• |
ide | kryesore

Video/ Debutimi perfekt i Haaland, e para me City shemb ish-rivalin e të shkuarës: triumf i Barçës në Klasiken e parë

-Instant, F1, Sport, Video

Debutim fantastik me fanellën e Manchester City për Erling Haaland: goli i shënuar në minutën e 12 të pjesës së parë në miqësoren kundër Bayern Mynih i dha kampionëve të Anglisë fitoren 1-0. Gjatë natës pati edhe dy miqësore të tjera të mëdha: El Clasico spanjolle shkoi për Barcelonën, që mundi Real Madrid 1-0 falë golit të Raphinhas (27′). Poker i Arsenal kundër Chelsea: përfundoi 4-0.


BAYERN MYNIH- MANCHESTER CITY 0-1
U deshën vetëm 12 minuta për të parë golin e parë të Erling Haaland për Manchester City. Blerja e ri e Guardiolës goditi në shenjë në një miqësore luksi kundër Bayern Mynih në Green Bay, një hakmarrje edhe për ish-skuadrën e tij të Borussia Dortmund. Aksioni që çoi në golin e fitores u zhvillua në aksin De Bruyne-Grealish-Haaland, me anglezin të aftë nga linja fundore për të gjetur sulmuesin norvegjez i cili finalizoi nga fare pranë. Ndeshja përfundoi 1-0 për Citizens, të cilët u dukën më përpara si fizikisht ashtu edhe teknikisht se rivalët gjermanë. Pikërisht Grealish, së bashku me Mahrez, u shfaqën më në formë mes kampionëve të Anglisë, por sinjale të mira erdhën edhe nga Julian Alvarez, i cili u fut në fushë për ish-sulmuesin e Borussia Dortmund në pjesën e dytë.


REAL MADRID-BARCELLONA 0-1
Në stadiumin Allegiant në Las Vegas, një gol i shënuar nga Raphinha i lejoi Barcelonës të fitonte miqësoren tjetër të luksit të luajtur gjatë natës: në fakt, përfundoi 1-0 Clasico kundër një Real Madrid që nuk ishte pothuajse asnjëherë i rrezikshëm. Gjithçka u vendos në minutën e 27: braziliani goditi nga jashtë zonës me topin që përfundoi në kryqëzimin e shtyllave, i pakapshëm për Courtois. Të dyja skuadrat u futën me lojtarët e tyre më të mirë, duke përfshirë Rudiger për Realin dhe Leëandoëskin për Barcelonën. Me pak fjalë: një mundësi e shkëlqyer për të shijuar pamjen e re ofensive të blaugranave dhe gjithashtu për t’u dhënë katalanasve një provë shumë më të vështirë se ajo kundër Inter Miami.

ARSENAL-CHELSEA 4-0
Nuk kishte asnjë histori në ndeshjen miqësore mes Arsenal dhe Chelsea. Turneu i Gunners në SHBA përfundoi me një fitore të pastër 4-0 kundër Chelsea në stadiumin Camping World të Orlandos. Loja u dominua që në minutat e para, me Gabriel Jesus në formë të shkëlqyer, i cili arriti të shënonte menjëherë golin e 1-0 në minutën e 15-të. Në minutën e 36′ në tabelën e golashënuesve u shtua edhe Odegaard, ndërsa në pjesën e dytë Saka (66′) dhe më pas Lokonga në fundin e ndeshjes mbyllin llogarinë. Në fushë ishin edhe blerjet e reja Zinchenko dhe Koulibaly, me lojtarin senegalez që hyri në çerekorëshin e fundit të ndeshjes. Kështu, djemtë e Artetës treguan se janë gati të kthehen për të luftuar për katër vendet e para në Premier League.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.