunikojë me cilëndo qeveri.
  Por e ritheksoj, se në politikë ai ka qenë e vazhdon të jetë një person që publikisht ka dënuar politikën serbe, krejtë ndryshe nga sa mashtrohet publiku shqiptar nga socialistët me përkatësinë e tij serbe.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.