• |
ide | kryesore

I penduari nxjerr emrin e Cozzas në operacionin kundër ‘ndranghetas: ish-kapiteni i Reggina nën hetim

-Instant, Sport

Në regjistrin e të hetuarve të Prokurorisë Publike të Reggio Calabria është edhe emri i Francesco Cozza. Ish-fantazisti dhe kapiteni i Regginas, 48-vjeçar, sipas akuzës, është pronar fiktiv i disa aseteve në të cilat duket se është në pronësi të përbashkët edhe ‘ndrangheta. Zbulimi është bërë nga bashkëpunëtori i drejtësisë Enrico De Rosa, në marrjen në pyetje më 28 tetor 2019.


Sipas të penduarit, Cozza kishte ndërmarrë disa biznese me familjen De Stefano, eksponentë historikë të krimit të organizuar kalabrez. Kjo është arsyeja përse flitet për “shoqatë kriminale që synon kryerjen e një sërë krimesh që përfshijnë transferimin fals të vlerave, pastrimin e parave, vetëpastrimin dhe ripërdorimin”. Përfshirja u shfaq si pjesë e operacionit të Planifikimit, ku gjyqtari i hetimit paraprak lëshoi 12 urdhër-arreste, nga të cilat tetë për burg (përfshirë ish-këshilltarin bashkiak Giovanni Suraci) dhe katër për arrest shtëpie.


Nga sa rezulton nga hetimet, një grup kontraktorësh ndërtimi kishin krijuar një bashkëpunim me disa eksponentë të ‘ndranghetas nëpërmjet kompanive të regjistruara në emër të palëve të treta. Pjesëmarrja kriminale kishte pasuruar shkelësit nga njëra anë dhe do të garantonte suksesin e biznesit nga ana tjetër, duke përfshirë edhe frikësimin. Falë këtij partneriteti, ishte e mundur të ndërtoheshin disa qendra tregtare në Abruzzo, veçanërisht hapja e dy supermarketeve në provincën e Pescaras, të administruara nga Business Group Spa dhe të menaxhuara përmes Business Food Srl. Të ardhurat nga këto aktivitete më pas janë pastruar duke anashkaluar ligjet në fuqi me ndihmën e raporteve juridike inekzistente.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.