• |
ide | kryesore

100 vjet marrëdhënie me SHBA-në, Yuri Kim: Besimi ynë te ju nuk është lëkundur

-Instant, Lajme, Të fundit

Ambasadorja Yuri Kim, është shprehur krenare për Shqipërinë në eventin e organizuar për kremtimin e 100 vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve mes Shteteve të Bashkuara. Gjatë fjalës së saj, Kim theksoi se SHBA nuk është lëkundur asnjëherë në besimin e saj tek Shqipëria.


“Ishte një pishtar që nuk u lejua kurrë të shuhej. Ndërsa shënojmë një shekull marrëdhënie, duhet të vlerësojmë veçanërisht ata shqiptarë që paguan duke dhënë jetën e tyre.E pandryshuar mbetet, SHBA kurrë nuk janë lëkundur nga besimi në një Shqipëri të pavarur dhe sovrane. Ne kurrë nuk jemi lëkundur në besimin që kemi në miqësinë tonë. Ne ishim krenarë kur ju mbështetëm kur ju u shkëputet nga zinxhirët e regjimit. Krenar që u anëtarësuat në NATO. Sërish krenar që të festojmë me ju që ju filluar zyrtarisht negociatat. SHBA Nuk janë lëkundur kurrë, për sovranitet. Ndërsa festojmë 100 vjet sot kam”, deklaroi Kim.

Ambasadorja amerikane lexoi mesazhin e përcjellë nga ish-presidenti George W. Bush. Mesazh urimi për këtë moment të rëndësishëm përcolli edhe shefi aktual i Shtëpisë së Bardhë, Joe Biden.16 Comments

   1. "To be an enemy of the US is dangerous, but to be a friend is fatal" thotë:

    South Vietnam was a friend of the US. South Vietnam no longer exists.
    Ukraine is a friend of the US. What is happening to Ukraine right now?
    The Afghan government was a friend of the US until it was overrun by the Taliban in August 2021.
    The Shah of Iran was a friend of the US until he was overthrown in the Islamic revolution of 1979. He died in exile.
    The Republic of China (Taiwan) was a friend of the US until the US switched diplomatic recognition to the People’s Republic of China in 1979. Now the US has decided it doesn’t like the People’s Republic of China, and wants the people of Taiwan to fight to the death against any PRC takeover attempt, just like Ukraine is doing right now. Do you think Taiwan should do that?
    In 2003, the US invaded Iraq to overthrow Saddam Hussein. It installed a Shi’ite government. Former Iraqi officers under Saddam formed ISIS because they were banned from government employment, and it terrorized Iraq and Syria after Obama ordered a US troop withdrawal from Iraq in 2009. At the invitation of the Syrian government, Russia went in to Syria to fight and destroy ISIS. Now Iraq has a government which is Iran-friendly. Iran is now hostile to the US and US interests in the Middle East.
    Is this list long enough?

    I think you get the idea.

 1. Pallavra! Kjo grua dhe paraardhësit e saj kan bër dëmin më të madh ne marrdhëniet vëllazërore midis dy vendeve. Keta thjesht po tallen me ne tani.

  Dikur kam qenë nje pjesmarrës entuziast i pritjes që ju bë sekretarit të atëhershëm të shtetit James Baker.

 2. Te korruptuar turpi I Amerikes. Vijim I turpeve te paraardhesve.
  Ku Jane Vlahutin e mogerin flankeshtein e bukhari?

 3. Po si, po si, kjo eshte hera e dyte qe rreshtoheni ne histori me njerzit e gabuar, por koha dhe historia do ti tregoje te gjithe pazaret dhe skenaret e juaja me njerzit e gabuar si ato te paret edhe keto te tretet.

 4. Ju lumte Zj Kim! Ju po tregoni se jeni miq te vertete te Shqiperise duke nxjerre non grata armiqte e shqiptarve

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *