• |
ide | kryesore

Chelsea shpenzon 700 mijë stërlina në javë për lojtarë që nuk i do: gafat e merkatos po i kushtojnë shtrenjtë

-Instant, Sport

Chelsea po shpenzon 700,000 paund në javë për gjashtë lojtarë të tepërt. Turneu në SHBA i Blues nuk shkoi siç ishte planifikuar. Skuadra e Thomas Tuchel fitoi vetëm miqësoren kundër America, më pas humbi ndaj Charlotte dhe u rrëzua 4-0 në finalen e Kupës së Floridës kundër Arsenal. Pavarësisht ardhjes së Raheem Sterling nga Manchester City dhe Kalidou Koulibaly nga Napoli, Blues nuk janë aspak në formë.


Tuchel ka kritikuar lojtarët e tij për “mungesë angazhimi” dhe e di se ka një organikë shumë të madhe. Gjashtë janë, në veçanti, lojtarët e tepërt. Megjithatë, klubet, siç bën të ditur Telegraph, nuk janë të gatshëm të shpenzojnë shumë për këta emra dhe ata mund të qëndrojnë në Londër. E përkthyer në para do të thotë një humbje prej 700,000 paund në javë, siç shpjegojnë në Angli.


Timo Werner, Michy Batshuayi, Ross Barkley, Kenedy, Malang Sarr dhe Kepa Arrizabalaga janë lojtarët në fjalë. Lojtarë që nuk arritën të bënin përshtypje në Stamford Bridge, por që kanë një pagë të konsiderueshme. Ish-sulmuesi i Leipzig, Werner, ka një pagë prej 272,000 £ në javë dhe një kontratë deri në vitin 2025. Më pas është Kepa Arrizabalaga me 155,000 £ në javë, Malang Sarr (120,000 £ në javë), Ross Barkley (96 £ 1,000 Batshuayi), (69,000 £) dhe Kenedy (25,000 £).

Braziliani 26-vjeçar Kenedy është huazuar pesë herë që kur iu bashkua Chelsea në vitin 2015 dhe luajti si titullar vetëm në ndeshjen e fundit kundër Watford sezonin e kaluar. Aventura e Batshuayi ishte shumë e ngjashme, huazim pas huazimi dhe belgu nuk i bëri përshtypje trajnerit gjatë turneut në SHBA. Barkley bëri 14 paraqitje në të gjitha garat sezonin e kaluar, por thuhet se tashmë i është ofruar Everton dhe Aston Villas. Shumë pak paraqitje edhe për Malang Sarr dhe, me ardhjen e Koulibaly, situata nuk do të përmirësohet.

Nga ana tjetër, Timo Werner erdhi nga Leipzig në vitin 2020, por nuk arriti të ambjentohet në futbollin anglez. Gjermani dëshiron të luajë më shumë, në vigjilje të Kupës së Botës dhe së fundmi tha se do të ishte i lumtur “kudo”, gjë që e mërziti Tuchel.

Në fund Kepa Arrizabalaga, i cili mbërriti te Chelsea në vitin 2018 si portieri më i shtrenjtë në botë. Megjithatë, një vit më vonë, ai u zëvendësua nga Edouard Mendy dhe përfundoi si rezervë. Blues duhet të jenë në gjendje të shesin këto gjashtë teprica për të kursyer 700,000 £ në javë dhe për t’i investuar ato diku tjetër, por, për momentin, nuk duket aq e thjeshtë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.