• |
ide | kryesore

Video/ Dy traversa në 10 sekonda shpëtojnë Juventus nga humbja: kundër Barcelonës mbyllet 2-2 me spektakël

-Instant, F1, Sport, Video

Përfundon në barazim miqësorja e luksit mes Barcelonës dhe Juventusit. Në Dallas, blaugranat dhe bardhezinjtë vënë në skenë një 2-2 plot gola të mrekullueshëm: dy driblime fantastike të Dembele (34 ‘dhe 40’) i dhanë katalanasve dy herë epërsinë. Kean u kujdes që me një dygolësh (39 ‘dhe 52′) të ndalojë spanjollët, të cilët prekën 3-2 në harkun e dhjetë sekondave me dy kryqëzimet e shtyllave të goditura nga Raphinha (në një goditje dënimi) dhe Ansu Fati.


Dalja e dytë e sezonit të Juventusit përfundon në barazim: 2-2 mbyllet miqësorja e luksit në Dallas kundër Barcelonës, të aftë për të kaluar dy herë në avantazh, por të rikuperuar nga Moise Kean dhe të ndalur nga traversa. Allegri e nisi me Bremerit dhe Di Marian titullarë, Xavi luajti me Dembelé, Lewandowski dhe Aubameyang nga minuta e parë. Shkëndijat në Cotton Bowl nisën mes minutës së 34 dhe 40: francezi nënshkroi avantazhin blaugrana me një gjarpërim që dehu gjysmën e mbrojtjes së Juventusit dhe një diagonale të djathtë që nuk i la rrugëdalje Szczesny. Kaluan pesë minuta dhe Juventusi barazoi: Zakaria i shërbeu Cuadrados i cili shërbeu në qendër për Kean, që shënoi nga fare pranë.


Nuk kalon as një minutë dhe një tjetër sllallom, sërish nga Dembele, fiksoi 2-1 në favor të katalanasve, me francezin që pas dy golave të shënuar bëri gjestin e përgjumjes, duke ironizuar edhe pasivitetin e prapavijës bardhezi. Në fillim të pjesës së dytë, Allegri ndërroi vetëm portierin (Perin në vend të Szczesny) dhe Gatti për Bonuccin, dhe në minutën e 52 erdhi 2-2: sërish protagonist Moise Kean, i cili përfitoi nga asisti i Locatellit për të barazuar rezultatin. Barcelona pati pastaj dy shanse, në harkun kohor prej dhjetë sekondash në të 68’, për të gjetur trisin, por si goditja e lirë e Raphinhas, ashtu dhe parabola e Ansu Fati u stampuan në kryqëzimin e shtyllave.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.