• |
ide | kryesore

Rriten me 9% çmimet e gazit në Europë, pasi Rusia pakëson furnizimet

-Instant, Lajme, Planet

Çmimet e gazit janë rritur pasi Rusia shkurtoi sërish furnizimet me gaz në Gjermani dhe vende të tjera të Europës Qendrore. Çmimet europiane të gazit u rritën me 9%, duke u tregtuar afër nivelit të mëparshëm të të gjitha kohërave pasi Rusia pushtoi Ukrainën, sipas BBC.


Kritikët akuzojnë qeverinë ruse për përdorimin e gazit si një armë politike. Rusia ka shkurtuar flukset përmes gazsjellësit Nord Stream 1 në Gjermani, me atë që tani operon me më pak se një të pestën e kapacitetit të saj normal.


Gjermania importon 55% të gazit të saj nga Rusia dhe pjesa më e madhe e tij vjen përmes Nord Stream 1 – ndërsa pjesa tjetër vjen nga tubacionet me bazë tokësore. Firma ruse e energjisë Gazprom ka kërkuar të justifikojë shkurtimin e gazit duke thënë se ishte e nevojshme për mirëmbajtjen e turbinës.

Çmimet e gazit në Mbretërinë e Bashkuar u rritën 7% të mërkurën, pothuajse gjashtë herë më shumë se një vit më parë. Faturat e energjisë në Mbretërinë e Bashkuar u rritën me një 700 paund në prill dhe pritet të rriten përsëri me parashikimet që sugjerojnë se ato mund të arrijnë 3,363 paund në vit për një familje normale.

Reduktimi i fundit i flukseve ushtron presion mbi vendet e BE-së për të reduktuar edhe më tej varësinë e tyre nga gazi rus dhe ka të ngjarë ta bëjë më të vështirë për ta rimbushjen e furnizimeve të tyre me gaz përpara dimrit.

Që nga pushtimi i Ukrainës, liderët europianë kanë zhvilluar bisedime se si të reduktojnë varësinë e saj nga karburantet fosile ruse.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.