• |
ide | kryesore

Russell i habit të gjithë në GP të Hungarisë: pole position i parë në karrierë, para Sainz e Leclerc

-Instant, F1, Sport

George Russell rrëmben pole position e GP së Hungarisë, raundi i trembëdhjetë i kampionatit botëror në F1. Piloti britanik, në pole position e tij të parë në karrierën e tij, paraprin dy makinat Ferrari në start, me Carlos Sainz që do të niset në krah të tij, në vijën e parë dhe Charles Leclerc që do të ushëheqë vijën e dytë. Koha e katërt për Lando Norris, ndërsa është një e shtunë e zezë për Red Bull, me Verstappen që niset i 10-ti (për shkak të problemeve me humbjen e fuqisë në Q3) dhe Perez i 11-ti.


Në kualifikueset e Hungaroring, ishte një provë e pabesueshme e anglezit të Mercedes që djeg kokëkuqen e spanjollit me 44 të mijtat dhe atë të monegaskut me 1 të dhjetën. Piloti anglez arriti pole position e parë në karrierë duke mposhtur Sainz dhe Leclerc, që ëndërronin një vijë të parë krejt të kuqe. Sidoqoftë, Ferrari ka kredencialet për një garë të shkëlqyer të dielën dhe duhet të përfitojë nga vështirësitë që po has Red Bull, me Max Verstappen që pati probleme me fuqinë dhe do ta nisë vetëm nga vija e pestë me kohën e dhjetë. Në vijën e dytë edhe McLaren e Lando Norrisit përpara Esteban Ocon dhe Alpine të Fernando Alonsos.


Performanca e Russell ishte ende mbresëlënëse, veçanërisht duke marrë parasysh kohën e shtatë më të shpejtë të shokut të skuadrës Lewis Hamilton, një që drejton në mënyrë hyjnore në këtë pistë. Në vend të kësaj, ishte George ai që bëri shfaqjen, duke përulur dy Ferrarit që u befasuan objektivisht nga performanca e anglezit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.