• |
ide | kryesore

Tesla e Musk shet shumicën e zotërimeve të saj ‘Bitcoin’

-Instant, Paparazzi, Slider

Tesla e Elon Musk, e cila shkaktoi bujë vitin e kaluar kur zbuloi një investim të madh në Bitcoin, tani ka shitur shumicën e zotërimeve të saj të kriptomonedhës popullore.


“Në fund të tremujorit të dytë, ne kemi konvertuar afërsisht 75% të blerjeve tona Bitcoin në monedhë fiat,” tha Tesla në deklaratën e saj të fitimeve të tremujorit të dytë të mërkurën.


Tani, në mes të asaj që është quajtur “dimri i kriptove”, kompania raporton se ka shitur shumicën e zotërimeve të saj të bitcoin për 963 milionë dollarë me vlerën e “aseteve dixhitale” të mbetura tani në 218 milionë dollarë.

“Arsyeja që ne shitëm një grup të zotërimeve tona të bitcoin ishte se ishim të pasigurt se kur do të lehtësoheshin bllokimet e Covid-it në Kinë, ”, deklaroi Musk të mërkurën.

“Është thjesht se ne ishim të shqetësuar për likuiditetin e përgjithshëm të kompanisë, duke pasur parasysh mbylljet e Covid në Kinë. Dhe ne nuk kemi shitur asnjë prej dogecoin-it tonë”, u shpreh multimiliarderi.

Musk kërkoi që lëvizja “nuk duhet të merret si një vendim për bitcoin”, duke shtuar se kompania është e hapur për të rritur zotërimet e saj të kriptove në të ardhmen.

Tesla tha në një paraqitje në shkurt në Komisionin e Letrave me Vlerë dhe Shkëmbime të SHBA (SEC) se mund të rrisë ose zvogëlojë zotërimet e saj të aseteve dixhitale “në çdo kohë bazuar në nevojat e biznesit dhe në pikëpamjen tonë për kushtet e tregut dhe mjedisit”./Lapsi.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.