• |
ide | kryesore

Yuri Kim pas takimit me Belinda Ballukun: Korrupsioni, kërcënim serioz për sigurinë kombëtare

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka paralajmëruar sot se SHBA do të ndërmarrë veprimet e nevojshme në përputhje me rrethanat, pasi e sheh korrupsionin si një kërcënim për sigurinë kombëtare.


Me anë të një postimi në Twitter, ajo u shpreh se në një takim të zhvilluar sot me zëvendëskryeministren Belinda Balluku ka theksuar rëndësinë e hapave më konkretë për të çrrënjosur korrupsionin, për t’u siguruar që zyrtarët të veprojnë sipas standardeve më të larta dhe të zbatojnë reformën në drejtësi.


“Zhvillova sot një takim me Belinda Ballukun, për ta uruar për postin e ri si zëvendëskryeministre. Ne presim me padurim forcimin e bashkëpunimit në të gjitha frontet, duke përfshirë përgjigjen ndaj sfidave ndaj sigurisë së ushqimit dhe energjisë në shkallë globale të shkaktuar nga lufta e pajustifikuar e Rusisë kundër Ukrainës.

Konfirmuam gjithashtu bashkëpunimin e fortë të Shteteve të Bashkuara në lidhje me sulmin e fundit kibernetik kundër Shqipërisë. Ekspertët amerikanë nga agjenci të ndryshme po mbështesin përpjekjet e Shqipërisë për të kryer një ekspertizë të plotë; rritjen e sigurisë kibernetike për të mbrojtur qeverinë dhe qytetarët; dhe të parandalojnë përsëritjen.

Në takim theksova edhe rëndësinë e hapave më konkretë për të çrrënjosur korrupsionin, për t’u siguruar që zyrtarët të veprojnë sipas standardeve më të larta dhe të zbatojnë reformën në drejtësi. Si presidenti Biden e ka bërë të qartë, SHBA e sheh korrupsionin si një kërcënim për sigurinë kombëtare dhe ne do të ndërmarrim veprime në përputhje me rrethanat”, shkroi Kim.26 Comments

   1. Problemi që ka Sali Berisha nuk është Genta Sula, por fakti që Ilir Meta dyshon më shumë tek Sali Berisha se sa tek Genta Sula. Dhe për t’iu përgjëruar Ilir Metës për besnikëri ndaj tij, po bën si i fortë duke shantazhuar Autoritetin e Dosjeve. Dhe nuk ka faj, se ky e ka mbajtur mbi tavolinë dosjen e Ilir Metës.

    E vetmja gjë që duhet të bëjë Berisha, është të kërkojë që autoriteti të hetoj për vjehrrën e tij Milica Rama dhe gruan e tij Liri Berisha nëse kanë pasur bashkëpunime me Sigurimin e Shtetit. Kështu në radhë të parë çlirohet për vete. Pastaj të kërkojë dhe për dosjen e vëllait të tij se mos e ka prerë ne besë I.Shehu dhe nuk ja ka zhdukur. Kështu çliron dhe fisin. Për vete s’ka nevojë se dëmi është bërë. Vapa e madhe ka bere qe shpellkaret qe i bien me dore gjithe diten te komentojne ketu e te syri sikur ja kane hequr trurin e vogel

    1. Kujdes nga lija e majmunit…eshte e rrezikshme
     Je kontigjent i mundshem…pavaresisht se edhe krenar..
     Rete e zeza po sillen, stuhia po afron…

   2. Ju kujtohet takimi me Arben AHMETAJ te njejta gjera tha kjo ambasadorja e korrupsionit
    Do shihni ku do perfundoje kur te iki qe ketej

  1. per avganistanin po diskutoj per korupsion se keta te pd po bejne namim duke vjedhur ??? apo po ritet pjaca e ryshfetit per postin

  2. Oopaa…Yurithi po don me luftu korrupsionin me ministren (zv/kryeminushen) e KORRUPSIONIT!!??
   Hahaha 😝 …..
   Te na rruashi te dyja b..o…et dhe b..i..en!!!
   AMIN!
   Dhe per t’paemrin 18:18:
   SHPELLKARET te kane qire-shkerdhyer te gjitha,po te gjitha fare ama) femrat e familjes e te far’e fisit.
   Sic dihet nuk kemi problem permasat 17-24 cm PENIS.
   Perfekt per ato te lartpermendurat e tua.
   Prandaj quhemi SHPELLKARE….!
   Amin!!!

   1. E dime qe je lindur e rritur ne shpelle, aq sa na e tregon me postimet
    Por ka ardhur koha ta nxjerresh mamin nga shpella ku te polli ate nate me shi. Babi yt brigadier nuk te njohu kurre. Ti pastaj u bere piktor e brodhe pllazheve te Frances, po si shpella jote nuk gjete!

 1. Fiks fare. Ja rojet e vreshtes… Ju jeni semundja, jo ilaci.
  Te pakten mos u beni qesharake..
  Shkoni ne plazh e freskohuni pak.
  Kjo zv/km e ka doren te arte.

 2. Te promovosh antikorrupsionin nga zyra e Ballukut eshte si te promovosh virgjerine nga shtrati i Mia Khalifes.

 3. E kush e ben korupsionin o teta Kim?! Ajo qe ke ne krah, eshte ndrikull tipike partie. Vetem e korruptuar qe nuk eshte ajo!

 4. znj.KIM, ktheje koken majtas dhe aty do te ndodhesh ”face to face” me korrupsionin.
  Ajo eshte fytyra e korrupsionit per momentin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *