• |
ide | kryesore

Në Angli mbledhin 10 mijë firma, duan Johnson në krye të vendit

-Instant, Lajme, Planet

Një peticion BRING back Boris (ktheni Boris Johnson), ka arritur deri tani rreth 10,000 nënshkrime mes anëtarëve konservatorë, pasi zemërimi rritet për rrëzimin e kryeministrit.


Të paktën 9,150 konservatorë duan që emri i Bojo të përfshihet në fletëvotimet e tyre së bashku me pretendentët e lidershipit Rishi Sunak dhe Liz Truss.


Peticioni është organizuar nga dy besnikët e kryeministrit britanik, bashkëmoshatari dhe donatori multimilioner konservator Lord Cruddas dhe ish-deputeti në Parlamentin Evropian, David Campbell-Bannerman.

“Përmbysja e Boris Johnson si kryeministër nga një pakicë deputetësh është thellësisht antidemokratike. Kjo sfidon vullnetin e vendit dhe anëtarëve të Partisë Konservatore që e zgjodhën atë. Kjo përbën një grusht shteti. Më vjen turp që kjo mund të ndodhë në Britani, vendlindja e demokracisë moderne”, tha Cruddas.

Lëvizja vjen ndërsa Truss dhe Sunak përgatiten për tre debate kokë më kokë këtë javë.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *